Kiedy mamy do czynienia z Ostrą Chorobą Wysokogórską?

Ostra choroba wysokogórska (ang. Acute Mountain Sickness – AMS) definiowana jest jako zespół różnych patologicznych objawów, które pojawiają się nagle a przy tym bardzo szybko rozwijają.
Ostra Choroba Wysokogórska - Objawy i przebieg
Pojawiają się one u osób pokonujących różnice wysokości pomiędzy 1800- 2400m w czasie krótszym niż 24 godziny. Należy podkreślić, iż dotyczy to każdego zarówno z doświadczeniem (przygotowanie fizyczne, psychiczne itp.) ale także bez większego doświadczenia.
Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego, solidnego przygotowania oraz zwrócenia szczególnej uwagi m.in. na wysokość na jaką się wspinamy, miejsce noclegu, czas jaki na tej wysokości spędzimy, stan naszego zdrowia (choroby z jakimi się zmagamy, odporność organizmu, zażywane leki) oraz wiek, kondycję i wiele dodatkowych aspektów. Należy podkreślić, iż jest to kwestia indywidualna dla każdego człowieka. Nigdy jednak nie wolno przeceniać swoich możliwości.
Objawy choroby wysokogórskiej mogą pojawić się u każdej osoby i najczęściej ma to miejsce do 7 dni od rozpoczęcia wyprawy. W większości przypadków rozpoczyna się to od problemów z pobieraniem pokarmów, zawrotów głowy, nudności, wymiotów, bólów głowy (czasem bardzo silnych), problemów z utrzymaniem równowagi, ogólnym osłabieniem, problemami z oddawaniem moczu i wiele innych. W większości przypadków każdy z tych objawów ujawnia się w trakcie wspinaczki.
Leczenie objawów choroby wysokogórskiej polega na jak najszybszym zejściu z dużej wysokości na niższą, odpoczynku, odpowiedniej ilości snu, nawadnianiu, pobieraniu pokarmów. Jeśli jest to możliwe należy cały czas schodzić niżej. W momencie gdy objawy nie ustępują należ podjąć akcję ratunkową.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.altitudemedicine.org/publications/AMSPathogenesisEdemas.pdf
- http://sumj.dundee.ac.uk/data/uploads/volume1/SUMJVol1-p98-103.pdf
- http://www.welltravelledclinics.co.uk/media/19366/ams_v5_26_06_12.pdf
- http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM196901232800402
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673676916779
- http://jap.physiology.org/content/65/5/1929.short
- http://europepmc.org/abstract/MED/9856544
Bibliografia:
- „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
- „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
- „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- choroba wysokogórska,
- ams