Zaloguj
Reklama

Antybiotyki - skutki uboczne stosowania

Farmaceuta, apteka
Fot. medforum
Farmaceuta, apteka
(0)
Antybiotyki
Reklama

Zadaniem antybiotyków jest walka z różnego rodzaju bakteriami. Stosowane są one u dzieci oraz u osób dorosłych. Antybiotyki potrafią zniszczyć wszystkie złe bakterie ale także te pożyteczne dla naszego organizmu. Nie są one bowiem w stanie rozpoznać, które z nich stanowią naturalną mikroflorę. Konsekwencją tego jest pozbawienie naszego organizmu naturalnej ochrony, co prowadzi do wnikania szkodliwych drobnoustrojów. Najczęściej są to różnego rodzaju grzyby.

Zażywanie antybiotyków nie koniecznie długotrwałe (może też być jednorazowe)  może prowadzić do wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych. W związku z powyższym jeśli po zażyciu pierwszej dawki leku, pojawią się niepożądane objawy takie jak: wysypka, silna biegunka, ból brzucha, obrzęk w jamie ustnej, afty czy swędzenie powinniśmy zgłosić się do lekarza. Konieczna będzie zmiana antybiotyku. Oczywiście nie mamy pewności czy nowy lek nie spowoduje pojawienia się nowych objawów ubocznych. Jakie są najczęstsze uboczne objawy zażywania antybiotyków? Jak uchronić się przed ubocznymi skutkami brania antybiotyków? 

Antybiotyki - Objawy i przebieg

Wśród najczęściej wymienianych ubocznych skutków zażywania antybiotyków wymienia się: - grzybicę pochwy u kobiet, która pojawia się w wyniku zniszczenia przez antybiotyk pałeczek kwasu mlekowego. Jeśli chcemy jej uniknąć należy podczas antybiotykoterapii włączyć probiotyki i w sposób szczególny dbać o higienę intymną - pleśniawki pojawiają się najczęściej u dzieci i zajmują jamę ustną - afty spotykane są bardzo często podczas antybiotykoterapii u dzieci - biegunka oraz stany zapalne jelit gdyż podczas zażywania leku dochodzi zniszczenia mikroflory jelitowej - alergia, która może pojawić się tak naprawdę po każdym leku. Jeśli zauważymy u sienie wysypkę, swędzeniu skóry na ciele, zawroty głowy, nudności czy pojawią się wymioty należy skontaktować się z lekarzem - wstrząs afilaktyczny, który może doprowadzić do śmierci - problemy z wątrobą.

Żaden antybiotyk nie wpływa obojętnie na nasz organizm. Najbardziej cierpi nasz układ pokarmowy, dlatego zawsze przy antybiotykoterapii powinniśmy zażywać probiotyk. Pamiętajmy o tym by zawsze brać antybiotyk zgodnie ze wskazaniami lekarskimi.       

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze