Opóźnione ząbkowanie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Pierwsze zęby mleczne powinny pojawić się do 12 miesiąca życia dziecka. Drugie ząbkowanie – dotyczące już zębów stałych – zaczyna się około 6 roku życia i trwa aż do czasu wyrznięcia się ostatnich trzonowców tzw. zębów mądrości, aż do 17-30 roku życia.
Objawy i przebieg opóźnionego ząbkowania
Opóźnione ząbkowanie rozpoznaje się, gdy pierwsze ząbki mleczne wyrzynają się po 12 miesiącu życia, a pierwsze zęby stałe po 8 roku życia. Przyczyną tych nieprawidłowości mogą być zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej (niedobór witaminy D, krzywica, niedoczynność tarczycy), wady genetyczne (opóźnione ząbkowanie jest typowe np. w zespole Downa) lub wrodzone wady ułożenia zawiązków zębów albo brak miejsca w łuku zębowym w przypadku zębów stałych.
Opóźnienie wyrzynanie zębów obserwuje się także w chorobach przewodu pokarmowego upośledzających stan odżywienia dziecka (celiakia, mukowiscydoza). Niekiedy późne ząbkowanie jest uwarunkowane genetycznie i występuje rodzinnie u wielu pokoleń.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć opóźnione ząbkowanie
Skonsultuj się z lekarzem pediatrą albo stomatologiem gdy stwierdzisz u swojego dziecka brak ząbków mlecznych po 12 miesiącu życia lub brak zębów stałych po 8 roku życia. Konieczne jest wykluczenie zaburzeń mogących być przyczyną opóźnionego ząbkowania. Zwykle niezbędne jest wykonanie szeregu badań pomocniczych i radiologicznych.
Leczenie opóźnionego ząbkowania
Nie jest stosowane.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Górnicki B., Dębiec B., Baszczyński J.:„Pediatria” 1995.
Nelson.: Podręcznik pediatrii. 1999
Kategorie ICD:
- Choroba trzewna [celiakia]
- Krzywica, czynna
- Niedobór witaminy D, nie określony
- Próchnica zębów
- Zaburzenia w wyrzynaniu się zębów
- Zespół Downa
- Zespół ząbkowania
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.