Zaloguj
Reklama

Narkotyki - jak rozpoznać czy dziecko bierze?

Autorzy: Redakcja
Marihuana
Fot. Panthermedia
Marihuana
(3)
Reklama

Konopie indyjskie (Cannabis indica) jest rośliną, której liście zawierają substancję o działaniu psychotropowym i narkotycznym: tetrahydrokanabinol (THC). Marihuana jest to wysuszona mieszanina liści i kwiatostanów konopii. Od marihuany jeszcze silniej działa haszysz (olej haszyszowy) stanowiący mieszaninę żywicy ochraniającej wierzchołki kwiatowe oraz kwitnących szczytów rośliny.

Narkotyki - Objawy i przebieg

Substancja czynna konopii – THC – powoduje u człowieka euforię, zaburzenia postrzegania (halucynacje wzrokowe i słuchowe) oraz uczucie osłabienia i senności. Występują stany splątania, przechodzące niekiedy w bardzo nieprzyjemne dla chorego stany lękowe. Działanie na układ krążenia powoduje przyspieszenie akcji serca. Mogą wystąpić biegunki, bóle głowy, przekrwienie i obrzęk spojówek. Częstym objawem powtarzanego stosowania marihuany jest znaczne zmniejszenie potencji płciowej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Używanie produktów na bazie konopii indyjskich jest spożywaniem narkotyku! Jeżeli u Twojego dziecka występują objawy i zachowania sugerujące używanie marihuany, haszyszu lub innych środków uzależniających zawsze skontaktuj się z lekarzem oraz z psychologiem. W prawie każdej gminie lub powiecie istnieją specjalne instytucje zajmujące się pomocą młodzieży zagrożonej narkomanią. Nawet jeżeli objawy są stosunkowo nieznacznie nasilone i pozornie nie zagrażające zdrowiu i życiu, należy podjąć interwencję. Poradzenie sobie z problemem narkomanii u dziecka niemal nigdy nie udaje się samym rodzicom!

Narkotyki - Leczenie

Leczenia domowego nie ma (patrz wyżej). Kanabinole (THC) wydalają się z moczem, a na rynku farmaceutycznym istnieją testy wykrywające ich obecność w próbce moczu. Nabycie i wykonanie takiego testu jest możliwe przy wątpliwościach odnośnie przyczyny objawów obserwowanych u dziecka.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Bogdanik T. i wsp. „Toksykologia kliniczna” PZWL, Warszawa 1988

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze