Zaloguj
Reklama

Powikłania cukrzycy - hipoglikemia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Cukrzyca, badanie poziomu cukru we krwi
Fot. medforum
Cukrzyca, badanie poziomu cukru we krwi
(0)
Reklama

Cukrzyca, zaliczana jest do chorób metabolicznych, w których mamy do czynienia z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Stan ten wynika z defektu produkcji bądź działania insuliny, która wydzielana jest prze komórki beat trzustki. W chwili obecnej wyróżnia się następujące typy cukrzycy: typu 1, typu 2 a także cukrzycę ciężarnych. Podział ten dokonywany w zależności od przebiegu oraz przyczyn prowadzących do rozwoju tej choroby.

Objawy i przebieg hipoglikemii

Przewlekła cukrzyca, w konsekwencji prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu oraz uszkodzeń oczu, nerek, serca, wątroby oraz nerwów. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna a co ważne niewłaściwe jej leczenie bądź zaniechanie leczenia prowadzi do wielu powikłań.

Hipoglikemia jako powikłanie cukrzycy

Najczęstszymi powikłaniami po cukrzycy są neuropatia oraz hipoglikemia. O hipoglikemii mówimy w sytuacji gdy poziom/ stężenie glukozy we krwi spadnie poniżej 2,5-2,8 mmol/l. Dla niektórych cukrzyków objawy tak niskiego poziomu cukru we krwi nie są odczuwalne. Niestety stan taki ma bardzo negatywny wpływ na cały organizm (w szczególności na tkankę budującą układ nerwowy). Jego bezpośrednią przyczyną jest przedawkowanie insuliny. Winny nie musi być tutaj ani lekarz ani sam pacjent ale różne sytuacje życiowe np. spożywanie alkoholu, miesiączka czy biegunka.

Wpływ mają na to także sytuacje stresujące, nieprawidłowe odżywianie się czy inne towarzyszące cukrzycy choroby. Objawami świadczącymi o hipoglikemii są m.in.: senność, zawroty głowy, bóle brzucha, bladość skóry, osłabienie, głód oraz drętwienie palców. W przypadku podejrzenia u pacjenta dużego spadku stężenia cukru we krwi, należy jak najszybciej wstrzyknąć glukagon (zastrzyk podaje się domięśniowo) oraz podać wodę z cukrem do picia.

Każdą taką sytuację należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi prowadzącemu i ustalić co było przyczyną hipoglikemii. Zbyt duży spadek cukru we krwi jest niebezpieczny dla zdrowia oraz życia pacjenta.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze