Zaloguj
Reklama

Przewlekła niewydolność oddechowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zapalenie płuc
Fot. medforum
Zapalenie płuc
(0)
Reklama

Oddychanie to jeden z najważniejszych procesów zachodzących w naszym organizmie. Dzięki temu, że oddychamy- żyjemy. Różnego rodzaju schorzenia, sytuacje silnie stresujące czy wypadki mogą doprowadzić do problemów z oddychaniem. O przewlekłej niewydolności oddechowej mówimy wtedy gdy dochodzi u pacjenta do narastającego pogorszenia funkcji oddechowej. Stanu takiego nigdy nie należy bagatelizować, jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci oraz osób starszych.

Jest to stan w pełni odwracalny, który diagnozowany jest na podstawie badań gazometrycznych. Kluczową kwestię ogrywa także przebieg choroby, zwłaszcza wtedy gdy jest przewlekły. Chorób prowadzących do tego schorzenia jest bardzo dużo i obejmują one nie tylko płuca ale także układ krwionośny czy nerwowy. W celu uniknięcia tej choroby należy unikać palenia papierosów ale także kontaktu z różnego rodzaju szkodliwymi dla układu oddechowego substancjami czy gazami. Co wiemy o przewlekłej niewydolności płuc? Czy jest ona niebezpieczna dla życia i zdrowia pacjenta?

Objawy i przebieg przewlekłej niewydolności oddechowej

Przewlekła niewydolność oddechowa pojawia się najczęściej w wyniku zwężenia oskrzeli oraz oskrzelików. Stan ten bardzo często towarzyszy takim schorzeniom jak:

  • astma oskrzelowa (w stosunkowej rzadkości),
  • mukowiscydoza,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (choroba diagnozowana coraz częściej u pacjentów w różnym wieku).

Należy tutaj wymienić także inne choroby takie jak: pylice płuc czy samoistne włóknienie płuc. Choroby te stopniowo, powoli prowadzą do degeneracji płuc na skutek rozwijającego się w nich stanu zapalnego. Wielu pacjentów nie zdaje sobie prawy z faktu, że choroby układu nerwowego czy zaburzenia kardiologiczne takie jak przewlekła niewydolność serca czy zatorowość płucna mogą także przyczynić się do rozwoju przewlekłej niewydolności oddechowej. Bezpośrednio do niewydolności płuc może prowadzić także rak płuc bądź przerzuty nowotworu do płuc. W ostatnim czasie zauważono, że wszelkiego rodzaju deformacje klatki piersiowej mogą prowadzić do tej choroby.

Przeprowadzone badania naukowe, pokazują, że za aż ponad 90% przypadków, w których mamy do czynienia z przewlekłą niewydolnością oddechową dotyczy pacjentów, którzy przewlekle palą tytoń.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć przewlekłą niewydolność oddechową

Jak widać przyczyn prowadzących do rozwoju przewlekłej niewydolności oddechowej jest bardzo wiele. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej skontaktować się z pulmonologiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze