Zaloguj
Reklama

Dieta lecznicza

Dietetyczne dylematy
Fot. ojoimages
Dietetyczne dylematy
(0)
Dieta lecznicza
Reklama

Coraz więcej słyszymy na temat tzw. diet leczniczych. Dieta taka może stanowić czynnik leczniczy dla pacjenta. W ich składzie znajdują się bowiem w mniejszej lub większej ilości pewne składniki, które pełnią funkcję leczniczą. Najczęściej stosowanymi dietami leczniczymi są dieta:

1. eliminacyjna (eliminacja określonych składników z diety),

2. lekkostrawna (łatwostrawna)

3. bogatoresztkowa

4. z modyfikacjami składników mineralnych

5. z modyfikacjami konsystencji (papkowata, płynna, półpłynna

6. ubogoenergetyczna

7. ubogobiałkowa

8. bogatobiałkowa

Decyzję o wybraniu diety leczniczej pacjent powinien podjąć wraz z lekarzem prowadzącym. Powinna być ona dopasowana do wieku chorego, jego stanu zdrowia, zażywanych leków, potrzeb żywieniowych oraz wagi. Jeśli podczas stosowania wybranej diety leczniczej zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy powinniśmy je natychmiast zgłosić lekarzowi. Jaką dietę leczniczą wybrać dla siebie? Jak wygląda prawidłowa dieta lecznicza? W jakim celu stosowane są diety lecznicze?

Dieta lecznicza - Objawy i przebieg

Dieta lecznicza powinna spełniać kilka wymagań. Pacjent powinien przestrzegać jej zgodnie z zaleceniami lekarza. Najważniejsze jest by diet ta: oszczędzała chory narząd, prowadziła do wyzdrowienia a także nie zawierała składników, które mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta bądź jego uczulenia. Ważne jest także to by w jej składzie nie było składników, których przemiana upośledzała by sprawne funkcjonowanie organizmu chorego.

Najważniejszą zaletą diet leczniczych jest to, że oszczędzają one chory narząd, co prowadzi do stopniowego, powolnego zdrowienia pacjenta. Diety lecznicze stosowane są bardzo często w różnego rodzaju chorobach trzewnych, galaktozemii czy fenyloketonurii. Zarówno w przypadku dzieci jak i osób starszych w wielu przypadkach istnieje konieczności stosowania det przeciwdziałających atakom alergii.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze