Prebiotyki w alergii

Nie ulegające trawieniu węglowodany, najczęściej frukto- i galaktooligosacharydy, których korzystne działanie biologiczne polega na stymulowaniu wzrostu określonych typów bakterii jelitowych, są nazywane prebiotykami.
Prebiotyki w alergii - Objawy i przebieg
Prebiotyki, w tym najczęściej stosowany w nowoczesnych mieszankach dla niemowląt zestaw GOS/FOS, stymulują wzrost wybranych szczepów bakteryjnych, zwłaszcza z grupy Lactobacilli. Z kolei o bakteriach tych wiadomo, że mają korzystny wpływ na czynność przewodu pokarmowego i dojrzewanie układu immunologicznego.
Z tego powodu wysunięto koncepcję, że dodatek prebiotyków do mieszanek mlecznych może mieć korzystne działanie zmniejszające ryzyko rozwoju alergii. W roku 2006 opublikowano ważną pracę potwierdzającą taki korzystny efekt profilaktyczny prebiotyków. Wykazano w niej, że GOS/FOS w dawce 0,8 g na 100 ml, dodany do standardowego hydrolizatu serwatkowego, stosowanego u dzieci obciążonych dużym ryzykiem alergii, powodował ponad dwukrotne zmniejszenie ryzyka rozwoju atopowego zapalenia skóry w badanej grupie dzieci.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Aktualnie na rynku polskim jest dostępny preparat dokładnie taki jak mleko badane w cytowanych badaniach. Zmodyfikowany w roku 2006 skład mleka Bebilon Pepti zawiera oprócz silnie zhydrolizowanego białka, także prebiotyk GOS/FOS w optymalnej proporcji 9:1 i stężeniu 0,8 g na 100 ml mieszanki.
Podobny skład probiotyczny mają zresztą także pozostałe produkty linii Bebilon i Bebiko. Skonsultuj się ze swoim lekarzem jeżeli Twoje dziecko ma zwiększone ryzyko alergii, a nie jest możliwe pełne karmienie naturalne. W takiej sytuacji należy dobrać odpowiednią mieszankę mleczną zmniejszającą ryzyko rozwoju choroby.
Prebiotyki w alergii - Leczenie
Leczenia domowego nie ma. Preparat hydrolizatu serwatkowego z dodatkiem GOS/FOS jest wyłącznie na receptę.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Moro G. i wsp. "A mixture of prebiotic oligosaccharides reduces the incidence of atopic dermatitis during the first six months of age" Arch Dis Child 2006, 91, 814-819
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.