Zaloguj
Reklama

Gorączka bez innych objawów - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Tabletki
Fot. ojoimages
Tabletki
(3)
Reklama

Gorączka (czyli temperatura ciała >38,5o) występująca u dziecka nie mającego żadnych innych objawów jest poważnym problemem diagnostycznym w pediatrii. W piśmiennictwie jest nazywana często gorączką o nieznanym pochodzeniu (angielskie fever of unknown origin- skrót FUO). Szczególnej uwagi wymaga taki stan u dzieci poniżej 36 miesiąca życia.

Objawy i przebieg gorączki bez innych objawów

Podwyższona temperatura ciała, której nie towarzyszą żadne inne objawy zdarza się w pediatrii stosunkowo często. Może być spowodowana przyczynami zupełnie banalnymi, jak przegrzanie intensywnym wysiłkiem, czy emocje, jak też chorobami bardzo poważnymi jak na przykład rozwijająca się posocznica. W ten sposób przebiega sporo przypadków infekcji dróg moczowych oraz popularna choroba dzieci młodszych- gorączka trzydniowa.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć gorączkę bez innych objawów

Należy skontaktować się z lekarzem, gdy gorączka bez innych objawów utrzymuje się u dziecka poniżej 36 miesiąca, zwłaszcza u dzieci obciążonych innymi problemami lekarskimi (wcześniaki, dzieci z niedoborami odporności, dzieci z wadami wrodzonymi różnych narządów). Im młodsze jest dziecko tym gorączka powinna być bardziej niepokojąca. Badania lekarskiego wymaga też każda gorączka (nawet u dziecka starszego), jeżeli utrzymuje się ona dłużej niż 2-3 dni.

Leczenie gorączki bez innych objawów

Przed ewentualnym wezwaniem lekarza należy spróbować obniżyć gorączkę dostępnymi bez recepty lekami przeciwgorączkowymi, podawanymi doustnie lub doodbytniczo. W pediatrii lekiem podstawowym jest paracetamol. Do odmierzania syropu należy używać oryginalnych miarek wyskalowanych w mililitrach, a nie zwykłych domowych łyżeczek, które zwykle mieszczą mniejszą objętość niż ta, która powinna być podana.
 
Skuteczna jednorazowa dawka paracetamolu u dziecka młodszego to 15-20 mg/kg na dawkę (max. 4 razy dziennie). Alternatywnie można podawać ibuprofen. Nie zaleca się rutynowego stosowania u dzieci Polopiryny lub Pyralginy.
Piśmiennictwo

Bibliografia:

„Vademecum Pediatrii” Górnicki B., Dębiec B. (red.), PZWL, Warszawa, 1990

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze