Zaloguj
Reklama

Prebiotyki - nowoczesny suplement diety

Dzieci pijące mleko
Fot. ojoimages
Dzieci pijące mleko
(5)
Reklama

Prebiotyki (nie mylić z probiotykami!) to nie ulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym węglowodany, najczęściej frukto- i galaktooligosacharydy, których korzystne działanie biologiczne polega na stymulowaniu wzrostu określonych typów bakterii jelitowych.

Prebiotyki - Objawy i przebieg

Modelem żywności zawierającej prebiotyki jest mleko matki, w którym znajduje się ponad 130 różnych oligosacharydów. Właśnie tym substancjom zawdzięczamy najprawdopodobniej odmienny (korzystny!) skład flory bakteryjnej u dzieci karmionych piersią. Podejrzewa się, że substancje te mają istotny wpływ na prawidłowy rozwój układu immunologicznego oraz na zmniejszanie częstości chorób alergicznych. Dzieci żywione mlekiem z odpowiednią zawartością prebiotyku (mleko matki lub nowoczesne mieszanki modyfikowane) mają ponadto zmniejszone ryzyko rozwoju zaparć, ponieważ spożywanie prebiotyków powoduje nieznaczne rozluźnienie stolców.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Aktualnie istnieją już nowoczesne mieszanki mleczne zawierające dodatek prebiotyków, przez co są jeszcze bardziej upodobnione do mleka matki. Należy tu przede wszystkim wymienić linie Bebiko i Bebilon firmy Nutricia, zawierające mieszankę galaktooligosacharydów (GOS) i fruktooligosacharydów (FOS) w proporcji 9:1. Mleka z mieszanką GOS/FOS zapewniają dzieciom prawidłowe przyrosty masy ciała i wzrostu, a dodatkowo normalizują skład flory jelitowej i konsystencję stolców. Istnieją także dowody na zmniejszenie częstości infekcji oraz zmniejszenie ryzyka chorób alergicznych, uzyskiwane dzięki dodatkowi GOS/FOS do mieszanek mlecznych.

Prebiotyki - Leczenie

Mieszanki mleczne z dodatkiem prebiotyków są dostępne zarówno w grupie mieszanek dla dzieci zdrowych (bez recepty - linia Bebiko/Bebilon), jak i w grupie hydrolizatów białek mleka przepisywanych na receptę (np. Bebilon Pepti). Skonsultuj z lekarzem jeżeli chcesz stosować u dziecka jedną z tych nowoczesnych mieszanek, maksymalnie upodobnionych składem do mleka matki.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

"Żywienie dzieci zdrowych i chorych" Socha J., PZWL Warszawa

"Probiotics and prebiotics in chronic inflammatory bowel disease" Ewaschuk J.B., Dieleman L.A. World Journal of Gastroenterology 2006 October 7; 12(37): 5941-5950.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze