Zaloguj
Reklama

Gorączka reumatyczna, choroby reumatyczne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból głowy
Fot. medforum
Ból głowy
(1)
Reklama

Choroby reumatyczne, nazywane także gorączką reumatyczną obejmują wiele stanów chorobowych. Jest to grupa chorób tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Zajmują one różne narządy a nieleczone mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dotykają one głównie dzieci oraz młodzież. Za ich rozwój odpowiedzialne są pośrednio paciorkowce. Dzieje się tak dlatego, że antygeny paciorkowców są bardzo podobne do antygenów niektórych komórek ludzkiego organizmu.

Układ odpornościowy (immunologiczny) odpowiedzialny jest za zwalczanie różnego rodzaju drobnoustrojów, które dostały się do naszego organizmu. Niestety nie funkcjonuje on bezbłędnie! Gdy poradzi sobie z „intruzami”, które wtargnęły do naszego organizmu, niespodziewanie może zaatakować zdrowe komórki. Do dziś nie wiadomo dlaczego tak właśnie się dzieje a choroby o takim podłożu nazwano autoimmunologicznymi. Co wiemy o chorobach reumatycznych? Jakie narządy są najczęściej przez nie zajmowane? W jaki sposób są leczone?

Warto pamiętać o tym by nie bagatelizować już pierwszych niepokojących nas objawów, zwłaszcza tych, które nie ustępują a nasilają się. Konieczna jest wizyta u specjalisty. 

Objawy i przebieg gorączki reumatycznej

Co wiemy o gorączce reumatycznej?  Choroby reumatyczne mogą zajmować różne narządy. Gorączka reumatyczna rozwija się najczęściej po trzech tygodniach od zapalenia gardła wywołanego przez paciorkowce, które nie było leczone.

Choroba zajmuje bardzo często u pacjentów:

Serce, gdzie stan zapalny zajmuje osierdzie, wsierdzie lub włókna mięśniowe. Powikłania w przypadku nie podjęcia na czas leczenia to między innymi nabyte wady serca.   

Stawy, objawia się bólem oraz obrzękiem. Nieleczone utrzymuje się około 3 tygodni. W przypadku dzieci choroba ta może się przedłużać. W większości przypadków objawy ustępują samoistnie.

Układ nerwowy, gdzie najczęściej spotykanymi objawami są mimowolne ruchy głowy oraz mięśni. Powikłanie to najczęściej ustępuje samoistnie.   

Gorączka reumatyczna dotyczy głównie dzieci. Jej leczenie wymaga hospitalizacji małego pacjenta. niestety po wyleczeniu może dojść do nawrotu choroby dlatego konieczne są regularne wizyty u specjalisty. Dziecku włączana jest antybiotykoterapia.  

Piśmiennictwo
Reklama
(1)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze