Zaloguj
Reklama

Antygen HBs - co oznacza wynik ujemny?

Badanie krwi
Fot. Ojoimages
Badanie krwi
(4)
Reklama

Oznaczenie antygenu HBs (HBsAg) wykonuje się w celu sprawdzenia czy pacjent nie jest zakażony wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV).

Antygen HBs - Objawy i przebieg

Ujemny wynik HBsAg świadczy z bardzo dużym prawdopodobieństwem, że pacjent nie jest aktualnie zakażony HBV. Istnieją jednakże sytuacje wyjątkowe, w których nawet pacjent z ujemnym wynikiem HBsAg może być zakażony wirusem HBV, a co za tym idzie może być zakaźny dla otoczenia.

Dotyczy to pacjentów zakażonych mutantem wirusa HBV, który nie wytwarza antygenu powierzchniowego HBs oraz niektórych okresów ostrego zakażenia, w których jedynym dowodem infekcji jest obecność przeciwciał anty-HBc w klasie IgM.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Ujemny wynik HBsAg zasadniczo nie wymaga potwierdzania innymi metodami i świadczy z bardzo dużym prawdopodobieństwem o braku zakażenia HBV. Nie wymaga to żadnego szczególnego postępowania poza faktem, że osoby HBs-ujemne, które nie były dotychczas szczepione przeciwko HBV powinny dla własnego bezpieczeństwa poddać się szczepieniom ochronnym.

Antygen HBs - Leczenie

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze