Migrena u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Migrena to dość częsta przyczyna napadowych bólów głowy u dzieci i młodzieży – w Polsce dotyczy ok. 4,4% dzieci. Bóle są napadowe, zwykle obustronne, towarzyszy im najczęściej światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, smaki, nudności, wymioty.
Objawy i przebieg migreny u dziecka
Czynnikami wywołującymi ból głowy mogą być:
- stres w szkole, w domu,
- hałas,
- telewizja,
- gry komputerowe,
- światła na dyskotece,
- głód.
Nie można zapomnieć o pokarmach, które mogą być czynnikami inicjującymi ból – czekolada, owoce cytrusowe, ser żółty, coca cola.
Napad migreny może być wywołany rożnymi czynnikami, nie zawsze da się je w prosty sposób przewidzieć i im zapobiec . Najważniejsza jest dokładna obserwacja dziecka i unikanie sytuacji w których występują napady. Trzeba zadbać o odpowiednią ilość snu i wypoczynku u dziecka. Należy wykluczyć z diety pokarmy, które są czynnikami wystąpienia bólu, jednak nie należy głodzić dziecka - głód też może być inicjatorem bólu.
Leczenie migreny u dziecka
Jeśli dojdzie już do napadu bólu dziecko należy przenieść do ciemnego, cichego pomieszczenia i już na samym początku bólu zastosować farmakoterapię. Stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. Ibuprofen), Paracetamol, pochodne ergotaminy, agonistów receptorów serotoninowych (tryptany).
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Neurologia dziecięca – wybrane zagadnienia, oprac. zbior. pod red. E. Pilarskiej, Gdańsk - Akademia Medyczna, 2007
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.