Zaloguj
Reklama

Masy ciała w ciąży - zmniejszenie lub brak przyrostu

Kobieta w ciąży jedząca truskawki
Fot. ojoimages
Kobieta w ciąży jedząca truskawki
(4)
Reklama

Niedostateczny przyrost masy ciała w trakcie ciąży.

Masy ciała w ciąży - Objawy i przebieg

W pierwszych tygodniach ciąży pod wpływem zmian stężeń hormonów krążących w organizmie mogą pojawić się wymioty, które traktowane są jako jeden z wczesnych objawów ciążowych.

Wówczas może dojść do nieznacznego spadku masy ciała, nie stanowi to jednak zagrożenia dla ciąży. Nasilające się nudności mogą doprowadzić do ograniczenia przyjmowania pożywienia, co może doprowadzić do niedożywienia a w efekcie doprowadzić do spadku masy ciała. W przypadku, gdy dochodzi do tzw. niepowściągliwych wymiotów może dojść do znacznej utraty masy ciała, co ma niekorzystny wpływ na płód.

Może bowiem dojść do znacznego niedożywienia płodu a tym samym zahamowania jego wzrostu. W bardziej zaawansowanej ciąży utrata masy ciała może być objawem wielu niebezpiecznych powikłań ciąży. Spowodowane może być małowodziem lub też wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu płodu. W ostatnim miesiącu ciąży nieznaczny spadek masy ciała może być spowodowany fizjologicznym zmniejszeniem się wydzielania płynu owodniowego. Przed końcem ciąży masa ciała może zmniejszyć się nawet o 1,5 kg.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli kobieta ciężarna zauważy, znaczny spadek masy ciała lub też brak jego odpowiedniego przyrost należy skonsultować się z lekarzem. Konieczne będzie przeprowadzenie badania ultrasonograficznego mającego na celu ocenę dobrostanu i prawidłowości rozwoju płodu.

Jeżeli nieodpowiednia waga spowodowana jest nasilonymi objawami ciążowymi jak nudności czy wymioty lekarz może wprowadzić odpowiednie leczenie ograniczające dolegliwości. W skrajnych przypadkach może zalecić hospitalizacje w celu pozajelitowego dożywienia organizmu.

Pomiar masy ciała wykonywany jest u każdej ciężarnej, podczas każdej wizyty kontrolnej w gabinecie lekarskim i zapisywana w karcie przebiegu ciąży. W związku z tym lekarz prowadzący ma pełny wgląd do wyników przyrostu masy ciała.

Masy ciała w ciąży - Leczenie

Podczas kontroli masy ciała w czasie ciąży należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą na uniknięcie błędów w interpretacji wagi i niepotrzebnego zdenerwowania. Ważyć należy się zawsze na tej samej wadze, najlepiej rano będąc na czczo.

Nie należy się ważyć zbyt często, gdyż waga ciała ulega nieznacznym wahaniom, na co ma wpływ wiele różnych czynników (stopień nawodnienia organizmu, wypróżnienia i inne). W przypadku braku jakichkolwiek czynników, mogących mieć znaczący wpływ na masę ciała, należy ją kontrolować raz w miesiącu

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze