Zaloguj
Reklama

Pocenie się główki dziecka

Sen u niemowlaka
Fot. ojoimages
Sen u niemowlaka
(4)
Reklama

Wyraźnie wzmożona potliwość skóry u niemowlaka jest zwykle najbardziej widoczna na główce dziecka. Takie zjawisko często wzbudza niepokój rodziców.

Pocenie się główki dziecka - Objawy i przebieg

W większości przypadków zauważane przez rodziców wyraźne pocenie się główki dziecka jest zjawiskiem fizjologicznym, a nie stanem chorobowym. Jest to częste zjawisko u zdrowych, małych niemowląt, karmionych piersią oraz u starszych dzieci, zwłaszcza tych bardziej aktywnych i ruchliwych. Nadmiernemu poceniu się sprzyja zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci (nie powinna być wyższa niż 22 stopnie Celsiusza) oraz zbyt ciepłe ubieranie dziecka.

Uważa się, że w temperaturze 19-22 stopnie dziecko powinno mieć tyle samo warstw odzieży co przebywający w tym samym domu dorośli. U niemowląt i małych dzieci można założyć jedną warstwę odzieży więcej. Wyraźnie cieplejszego ubierania wymagają jedynie wcześniaki oraz noworodki i najmniejsze niemowlęta. Nadmierne pocenie się dziecka karmionego piersią może świadczyć o małej ilości pokarmu lub nieprawidłowej technice karmienia. Oba te stany powodują zwiększony wysiłek dziecka przy ssaniu (pocenie się "z nadmiernego wysiłku"). Rzadsze są przyczyny chorobowe, z których na pierwszym miejscu należy wymienić krzywicę z niedoboru witaminy D. Bardzo rzadką, ale teoretycznie możliwą przyczyną wzmożonej potliwości dziecka są różne choroby neurologiczne. Oczywiście zawsze należy pamiętać o zmierzeniu temperatury ciała dziecka, bowiem poty mogą być objawem gorączki i zaczynającej się infekcji.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli intensywne pocenie się główki dziecka utrzymuje się pomimo wykluczenia prostych przyczyn wzmożonej potliwości takich jak zbyt wysoka temperatura w domu, zbyt ciepłe ubieranie dziecka, lub zaburzenia laktacji. Konieczne jest zweryfikowanie i skonsultowanie z lekarzem dawki i sposobu podawania witaminy D. Należy pamiętać, że niedobór witaminy D może powstać jeżeli podaje się ją z herbatką (powinno się podawać z mlekiem) oraz gdy witaminy dodaje się do butelki z mlekiem (mogą osadzać się na ściankach i w ogóle nie dochodzić do ust dziecka - witaminę D trzeba podawać łyżeczką bezpośrednio do buzi dziecka).

Należy podkreślić, że sama potliwość główki nie jest wskazaniem do zwiększenia dawek witaminy D. W szczególności nie wolno robić tego samodzielnie, bez poddania dziecka badaniu lekarskiemu. Rozpoznanie ewentualnej krzywicy wymaga stwierdzenia przez lekarza innych współistniejących objawów choroby i/lub potwierdzenia niedoboru witaminy D w badaniach pomocniczych.

Pocenie się główki dziecka - Leczenie

W leczeniu domowym należy w pierwszej kolejności dbać o zapewnienie dziecku komfortu termicznego (temperatura 19-22 stopnie Celsiusza) oraz o ubieranie adekwatne do panującej w domu temperatury.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Hertl M. "Diagnostyka różnicowa w pediatrii"Wydawnictwo Medyczne WDM, Warszawa 1993

Behrman R.E. (red.) "Podręcznik Pediatrii - Nelson", PWN, Warszawa 1996.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze