W czwartym miesiacu stwierdzono u mnie cukrzyce ciążowa 4-6miesiacy ciąży...
Forum: Co warto wiedzieć o masażu
Temat: Właściwości masażu (14)
- https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html#p537168https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html Właściwości masażu
Zbawienny wpływ na układ nerwowy
Układ nerwowy jest koordynatorem licznych czynności ustrojowych, ponieważ prawie wszystkie tkanki są unerwione. W skórze znajdują się receptory czucia, skąd włóknami nerwowymi bodźce przekazywane są do Ośrodkowego Układu Nerwowego. Receptory mogą być w postaci wolnych zakończeń włókien nerwowych oraz ciałek krańcowych. Te ostatnie nastawione są na odbieranie bólu, świądu, gorąca, zimna, dotyku i ucisku. Pobudzenie wolnych zakończeń nerwowych uruchamia przewodzenie impulsów najkrótszą drogą, przez łuk odruchowy do efektorów. Dzięki odpowiednio dobranemu naciskowi i sile z jaką wykonujemy masaż, mózg będzie odbierał sygnały wysyłane przez masowane receptory jako „miłe”, dojdzie do habituacji, czyli adaptacji receptorów na bodźce, dzięki temu mózg nie będzie ich rejestrował, co prowadzi do chwilowego „stanu spoczynku” i pozwala mózgowi „odpocząć”.
Powoduje to uczucie odprężenia i relaksu. Masaż wpływa na lepsze ukrwienie, co prowadzi do właściwego przebiegu procesów metabolicznych we wszystkich częściach układu nerwowego, masowanie mięśni karku i grzbietu wpływa na nerwy rdzeniowe i ich sploty, co działa odprężająco, bo tu skupia się całe zmęczenie, masowanie kanałów kręgosłupa wpływa na pień układu współczulnego i, w zależności od intensywności masażu, może działać tonizująco lub pobudzająco.
Wpływ na układ krwionośny
Funkcje jakie spełnia układ krwionośny w skórze można podzielić na cztery:
funkcja oddechowa
funkcja odżywcza
funkcja regulacyjna
funkcja termoregulacyjna.
Wszystkie te funkcje mogą być pełnione dzięki anatomicznej i czynnościowej budowie układu naczyń w skórze i w tkankach. Naczyniami, które biorą udział w bezpośredniej wymianie zarówno substancji odżywczych jak i produktów przemiany materii są naczynia włosowate. Z jednej strony zbudowane z tętniczek, z drugiej zaopatrzone w żyły odprowadzające krew do serca, pozwalają komórkom na stałą wymianę płynów, co czyni je zdolnymi do ciągłej pracy i pozwala na prawidłowe wypełnianie danych im funkcji. Układ krwionośny połączony jest z układem limfatycznym, który wspomaga układ immunologiczny organizmu i zapobiega tworzeniu się stanów zapalnych, obrzęków.
Jeżeli z jakiegoś powodu ten mikroobieg jest niedrożny, w tkankach tworzą się zastoje, komórki są słabo odżywione i zbierają się w nich toksyny. Wzmaga się również praca wolnych rodników, które niszczą zdrowe komórki. Rola masażu i jego wpływ na układ krwionośny polega na wzmożeniu wymiany płynów tkankowych, odżywieniu i dotlenieniu komórek, usunięciu z nich toksyn. Podczas masażu zaczynają działać naczynia włosowate nieczynne podczas spoczynku, wpływa to na miejscowe przekrwienie masowanego odcinka i wspomaga wymianę substancji między krwią a komórką.
W rezultacie zapobiega to zastojom, stanom zapalnym np.: cellulit, pomaga naczyniom zachować ich spójność i plastyczność, dzięki czemu są sprawne i drożne.
Funkcja oddechowa skóry pełniona przez krwioobieg dostarcza tlenu do każdej komórki organizmu. Tlen ma znaczącą rolę w przemianie komórkowej materii i pozwala uzyskać energię niezbędną do funkcjonowania komórek. Wrażliwość komórek na brak tlenu jest różna, największe zapotrzebowanie na tlen występuje w komórkach tkanki nerwowej, korze mózgowej i mięśniu sercowym. Na skutek braku tlenu komórki giną po około 4-5 minutach.
Funkcja odżywcza pozwala komórkom pozyskiwać glukozę, niezbędną do wytwarzania ATP, czyli adenozynotrójfosforanu, niezbędnego do produkcji energii komórkowej, oraz pozwala na wymianę produktów przemiany materii.
Funkcja regulacyjna polega na rozprowadzeniu substancji biologicznie czynnych, jak hormony, enzymy, które regulują wiele procesów życiowych komórek i tkanek i pozwalają np. u kobiet zachować cykliczność menstruacji a w okresie ciąży warunkują prawidłowy rozwój płodu. Masaż wykonywany w tym okresie wspomaga znacznie obciążone krążenie krwi, zapobiega odkładaniu się płynów, pozwala zachować skórze właściwe napięcie dzięki stymulowaniu fibroblastów jak i dostarczaniu substancji odżywczych do samych włókien. Wpływa na ukrwienie łożyska.
Funkcja termoregulacyjna krwi polega na wyrównywaniu i utrzymaniu stałej temperatury organizmu, dzięki elastyczności naczyń żylnych i włosowatych, oraz dzięki gruczołom potowym znajdującym się w skórze. Masaż pomaga naczyniom zachować zdolność do kurczliwości i rozciągania, a mechaniczne ruchy masażu oczyszczają skórę, dzięki złuszczaniu się warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu gruczoły mogą właściwie wykonywać swoją pracę.
Wpływ na układ oddechowy
Oddychanie to wymiana tlenu i dwutlenku węgla między organizmem żywym a otaczającym go światem. Odpowiedzialne są za to układ oddechowy i krwionośny.
Dzięki masażowi przyśpiesza się mikrocyrkulację w naczyniach, a tym samym zwiększa się dopływ krwi do płuc, gdzie dochodzi do wymiany gazowej. Do organizmu dostaje się krew bogata w tlen i rozprowadzona po całym ciele, dociera do każdej komórki i narządu. Usprawnia to ich pracę. Można w ten sposób wpłynąć na pracę serca, nerek, wątroby, jelit, żołądka itd. W rezultacie można przyspieszyć spalanie tłuszczu, wpłynąć na funkcje wydzielnicze organów wydzielenia, jak śledziona odpowiedzialna za układ odpornościowy.
Wpływ masażu na tkanki
Ustrój zbudowany jest z tkanek, one głównie z białka i wody. Ich produkcja podlega regulacji wewnątrzwydzielniczej i obejmuje szereg procesów biochemicznych. Komórki są wrażliwe na nawet małe zmiany w homeostazie organizmu i przez to mogą niesprawnie funkcjonować. Masaż dzięki wpływowi na krwioobieg pomaga „wyregulować” ich pracę.
W tkance łącznej powoduje jej odżywienie, uplastycznienie, poprawia przyrost włókien, a dzięki wzmożonej produkcji mukopolisacharydów polepsza przepuszczalność błony podstawnej, co znacznie wpływa na lepsze wymianę substancji odżywczych. W tkance chrzęstnej powoduje jej odżywienie i zapobiega procesom zapalnym i zatrzymuje zwyrodnienia już istniejące, pomaga uśmierzyć ból.
W tkance tłuszczowej masaż przyczynia się do wzmożonej pracy enzymów rozkładających tłuszcz na kwasy tłuszczowe, które mogą być spalone. Poprawia przemianę materii, a uszczelniając naczynia krwionośne zapobiega złogom i powstawaniu otyłości.
W tkance mięśniowej działa na jej jędrność, odżywienie, wymianę produktów przemiany materii, przyśpiesza przyrost tkanki, redukuje zmęczenie i skurcze.
Dzięki masażowi możemy wpływać na funkcje receptorów, na naczynia krwionośne, na uelastycznienie naskórka, poprawienie napięcia włókien kolagenowych, elastylowych i sprężystych, na przyspieszenie przemiany materii i usprawnienie produkcji białek, spalanie tłuszczu, na dostarczenie minerałów i witamin. Masaż poprawia funkcjonowanie całego organizmu, a dzięki rozluźnieniu mięśni, poprawieniu pracy układu krążenia oraz dzięki „wyciszeniu” nerwów, czujemy się wspaniale zrelaksowane i wypoczęte.
Masaż, który jest umiejętnym połączeniem wiedzy o anatomii i fizjologii człowieka wraz z zastosowaniem ruchów o właściwej intensywności i kolejności, pozwala zachować zdrowie i urodę. Poprzez zastosowanie technik relaksacyjnych jak aromaterapia, muzykoterapia pozwala na osiągnięcie stanu głębokiego odprężenia, co dodaje energii do dalszego życia. - https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html#p538085https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html Właściwości masażu
Wpływ masażu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu
Historia masażu sięga czasów starożytnych, kiedy to stanowił on uzupełnienie ważnych obrzędów religijnych. Z czasem dostrzeżono jego dobroczynne właściwości i stosowano jako naturalną metodę leczniczą.
Obecnie rozróżnia się wiele rodzajów i technik masażu. W zależności od przeznaczenia stosuje się masaże relaksacyjne, lecznicze, klasyczne, limfatyczne i wiele innych. Coraz większą sławą cieszą się również masaże mechaniczne, wykonywane na specjalistycznym sprzęcie. Tak czy inaczej, bez względu na rodzaj, pochodzenie czy nazwę, masaże mają na celu pobudzenie i usprawnienie funkcjonowania organizmu. A jak wiadomo, dobry stan zdrowia warunkuje jednocześnie dobre samopoczucie.
Poszczególne techniki stosowane podczas masażu wpływają na konkretne procesy. Wykonując klasyczny masaż wykorzystujący kilka podstawowych technik: głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wyciskanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibrację, pobudzimy cały organizm do działania. Zabieg ten spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększy miejscową przemianę materii. Pobudzeniu ulegną również zakończenia nerwowe skóry i tkanek umiejscowione głębiej. Jednocześnie nastąpi rozluźnienie mięśni oraz tkanek położonych pod skórą. Ponadto krew żylna i chłonka zostaną przesunięte z obwodu ciała do naczyń głębiej położonych.
Dlaczego tak istotne jest zwiększenie szybkości przepływu krwi i limfy? Głownie dlatego, że zaburzenia na tym tle mogą wywołać różne choroby narządów wewnętrznych. Limfa odpowiedzialna jest bowiem za odprowadzenie płynów z przestrzeni międzykomórkowych i doprowadzenie ich do układu żylnego. Ma również swoją rolę w walce z zapaleniami. Układ limfatyczny jest podobny do układu żylnego, jednak nie ma takiej siły sprawczej, jaką dla układu krążenia jest serce. Jedynie różnica ciśnień pozwala chłonce (limfie) krążyć. Nic więc dziwnego, że czasami krążenie to zostaje zachwiane, co prowadzi do zaburzeń gospodarki wodnej, mineralnej, zapalenia zatok. Ponadto wywołuje obrzęki i zastoje limfatyczne, choroby zakaźne, kolagenowe i skóry.
Stosowany leczniczo i profilaktycznie drenaż limfatyczny wykorzystuje trzy wyżej wymienione elementy masażu klasycznego: głaskanie, rozcieranie i ugniatanie. Techniki te powinny mieć charakter wypychający, czyli każda z nich – poprzez odpowiednio rozłożoną siłę nacisku – powinna spowodować przepchnięcie limfy we właściwym kierunku (od obwodu w ku ujściom żylnym). Siła z jaką przeprowadzany jest zabieg powinna być umiarkowana, żeby nie doprowadzić do zbytniego rozgrzania tkanek. Drenaż zapobiega niewydolności krążenia obwodowego, zwłaszcza w kończynach dolnych, dlatego pozwala pozbyć się tzw. efektu zimnych stóp. Zalecany jest również kobietom kilka tygodniu po porodzie, gdy organizm jest osłabiony po leżeniu i wysiłku.
Osoby cierpiące na tego typu dolegliwości chętnie korzystają z różnego rodzaju sprzętu, mającego na celu uzyskanie tych samych efektów co masaż manualny. Zaletami takiego masażu jest łatwa dostępność i możliwość korzystania w dowolnym czasie (zakupiony sprzęt można trzymać w domu, biurze, a nawet zabierać na wakacje). Do bardziej statycznych należą fotele masujące (najbardziej polecane marki to: Sanyo, Human Touch, Pro-Wellness), ale skuteczne są również masażery ręczne, maty czy podnóżki. I tak najnowszy model fotela Sanyo (Sanyo 8700) posiada specjalny program masażu powietrznego kończyn dolnych. Stymulacja ud, łydek i stóp może być wykonywana przy dowolnym ułożeniu fotela. Tego typu drenaż limfatyczny jest jednak najbardziej efektywny, gdy podnóżek ustawiony jest równolegle do podłoża i powyżej poziomu serca.
Korzystając z pomocy akcesoriów mechanicznych należy przestrzegać kilku zasad.
- Jeśli korzystamy z ze sprzętu, typu fotele masujące w celach relaksacyjnych, to nie musimy tego konsultować z lekarzem. Jeśli jednak została zdiagnozowana konkretna choroba czy zwyrodnienie i chcemy użyć sprzętu pod kątem leczniczym, należy to natychmiast skonsultować z lekarzem czy rehabilitantem. Podejmując decyzję samodzielnie możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zdarza się bowiem tak, że ustąpienie bólu na skutek korzystania ze sprzętu w początkowej fazie może jedynie zamaskować na chwilę problem, który później będzie jeszcze trudniejszy do eliminacji. – mówi dr n med. Bernard Solecki, dyrektor 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Busku Zdroju.
Podobnie jak w przypadku korzystania z masażu mechanicznego, jak również manualnego, należy się upewnić co do jakości usług. Gdy masuje nas osoba, warto zapytać o odbyte szkolenia i pozyskane certyfikaty, a jeśli chodzi o sprzęt, to najlepiej kupować sprawdzone marki, a nie podróbki czy akcesoria z rynku wtórnego. - https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html#p538087https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html Właściwości masażu
Masaże i ich rodzaje
iLudzki dotyk pozwala na zastosowanie różnych metod masażu, które stosuje się nie tylko w celu relaksacyjnym ale także leczniczym, sportowym lub wyszczuplającym.
Masaż zawsze powinien być dostosowany do pacjenta, do jego oczekiwań, jak również do problemu, z którym zgłosił się do masażysty.
Właściwości masażu jest wiele, tak samo jak wiele jest jego metod. Każda technika masażu wykorzystywana jest w innym celu np. łagodzi ból, ujęrdnia skórę lub eleminuje stres. Siła dotyku ma uzdrawiającą moc, nie tylko pobudza przemianę materii, likwiduje obrzęki czy poprawia krążenie. Podczas masażu toksyny zostają szybciej usunięte z organizmu, mięśnie lepiej pracują, a organizm relasuje się i regeneruje. Przekonaj się sama jakie masaże masz do wyboru
Rodzaje masaży
Masaż klasyczny
Najbardziej popularny, wykorzystuje technikę głaskania, rozcierania i uciskania. Przynosi relaks i ukojenie dla osób walczących ze stresem, wysiłkiem i bólem. Często stosowany przez osoby, które borykają się z kontuzjami i urazami.
Masaż relaksacyjny
Redukuje napięcie mięśni, które pod wpływem stresu są sztywne i wywołują ból. Zabieg taki polecany jest osobą zestresowanym, ze słabą odpornością i złym krążeniem. Wykonanie i zalecenia do masażu relaksacyjnego...
Masaż aromaterapeutyczny
Łączy zabieg manualny z aromaterapią, która wykorzystuje olejki eteryczne np. jaśmin, melisę, drzewo różane lub sosnę. Podczas masażu ciało się odpręża, a na ciebie działa przyjemny zapach olejków, które mają wpływ na zdrowie np. zwalczają ból, depresję, przemęczenie. Olejki z sosny i chmielu uspokajają, a z jaśminu likwidują przemęczenie.
Masaż wyszuplający
Wspomaga walkę ze zbędnymi kilogramami. Modeluje takie partie sylwetki jak talia, pośladki czy biodra. Szczególnie polecany osobą, które chcą ujędrnić swoje ciało. Rodzaj masażu, który walczy z nadwagą i cellulitem nazwywany jest drenażem limfatycznym, który poprawia przepływ limfy, oczyszcza ciało z toksyn i likwiduje obrzęki.
Masaż dla przyszłej mamy
Polecany panią, które chcą zwlaczyć ból kręgłosłupa, nóg i stóp. Masaż taki dotlenia, odpręża oraz poprawia elastyczność mięśni. Wykonywany jest w pozycji siedzącej lub w leżeniu na boku i zawsze musi go wykonać specjalista. Wykonanie i zalecenia masażu dla kobiet w ciąży...
Masaż gorącymi kamieniami
Wykonywany jest przy użyciu kamieni bazaltowych lub pochodzenia wulkanicznego, uzyskujemy efekt głębokiego relaksu. Wpływa na skórę, która staje się odżywiona i bardziej jędrna. Polecany osobą, które chcą zregenerować swój organizm po wysiłku fizycznym lub po stresującym dniu poprostu zrelaksować się. Wykonanie masażu i zalecenia...
Masaż limfatyczny
Technika tego masażu polega na uaktywnieniu kanałów limfatycznych i pobudzeniu ich do pracy. Masaż tego typu przynosi wspaniałe efekty w leczeniu chorób chronicznych nieznanego pochodzenia.
Hydromasaż
Nie jest zabiegiem manualnym, wykonywanym przez masażystę, lecz jest równie przyjemny i często polecany. Powietrze pod ciśnieniem wychodzące z dysz masuje poszczególne części ciała, zabieg taki relaksacuje i odpręża.
Masaże różnego typu, stosujące wiele technik stają się coraz bardziej doceniane i popularne. Korzyści jakie płyną z takich zabiegów doceniają sportowcy, osoby które ucierpiały w wypadkach, jak i zwykłe osoby walczące z bólem i stresem.
Masaż jest jak balsam dla ciała i duszy! - https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html#p538090https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html Właściwości masażu
Działa na skórę, mięśnie i układ nerwowy, poprawia ukrwienie, pobudza gruczoły łojowe i potowe, zmniejsza obrzęki zastoinowe, dodatnio wpływa na tkankę łączną. Działa uspokajająco i relaksująco, pobudza przemianę materii.
Masaż relaksacyjny pozwala na uwolnienie olbrzymiej ilości energii zużywanej w życiu pod ciągła presją i napięciu. Może także spowodować całkowita zmianę postawy ciała. Przeprowadzając masaże relaksacyjne wzbogaca się je o dodatki takie jak:
*** odpowiednia muzyka ( tutaj często sugeruje się by osoby przynosiły ze sobą muzykę, przy jakiej sami najlepiej się relaksują)
*** zastosowanie kompozycji olejków eterycznych
Muzyka podczas masażu odgrywa znaczną rolę. Zajmuję się muzykoterapią i wiedza z tego zakresu pozwala mi na urozmaicenie sesji relaksacyjnej jak również zwiększa efektywność samego masażu. W muzykoterapii wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje jej zastosowań.
*** jest to muzykoterapia receptywna
*** i muzykoterapia aktywna
Przy masażu jednak wykorzystuję elementy muzykoterapii receptywnej. Najczęstsze zastosowanie tej metody jest przy odreagowywaniu różnego rodzaju stresów. Muzyka oddziałuje na sferę emocjonalną, spełnia rolę wyzwolenia odczuć lub skojarzeń. Celem muzykoterapii w tym wydaniu jest przede wszystkim emocjonalne wsparcie osoby masowanej, która nabiera większej pewności w wyrażaniu własnych poglądów.
Muzyka pobudza wyobraźnię powodując większą czytelność wyobrażanych obrazów czy sytuacji oraz przypisuje im określone znaczenie. Kolejnym celem jest obniżenie poziomu lęku, napięcia mięśniowego, poprawa komunikacji, synchronizacja rytmu wewnętrznego, poprawa samopoczucia oraz wzrost siły mięśniowej. Można by wymieniać jeszcze wiele innych zalet muzyki, lecz ja pragnę tylko częściowo naświetlić wartość muzyczną podczas zabiegu.
Innym dodatkiem do masażu relaksacyjnego, jak już wcześniej wspomniałem jest zastosowanie olejków, dzięki, którym masaż relaksacyjny staje się aromaterapeutyczny. W aromaterapii masaż jest jedną z najważniejszych metod i najbardziej skutecznym sposobem wprowadzania olejków eterycznych do organizmu.
Skóra bardzo łatwo wchłania olejki, a podczas masowania przenikają one w krótkim czasie do układu krążenia. Przed masażem z wykorzystaniem olejków eterycznych wskazane jest przeprowadzenie u osoby masowanej testu alergicznego. - https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html#p538094https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html Właściwości masażu
*** odpowiednia muzyka ( tutaj często sugeruje się by osoby przynosiły ze sobą muzykę, przy jakiej sami najlepiej się relaksują)
*** zastosowanie kompozycji olejków eterycznych
Muzyka podczas masażu odgrywa znaczną rolę. Zajmuję się muzykoterapią i wiedza z tego zakresu pozwala mi na urozmaicenie sesji relaksacyjnej jak również zwiększa efektywność samego masażu. W muzykoterapii wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje jej zastosowań.
*** jest to muzykoterapia receptywna
*** i muzykoterapia aktywna
Przy masażu jednak wykorzystuję elementy muzykoterapii receptywnej. Najczęstsze zastosowanie tej metody jest przy odreagowywaniu różnego rodzaju stresów. Muzyka oddziałuje na sferę emocjonalną, spełnia rolę wyzwolenia odczuć lub skojarzeń. Celem muzykoterapii w tym wydaniu jest przede wszystkim emocjonalne wsparcie osoby masowanej, która nabiera większej pewności w wyrażaniu własnych poglądów.
Muzyka pobudza wyobraźnię powodując większą czytelność wyobrażanych obrazów czy sytuacji oraz przypisuje im określone znaczenie. Kolejnym celem jest obniżenie poziomu lęku, napięcia mięśniowego, poprawa komunikacji, synchronizacja rytmu wewnętrznego, poprawa samopoczucia oraz wzrost siły mięśniowej. Można by wymieniać jeszcze wiele innych zalet muzyki, lecz ja pragnę tylko częściowo naświetlić wartość muzyczną podczas zabiegu.
Innym dodatkiem do masażu relaksacyjnego, jak już wcześniej wspomniałem jest zastosowanie olejków, dzięki, którym masaż relaksacyjny staje się aromaterapeutyczny. W aromaterapii masaż jest jedną z najważniejszych metod i najbardziej skutecznym sposobem wprowadzania olejków eterycznych do organizmu.
Skóra bardzo łatwo wchłania olejki, a podczas masowania przenikają one w krótkim czasie do układu krążenia. Przed masażem z wykorzystaniem olejków eterycznych wskazane jest przeprowadzenie u osoby masowanej testu alergicznego.
Skład kompozycji antystresowej:
*** 4 krople olejku lawendowego
*** 3 krople olejku jałowcowego
*** 3 krople olejku cytronelowego
*** 20 ml olejku ze słodkich migdałów
Kompozycja uspokajająca potrzeba uspokojenia umysłu i ciała przed snem i wyciszenia.
Skład kompozycji uspokajającej:
*** 5 kropli olejku lawendowego
*** 5 kropli olejku geraniowego
*** 20 ml olejku ze słodkich migdałów
Olejki można wykorzystywać w takich lub innych kompozycjach w zależności, czemu mają służyć. Można stosować również pojedyncze olejki eteryczne np.:
*** Olejek cyprysowy
ma działanie silnie ściągające, wykorzystywany jest przy usuwaniu nadmiaru wody z organizmu i przy nadmiernej potliwości. W połączeniu z masażem jest skutecznym środkiem przeciwbólowym w reumatyzmie
*** Olejek cytronelowy
ma działanie moczopędne, przeciwbólowe. Stosowany przy masażu działa uspokajająco, przeciwdziała znużeniu psychicznemu
*** Olejek eukaliptusowy
ma działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i regeneracyjne. Stosowany przy masażu ma działanie łagodzące bóle reumatyczne i mięśniowe
*** Olejek geraniowy
działa antydepresyjnie i antyseptycznie, stymuluje pracę układu limfatycznego. Podczas masażu działa uspokajająco
*** Olejek jałowcowy
ma działanie antyseptyczne, moczopędne, odtruwające, przeciwbólowe, uspokajające i relaksujące. Stosowany jako oliwka do masażu relaksacyjnego, wspomaga odchudzanie i pomaga w zwalczaniu cellulitu
*** Olejek kadzidłowcowy
działa przeciwzapalnie głównie w schorzeniach infekcyjnych dróg oddechowych oraz w chorobach skóry
Jak widać olejki mają różnorakie zastosowanie przy wspomaganiu leczenia. Przykłady, jakie podałem są stosowane w postaci oliwki do masażu. Podczas zabiegu można także wykorzystać kominki zapachowe. Są one doskonałym uzupełnieniem aromaterapii.Przykłady takich olejków to:
*** Olejek jaśminowy
pobudza zmysły, emocjonalnie rozgrzewający, wzmaga pewność siebie, pomocny w okresie bezpośrednio po porodzie
*** Drzewo różane
przywraca równowagę i pobudza do życia. Równoważy i uspokaja emocje
*** Drzewko herbaciane
dezynfekuje i odświeża, wzmacnia zwłaszcza w miesiącach zimowych, doskonałe dla systemu odpornościowego
*** Lawenda
relaksuje, przywraca równowagę ciała i ducha, pomaga zasnąć, łagodzi bolące mięśnie
Tak, więc moim zdaniem sesja relaksacyjna ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia w dzisiejszych czasach, gdzie człowiek jest nieustannie poganiany tempem życia. - https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html#p631574https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html Właściwości masażu
Jeśli szukanie informacji na temat wellness, to moja znajoma właśnie zaczyna prowadzić bloga na ten temat. Wkrótce pojawią się tam informacje właśnie o właściwościach masażu
wellness.cdd.com.pl/Ostatnia edycja: - https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html#p631747https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html Właściwości masażu
A wie ktoś moze jaki w krakowie jest dobryy kurs masażu albo kosmetykologi ? bo mysle ukonczyć ale własnie nie wiem gdzie bedzie lepiej
- https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html#p985325https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html Właściwości masażu Gość
Masaż i drenaż limfatyczny często wykonuje się na sprzęcie MaxStar maxstar.pl/ wystarczy raz dziennie po 15 minut,dobrze miec taki sprzęt na własność u siebie w domu, dla niektórych osób, które cierpia na przewlekły obrzek limfatyczny mogą sobie same poradzić i nie czekać na zabieg
- https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html#p1017805https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html Właściwości masażu
Masaż jest doskonałym uzupełnieniem rehabilitacji, działa leczniczo na choroby kręgosłupa, rozluźnia i koi po całym dniu
Ostatnia edycja: - https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html#p1028641https://www.fozik.pl/forum/wlasciwosci-masazu/watek/537168/1.html Właściwości masażu
Ile powinien trwać taki podstawowy kurs masażu żeby to było w ogóle coś warte??
____________________________________________________
Bardzo fajne stojaki reklamowe mozesz zobaczyć na www.oficyna97.pl - Gość
- Cukrzyca ciążowa po porodzie
- Leczenie i leki
Witam. Zdiagnozowano u nie cukrzyce typu 1 ok. 10r.ż. (2012r.)Od tamtej pory jestem leczona...
- jak wzmocnić odporność??
Macie jakieś swoje patenty na to żeby się wzmocnić przed zimą? Dieta,...
Forum: Nasze zdrowie - Infekcje intymne
Proszę o pomoc/radęOd kilku miesciecy zmagam się z infekcja intymna (nawracajace...
Forum: Co warto wiedzieć o masażu