Zaloguj
Reklama

Kolorowy nalot na języku - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Dziecko
Fot. ojoimages
Dziecko
(1)
Reklama

Biały, żółty, zielonkawy a nawet…czarny. Mowa o nalocie na języku. Okazuje się, że nalot może świadczyć nie tylko o nie wystarczającej higienie jamy ustnej, ale również o toczącej się poważnej infekcji. Narastanie nalotu, nazywane jest w literaturze fachowej „obłożonym językiem”.

Wiele schorzeń, może dawać o sobie znać właśnie poprzez wysyłanie "sygnałów" w postaci nalotu na języku. Poniżej, przekrój przez najczęściej występujące osady na języku,w  zależności od barwy jaką przybiera osad.

Objawy i przebieg nalot na języku

Po pierwsze - biały

Biały nalot występuje najpowszechniej. Silne narastanie białego nalotu na języku, nazywane niekiedy rogowaceniem białym bądź leukoplakią może mieć dwie przyczyny. Często biały nalot pojawia się na skutek zaniedbania higieny jamy ustnej bądź niedokładnego mycia zębów i języka. Niekiedy jednak, biały nalot to sygnał stanu przedrakowego, zwłaszcza w przypadku palaczy. Inną przyczyną występowania białego nalotu na języku jest zainfekowanie powierzchni języka grzybami Candida. Na języku pojawia się charakterystyczny, biały osad któremu mogą towarzyszyć wrzody i nadżerka. Infekcje grzybowe najczęściej dotykają cukrzyków. Biały nalot na języku wywoływany jest również przez liszaje, zwłaszcza tzw. Liszaj płaski, ale również bakterie, które wywołują choroby migdałków czy anginę. Niezwykle groźny bywa właśnie liszaj płaski, której przyczyna występowania nadal jest nie znana. Wykwity powodowane przez liszaja płaskiego pojawiają się stopniowo, przyjmując charakterystyczną barwę, niekiedy opisywaną jako opalizujaca. Niekiedy, wykwity z powierzchni języka mogą przenosić się na czerwień wargową, dając tzw. mlecznobiałe ogniska. 

Po drugie - czarny

Czarny nalot na języku zaliczany jest do objawów języka włochatego. Brodawki językowe zaczynają przerastać, przestrzeń międzybrodawkowa staje się ciaśniejsza, przez co resztki pożywienia nie są łatwo usuwane w tracie codziennej higieny. Na resztkach jedzenia świetnie namnażają się bakterie i grzyby, których produkty metabolizmu powodują pojawienie się charakterystycznej czarnej barwy.

Po trzecie - zielony

Zielony nalot na języku wywoływany jest najczęściej przez infekcje grzybicze. Niekiedy, o wiele rzadziej zielony nalot na języku może świadczyć o infekcji wirusowej.  Co interesujące, zielony nalot charakterystyczny jest przy długiej antybiotykoterapii.

Po czwarte - żółty

Żółty nalot na języku często towarzyszy przy przeziębieniu i infekcjach bakteryjnych/wirusowych. Często towarzyszy mu suchość jamy ustnej. Żółty nalot pojawia się często u osób cierpiących na choroby układu pokarmowego, wrzody, choroby wątroby czy dróg żółciowych.

Po piąte - brązowy

Brązowy nalot na języku często świadczy o stanie chorobowym związanym z układem pokarmowym – nieżycie żołądka, kamicy pęcherzyka nerkowego czy zatruciu toksynami. Brązowy nalot może świadczyć o niedotlenieniu.

Po szóste - czerwony i purpurowy

Czerwony nalot na języku może świadczyć o nieprawidłowej pracy wątroby lub problemach z pęcherzykiem żółciowym. Kolor purpurowy osadu świadczy o niedoborze witamin z grupy B.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nalot na języku

W przypadku, gdy nalot na języku przybiera inną barwę niż biała niezwłocznie udaj się do lakarza, w celu zasięgnięcia porady. W przypadku białego nalotu, który najczęściej  wynika z niedostatecznej higieny, zastosuj chociażby zmianę szczoteczki do zębów czy pasty. Jeśli nalot nie zniknie w ciągu kilku dni, udaj się do lekarza.

Leczenie nalot na języku

Warto zainwestować w nową szczoteczkę do zębów. Pamiętajmy, że higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów, ale również języka. W przypadku nalotów, które związane są z problemami gastrycznymi, zaobserwuj, czy dziecko ma wzdęcia lub biegunkę. Jeśli tak- udaj się do lekarza, aby zasięgnąć porady. Bardzo prawdopodbne, że lekarz zaleci zmianę diety połączoną z codzienną higieną języka. 

W przypadku stwierdzenia, że przyczyną nalotu jest liszaj płaski, zazwyczaj leczenie opiera się na wzmożonej higienie jamy ustnej połączonej z leczeniem penicyliną, cymetydyną w dawce 800-1000 mg na dobę, izoniazydem. 

Istnieje wiele domowych sposbów, na walkę z nalotem na języku, zaliczane są do nich większe spożywanie jogurtów, których korzystna mikroflora zwalcza grzyby wywołujące nalot, spożywanie większej ilosci cytrusów.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

Interventions for treating oral leukoplakia to prevent oral cancer . PubMed Cochrane Database of Systematic Reviews: Plain Language Summaries
Oral hairy leukoplakia: clinicopathologic features, pathogenesis, diagnosis, and clinical significance., Triantos D1, Porter SR, Scully C, Teo CG.Clin Infect Dis. 1997 Dec;25(6):1392-6.
Liszaj płaski. Lichen planus.Dorota Krasowska. Nowa Medycyna 11/2000

Kategorie ICD:


Reklama
(1)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze