Zaloguj
Reklama

Menopauza - czy jestem na nią za młoda?

Depresja
Fot. Panthermedia
Depresja
(4)
Reklama

Pojawienie się charakterystycznych objawów przekwitania u kobiet przed 45 rokiem życia.

Menopauza - Objawy i przebieg

Przedwczesne pojawienie się takich objawów jak uderzenia gorąca i nocne poty, wysychanie skóry i śluzówek, zwłaszcza pochwy czy spadek popędu płciowego, związane jest najprawdopodobniej z zaburzeniami wydzielania hormonalnego będącymi wynikiem przedwczesnego wygasania czynności jajników. W zaburzeniu tym dochodzi do zbyt wczesnego zaprzestania wytwarzania przez te narządy hormonów płciowych, przede wszystkim estrogenów.

Przedwczesne wygasanie czynności jajników występuje najczęściej wraz z nieregularnymi krwawieniami miesiączkowymi jak również niepłodnością. Do przedwczesnego przekwitania może dojść na skutek przyjmowania niektórych leków, szczególnie leków wykorzystywanych w chemioterapii.

Przedwczesna menopauza wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia osteopenii i osteoporozy. Przyczyną tej patologii może być również zbyt mała ilość pierwotnych pęcherzyków jajnikowych oraz zbyt szybkie tempo ich „zużycia”.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli przed 45 rokiem życia pojawią się objawy menopauzy należy zgłosić się do lekarza. Zleci on odpowiednie badania hormonalne w celu potwierdzenia lub wykluczenia przedwczesnego wygasania jajników.

Dalsze postępowanie lecznicze uzależnione jest od planów prokreacyjnych kobiety, jak również od przyczyn wywołujących przedwczesne przekwitanie.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić odpowiednią hormonalną terapię zastępczą chroniącą  przed zaburzeniami metabolicznymi okresu przekwitania.

Menopauza - Leczenie

Nie należy bagatelizować pojawiających się objawów przedwczesnego przekwitania. Wiele kobiet uznaje je za objaw naturalnego starzenia się, co może mieć bardzo niekorzystny wpływ na jej psychikę.

Aby uniknąć wielu nieprzyjemnych skutków tego zaburzenia należy skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie. Obecna medycyna dysponuje wieloma możliwościami utrzymania płodności czy też złagodzenia objawów choroby.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze