Zaloguj
Reklama

Badanie USG w ciąży

Autorzy: lek. Małgorzata Szmyt
Kobieta w ciąży
Fot. panthermedia
Kobieta w ciąży
(4)
Badanie USG w ciąży
Reklama

W ostatnich latach rozwój ultrasonografii prenatalnej pozwolił na lepsze obrazowanie płodu, dokładniejszą diagnostykę, co przekłada się na szybsze postawienie diagnozy i włączenie odpowiedniego leczenia.

Badanie USG w ciąży - Objawy i przebieg

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu główny nacisk stawiano na wykonywanie badań w trzecim trymestrze ciąży, teraz kluczowe wydaje się badanie pod koniec pierwszego trymestru, między 11 a 13+6 tygodniem ciąży.

W tym czasie można zidentyfikować płody o podwyższonym ryzyku aberracji chromosomowych. W tym celu wykonuje się między innymi ocenę przezierności karkowej (NT), obecności kości nosowej (NB), bada się przepływ w przewodzie żylnym (DV). Oprócz badania USG w pierwszym trymestrze ciąży można również wykonać test podwójny (badanie PAPP-A i BetaHCG).

Łączne wykorzystanie markerów ultrasonograficznych i wyników badań biochemicznych umożliwia oszacowanie ryzyka najczęstszych trisomii, czyli zespołu Downa, Edwardsa i Patau. Kolejne badania USG powinny się odbyć między 18 a 22 tygodniem ciąży oraz między 28 a 32 tygodniem ciąży.

Mają one na celu szczegółową ocenę narządów wewnętrznych płodu, szczególnie pod kątem wad serca. Ponadto dzięki tym badaniom można określić tempo rozwoju wzrastania dziecka oraz jego przybliżoną masę płodu.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Dobrzańska A: Pediatria., Elsevier Urban&Partner 2014
  2. Nicolaides KH., Turning the Pyramid of Prenatal Care, Fetal Diagnosis and Therapy 2011;29:183–196

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze