Zaloguj
Reklama

Nadwaga w ciąży - kiedy występuje?

Ciąża
Fot. ojoimages
Ciąża
(4)
Reklama

Zbyt duży lub gwałtowny wzrost masy ciała u kobiety ciężarnej.

Nadwaga w ciąży - Objawy i przebieg

Masa ciała jest dla kobiety ciężarnej niezmiernie ważna. Nie tylko wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, ale także na przebieg ciąży i porodu. Uznaje się, iż w prawidłowej ciąży nie powinien on być większy niż 11-16 kg i następować zbyt gwałtownie. Zbyt duży przyrost może doprowadzić do powstania otyłości. Najdynamiczniejszy przyrost masy ciała następuje od 20 tygodnia ciąży. W pierwszym trymestrze nie powinien on być większy aniżeli ok. 3 kg, w II ok. 6 kg oraz ok. 3 kg  w III.

W pierwszych oraz ostatnich tygodniach ciąży nie dochodzi do zauważalnego przyrostu masy ciała a wręcz może wystąpić nieznaczny jej spadek.  Otyłość może występować u kobiety już przed ciążą jak również może powstać w jej trakcie. Dzieci kobiet otyłych są z reguły o wiele większe i może to stanowić dodatkowy problem w trakcie porodu. Znaczna otyłość predysponuje również do powstawania w ciąży nadciśnienia, obrzęków, czy też takich chorób jak cukrzyca, choroby nerek czy też innych stanowiących znaczne zagrożenie dla ciąży.

Zwiększa się również u nich ryzyko zakażeń układu moczowego. Do otyłości w ciąży dochodzi najczęściej wtedy, gdy następuje zbyt duży przyrost wagi ciała spowodowany nieprawidłowym odżywianiem się. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w którym momencie można już mówić o otyłości. Najczęściej za otyłe uznaje się kobiety ważące ponad 90 kg. Znaczny przyrost masy ciała w ciąży może być również wynikiem patologii ciąży jaką jest wielowodzie lub makrosomia płodu (nadmierna waga płodu) często występująca u kobiet chorych na cukrzycę.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli przyrost masy ciała nastąpił zbyt gwałtownie a przy tym wystąpią takie objawy jak zwiększony obwód brzucha czy też inne, koniecznie należy zgłosić się do lekarza prowadzącego. Kobiety otyłe powinny znajdować się pod stałą kontrolą lekarską nie tylko w czasie ciąży, ale również planując ją. Powinny być odpowiednio przygotowane do ciąży, aby nie było konieczne wprowadzanie diet i nagłych zmian nawyków żywieniowych w czasie jej trwania.

W trakcie wizyt kontrolnych, u kobiet otyłych częściej przeprowadza się kontrolę przyrostu wagi jak również podstawowych parametrów ciała oraz badań laboratoryjnych. Ciążę u kobiet otyłych zalicza się do ciąż wysokiego ryzyka.

Nadwaga w ciąży - Leczenie

Przede wszystkim kobiety ciężarne powinny przestrzegać odpowiedniej diety. Ciąża nie powinna być usprawiedliwieniem „podjadania”. Należy unikać obfitych i tłustych posiłków. Wzbogacić dietę o warzywa i owoce, które są źródłem niezbędnych do prawidłowego przebiegu ciąży witamin i mikroelementów. Dieta u kobiet z nadwagą nie powinna przekraczać 1800 kcal/dobę.

U kobiet otyłych niezmiernie ważna jest odpowiednia higiena. Występująca zwiększona potliwość jak również wyższe ryzyko wystąpienia odparzeń, stanów zapalnych dróg moczowych i innych, sprawia, iż szczególne dbanie o higienę jest niezbędne.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze