Zaloguj
Reklama

Ciężkie zaparcia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Jelita, układ pokarmowy
Fot. Panthermedia
Jelita, układ pokarmowy
(0)
Reklama

Zaparcia to problem, który dotyka nie tylko osoby dorosłe ale także dzieci. Zaparcia definiowane są jako zaburzenie wypróżniania, które polega na rzadkim lub bardzo rzadkim oddawaniu stolca. Próbie wypróżnienia towarzyszy silny ból, uczucie niepełnego opróżnienia, pieczenie oraz swędzenie.

Uporczywe zaparcia powinny być leczone, gdyż mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych jak np. choroby odbytu i odbytnicy. Ostatecznie może dojść do stanu zagrażającego życiu pacjenta jakim jest niedrożność jelita grubego.

Wiele osób decyduje się na samodzielną „walkę” z zaparciami co może niestety doprowadzić do poważnych problemów ze strony układu pokarmowego (biegunki, ulewanie, zgaga, nadkwasota, bóle żołądka, skurcze jelit, problemy z wypróżnianiem się). W przypadku gdy towarzyszą nam ciężkie zaparcia a domowe sposoby nie pomagają w ich wyleczeniu powinniśmy udać się do specjalisty. Jakie są sposoby na ciężkie zaparcia? Co zrobić by nie uszkodzić przewodu pokarmowego?

Objawy i przebieg cięzkich zaparć

Główną przyczyną zaparć jest nieprawidłowa perystaltyka jelit. Resztki niestrawionego pokarmu nie są przesuwane w kierunku odbytnicy. Zaparcia bardzo często występują u osób żyjących w pośpiechu, zestresowanych, o nieprawidłowym trybie życia i niewłaściwie odżywiających się. Jeśli pacjent cierpi na bardzo ciężkie zaparcia powinien zgłosić się do specjalisty. W większości przypadków zalecane są wtedy dodatkowe badania np. USG jamy brzusznej, kolonoskopia, gastroskopia czy badanie kontrastowe jelita grubego.

Na podstawie uzyskanych badań i wywiadu przeprowadzonego z pacjentem dobierane jest właściwe leczenie oraz prawidłowy sposób jedzenia. Warto pamiętać także o piciu dużych ilości wody, regularnej aktywności fizycznej i unikaniu stresu. Przed podjęciem decyzji o włączeniu środków przeczyszczających powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

 

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze