Zaloguj
Reklama

Alergie w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Dieta w ciąży
Fot. Shutterstock
Dieta w ciąży
(5)
Reklama

Reakcja organizmu na działanie czynników zwanych alergenami (niektóre pokarmy, pyłki traw, roztocza kurzu domowego i inne) objawiająca się nieżytem nosa, pokrzywką a w najcięższych przypadkach astmą czy wstrząsem anafilaktycznym.

Objawy i przebieg alergii w ciąży

Alergia najczęściej jest chorobą o podłożu genetycznym i występuje rodzinnie. Najczęstszymi alergenami są pyłki traw i drzew, roztocza kurzu domowego, produkty mleczne, sierść zwierząt domowych czy niektóre leki. Dolegliwości alergiczne w czasie ciąży najczęściej mają przebieg ostrzejszy, lecz w niektórych przypadkach ustępują całkowicie. Podczas ciąży dochodzi bardzo często do obrzęku śluzówek nosa, co jest wynikiem zmian hormonalnych i bardzo często mylone z objawem alergii. Najlepszym sposobem na walkę z alergenami jest unikanie substancji uczulających.

Bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Powinno się unikać pokarmów posiadających właściwości alergizujące. W związku z tym, iż alergia najczęściej wymaga stałego przyjmowania leków, ciąża u tych kobiet powinna być ciążą zaplanowaną, aby zmniejszyć ryzyko niekorzystnego wpływu przyjmowanych preparatów na płód.

Pomimo, iż jak do tej pory nie udowodniono negatywnego wpływu na płód większości leków stosowanych w immunoterapii nie należy przyjmować ich bez konsultacji z lekarzem, Łagodny przebieg alergii nie stanowi zagrożenia dla przebiegu ciąży i rozwoju płodu.

Zagrożenie pojawia się w przypadku ciężkiego niekontrolowanego przebiegu astmy. Wówczas zwiększa się ryzyko niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu przez zaburzony przepływ matczyno-łożyskowy, co może mieć poważne następstwa.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć alergie w ciąży

Leczenie alergii w czasie ciąży wymaga współpracy lekarza ginekologa oraz alergologa. Jeżeli kobieta cierpi na alergie i stale przyjmuje leki odczulające przed planowaną ciążą powinna skonsultować się z lekarzem alergologiem w celu zmiany stosowanych do tej pory leków, ograniczając tym samym ryzyko teratogennego działania niektórych z nich na rozwijający się płód.

Wszelkie zmiany na skórze oraz inne objawy mogące sugerować alergię należy skonsultować z lekarzem, gdyż w wielu przypadkach nie są to objawy alergii, lecz innych chorób o podobnym przebiegu.

Leczenie alergii w ciąży

Najistotniejszym elementem ograniczenia ryzyka wystąpienia alergii jest unikanie alergenów.

Kobiety mające skłonności do alergii powinny ograniczać w czasie ciąży przyjmowania:

  • pełnego mleka,
  • owoców cytrusowych,
  • czekolady,
  • kakao,
  • orzechów,

Unikać spacerów w dni największego stężenia w powietrzu pyłków drzew i traw, ograniczać kontakt ze zwierzętami oraz dbać o dokładne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywają oraz unikać dymu papierosowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze