Zaloguj
Reklama

Opóźnione ząbkowanie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja serwisu
Noworodek
Fot. Pantherstock
Noworodek
(4)
Reklama

Pierwsze zęby mleczne powinny pojawić się do 12 miesiąca życia dziecka. Drugie ząbkowanie – dotyczące już zębów stałych – zaczyna się około 6 roku życia i trwa aż do czasu wyrznięcia się ostatnich trzonowców tzw. zębów mądrości, aż do 17-30 roku życia.

Objawy i przebieg opóźnionego ząbkowania

Opóźnione ząbkowanie rozpoznaje się, gdy pierwsze ząbki mleczne wyrzynają się po 12 miesiącu życia, a pierwsze zęby stałe po 8 roku życia. Przyczyną tych nieprawidłowości mogą być zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej (niedobór witaminy D, krzywica, niedoczynność tarczycy), wady genetyczne (opóźnione ząbkowanie jest typowe np. w zespole Downa) lub wrodzone wady ułożenia zawiązków zębów albo brak miejsca w łuku zębowym w przypadku zębów stałych.

Opóźnienie wyrzynanie zębów obserwuje się także w chorobach przewodu pokarmowego upośledzających stan odżywienia dziecka (celiakia, mukowiscydoza). Niekiedy późne ząbkowanie jest uwarunkowane genetycznie i występuje rodzinnie u wielu pokoleń.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć opóźnione ząbkowanie

Skonsultuj się z lekarzem pediatrą albo stomatologiem gdy stwierdzisz u swojego dziecka brak ząbków mlecznych po 12 miesiącu życia lub brak zębów stałych po 8 roku życia. Konieczne jest wykluczenie zaburzeń mogących być przyczyną opóźnionego ząbkowania. Zwykle niezbędne jest wykonanie szeregu badań pomocniczych i radiologicznych.

Leczenie opóźnionego ząbkowania

Nie jest stosowane.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Górnicki B., Dębiec B., Baszczyński J.:„Pediatria” 1995.

Nelson.: Podręcznik pediatrii. 1999

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze