Powikłania przy cukrzycy

Cukrzyca zaliczana jest do chorób metabolicznych - związane jest to z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Choroba ta może wystąpić w różnym wieku, znanych jest kilka jej typów. Przyczyną jej pojawienia się jest deficyt produkcji bądź działania insuliny (hormon wydzielany przez komórki beta trzustki). Nieleczona, przewlekła cukrzyca (hiperglikemia) może prowadzić do poważnego uszkodzenia oczu, nerek, mózgu czy nerwów. Cukrzyca zawsze wymaga leczenia. Niestety choroba ta może powodować liczne powikłania.
Powikłania przy cukrzycy - Objawy i przebieg
Najczęstsze powikłania przy cukrzycy
Hiperglikemia to choroba, w której pacjent bardzo często może mieć do czynienia z powikłaniami. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się:
- kwasica ketonowa - jest stanem zagrażającym zdrowiu oraz życiu pacjenta. Powstaje ona na skutek niedoborów insuliny, które z kolei uniemożliwiają rozkładnie tłuszczów i związanych z nimi ciał ketonowych. W konsekwencji tego przechodzą one do krwi oraz moczu pacjenta.
- hipoglikemia, pojawia się po przyjęciu złej dawki leku ale także po wysiłku. Zbyt niski poziom glukozy we krwi może powodować zmęczenie, potliwość, głód, dreszcze, zaburzenia świadomości, śpiączkę a nawet drgawki
- uszkodzenie narządu wzroku, które objawia się najczęściej zmianami w obrębie siatkówki
- uszkodzenie nerek, które może prowadzić do ich niewydolności
- uszkodzenie włókien nerwowych
- udar mózgu
- zawał mięśnia sercowego
- zespół stopy cukrzycowej
- choroba niedokrwienna serca i wiele innych.
Bardzo często u cukrzyków obserwuje się także trudności z gojeniem się ran, zmiany metaboliczne a także spadek odporności (częstsze infekcje różnego pochodzenia). U pacjentów dotkniętych cukrzycą zauważalne są także różnego rodzaju zmiany skórne. Pamiętajmy o ty, że każdego chorego należy traktować indywidualnie.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.