Ostatnio zauważyłam, ze moja skora jest przesuszona i nie ma takiego zdrowego bloku...
Forum: Nasze zdrowie
Temat: wątroba oczyszczanie (40)
- https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html#p535994https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html wątroba oczyszczanie
zaczynam oczyszczanie wątroby sokiem jabłkowym wg Tombaka, czy kotoś ma jakies doświadczenia?
- https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html#p536032https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html wątroba oczyszczanie
Nigdy nie stosowałam,ja zawsze biorę ESSENTIALE *** jest bardzo dobry.Ogólnie biorę leki na swoje schorzenia więc moja wątroba jest obciążona.
Wskazania do essentiale :
Wskazania:
Wspomagająco w przewlekłych chorobach wątroby o różnej etiologii oraz w stanach po uszkodzeniach wątroby spowodowanych alkoholem, substancjami toksycznymi, niektórymi lekami i innymi czynnikami. Wspomagająco w zapobieganiu nawrotom kamicy żółciowej i leczeniu zaburzeń czynnościowych dróg żółciowych.
Co do Tombaka to wiele jest przepisów na oczyszczanie organizmu - https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html#p536035https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html wątroba oczyszczanie
Oczyszczanie wg Michala Tombaka
Podstawowa metoda oczyszczania proponowana przez lekarza niekonwencjonalnego, Michala Tombaka, skupia sie na usunieciu z organizmu nadmiaru kwasu moczowego.
Moze zanim przejde do szczegolow jego metody, opisze po krotce co to wlasciwie jest ten kwas moczowy.
Kwas moczowy powstaje w procesie rozpadu starych komórek organizmu. W prawidlowych warunkach jest on wydalany z organizmu przez nerki. Moze jednak dojść do wzrostu jego stężenia we krwi. Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi często łączy się z występowaniem nadwagi, zaburzeń przemiany tłuszczowej, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Osoby z w/w dolegliwościami są więc w grupie zwiększonego ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Nagromadzony w ustroju kwas moczowy odkłada się w postaci moczanu sodowego w stawach, chrząstkach i tkankach miękkich z nerkami włącznie, wywołując roznego rodzaju dolegliwosci ze strony tych narządów.
Sposob Michala Tombaka przedstawia sie nastepujaco.
Kuracja trwa tylko trzy dni (ta restrykcyjna), wiec nawet dla osob, ktorym ciezko utrzymac diete, nie jest to jakies ogromne poswiecenie. W ciagu tych trzech dni zjada sie tylko pomarancze i grejpfruty. To dobra wiadomosc po pierwsze dla lasuchow, gdyz smak slodki nie bedzie im obcy podczas kuracji, a po drugie dlatego, iz mimo, ze dozwolone sa tylko dwa produkty, to sa to owoce mysle przez wiekszosc ludzi lubiane.
Mamy wiec pomarancze i grejpfruty. Procz tych dwoch potrzebne nam tez beda cytryny, woda i sol.
Przez trzy dni z rzedu pierwsza rzecza jaka spozywamy na czczo jest lyzka soli rozpuszczona w cieplej wodzie. Roztwor taki pomoze wydalic ze wszystkich czesci organizmu znajdujace sie w nich toksyny, zbiera je w jelitach i pozwala wydalic. Jako, ze organizm po takim zabiegu zostanie czesciowo odwodniony, przyjmowanie plynow w ciagu tych dni musi zostac zwiekszone. Michal Tombak zaleca picie 4 litrow sokow z pomaranczy i grejpfruta dziennie. Jego przepis na dzienna dawke soku to 900g soku z pomaranczy, 900g soku z grejpfrutow, 200g soku z cytryn oraz 2 litry wody. Soki owocowe musza byc swiezo wycisniete. Nie ma tu mowy o sokach z kartonu.
Gdy wypijemy juz rano wode z sola nalezy zadbac o to, zeby nie bylo nam zimno. Przez caly dzien popijamy przygotowany sok (kazdego dnia swiezo wycisniety). Gdy czujemy glod mozna jesc pomarancze i grejpfruty, ale nic poza tym. Wszystkie trzy dni wygladaja podobnie.
Przy oczyszczaniu tym, jak i kazdym innym, pojawic sie moga dolegliwosci zwiazane z tym, ze organizm pracuje ciezko pozbywajac sie `odpadow`, jakie magazynowal nieraz przez lata. Nie trzeba sie tym bardzo przejmowac, gdyz jest to naturalna kolej rzeczy. Objawami takimi moga byc: bole glowy, zmeczenie, brak sil, nudnosci itp.. Kazdego wieczoru tych trzech dni nalezy koniecznie wypic ziola przeczyszczajace, aby ulatwic caly proces oczyszczania. Wiem, ze kraza rozne opinie na temat uzalezniajacych wlasciwosci takich ziol, ja rowniez nie stosuje ich na co dzien, ale picie ich przez trzy dni nie ma prawa wyrzadzic nam szkod.
Czwartego i piatego dnia nalezy pic sok z jablek i marchwi lub mieszanki sokow. mozna jesc warzywa i owoce.
Szostego dnia diete mozna juz urozmaicic o kasze, jajka oraz ryby (ale nie wedzone).
Po takim oczyszczaniu rozsadnie jest zmienic swoje nawyki zywieniowe. Aby skutek sie utrzymal nalezy ograniczyc (jesli to trudne, to choc czesciowo zredukowac-zawsze to jakas zmiana na lepsze, a to tez sie liczy) spozycie bialej maki, cukru, slodyczy, octu (rowniez produktow konserwowanych, zawierajacych go), a takze wszelkich produktow wysoce przetworzonych. Powinno sie tez zmniejszyc spozycie pokarmow tlustych i smazonych. Mozna jesc ryby, sery, jajka, mieso i maslo, ale z umiarem. Z mleka najlepiej zupelnie zrezygnowac. Twarog oraz zsiadle mleko sa bardzo zalecane. Staramy sie jesc wiecej kaszy, warzyw, owocow oraz swiezo wycisnietych sokow. Wazne jest tez zeby nie laczyc ze soba pewnych grup pokarmowych, co ulatwi naszemu zoladkowi prace i zapobiegnie kolejnemu odlozeniu sie nadmiaru toksyn.
I tak Michal Tombak wprowadzil podzial produktow na trzy grupy:
-BIALKOWE- mieso, jaja, ryby, wywary miesne, baklazany, fasola, bob, orzechy, ziarna slonecznika
-TLUSZCZOWE ORAZ PRODUKTY `ZYWE`- maslo, smalec, oleje, margaryny, itp.; owoce (swieze i suszone), warzywa (oprocz ziemniakow), soki, wino wytrawne
-WEGLOWODANOWE- pieczywo, kasze, ziemniaki, cukier, miod.
Wg autora produkty tluszczowe oraz `zywe` moga byc dowolnie laczona z innymi. Natomiast spozywajac jednoczesnie produtky z grupy bialkowych z produktami z grupy weglowodanowych, doprowadzamy do bardzo niebezpiecznej dla zdrowia sytuacji przeciazenia ukladu pokarmowego. Do poludnia zalecane jest spozywanie posilkow weglowodanowych, natomiast bialkowe lepiej spozywac po poludniu i wieczorem.
Wazne jest, by po takim oczyszczeniu zrobic oczyszczanie watroby (Tombak rowniez ma na to sposob), gdyz skumulowaly sie tam duze ilosci szkodliwych substancji.
Dodatkowo nalezy pamietac o ogromnym znaczeniu dokladnego przezuwania pokarmu i nie jedzenia w pospiechu. Pic mozna przed posilkiem, ale nie w trakcie i nie po.
A to dla zainteresowanych - https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html#p537447https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html wątroba oczyszczanie
JEDZ DUŻO
Produktow bogatych w witamine C,takich jak owoce cytrusowe i truskawki
Wątroby i ryb- ze wzgledu na zawartośc witaminy b12
Kwasu foliowego, wystepujacego w watrobie, zielonych warzywach oraz owocach
ZREZYGNUJ Z :
tłuszczow obfitujacych w nasycone kwasy tluszczowe, obecnyxh w tłustych miesach oraz pełnotlustych produktow mlecznych
Cukrow
Kawy i herbetyOstatnia edycja: - https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html#p537449https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html wątroba oczyszczanie
Zalecane jest także unikanie przyprawionych potraw, ponieważ ich spożycie wymaga sprawnego funkcjonowania wątroby.
Picie soku buraczanego, marchwiowego lub cytrynowego może domopoc w wydzielaniu przez wątrobe żółci, ktora z kolei pomaga w wydalaniu z organizmu produktow odpadowych przemiany materi.Ostatnia edycja: - https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html#p537450https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html wątroba oczyszczanie
wysokie spożycie witaminy C, ktora jest silnym przeciwutleniaczem ( wystepujacym w owocach, szczegolnie cytrusowych), może przyspieszyc proces powrotu do zdrowia, wspomagajac wystepujace w wątrobie układy odtruwania organizmu, ktore sa osłabione podczas choroby .
- https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html#p538013https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html wątroba oczyszczanie
Stłuszczenie wątroby to nagromadzenie się tłuszczu w komórkach wątrobowych. Z tego powodu narząd jest powiększony do tego stopnia, że uciska torebkę wątroby i pacjent odczuwa ból w nadbrzuszu, szczególnie podczas pochylania. Czasami jednak stłuszczenie wątroby przebiega bez objawów.
Stłuszczona wątroba nie jest samodzielnym schorzeniem. Najczęściej jest następstwem takich chorób jak: otyłość, cukrzyca, choroby wirusowe wątroby, zatrucie (również alkoholowe). Może być także wynikiem zespołu metabolicznego, czyli łączne występowanie cukrzycy typu 2, nadwagi i nadciśnienia tętniczego.
Jak odtłuścić wątrobę?
1. Stosować dietę bogatą w białko oraz ubogą w cukry i tłuszcze.
2. Przez czas trwania kuracji nie spożywać alkoholu.
3. Stosować naturalne produkty wspomagające zdrowie: Liver Aid – wysokiej klasy suplement poprawiający pracę wątroby + Triple Potency Lecithin – potrójny koncentrat lecytyny szybko i skutecznie rozkładający tłuszcze. - https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html#p538016https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html wątroba oczyszczanie
Najczęściej odwiedzane
*** Oczyszczanie wątroby
*** Zastosowanie diety
*** Zdrowa wątroba – kuracja
Wątroba i jej czynności
*** Wątroba – nasz ważny organ
*** Czy wątroba boli?
*** Stłuszczenie wątroby
*** Zapalenia wątroby
*** Wątroba a alkohol
*** Badanie krwi – interpretacja wyników
Drogi zółciowe, trzustka
*** Choroby dróg żółciowych
*** Dolegliwości związane z trzustką
*** Kuracja oczyszczająca Liver Aid
Nasze serwisy
*** Grzybica – kuracja Grzybica – kuracja
*** Menopauza bez tajemnic Menopauza bez tajemnic
*** Wszystko o stresie i depresji Wszystko o stresie i depresji
*** Wysoki cholesterol, trójglicerydy Wysoki cholesterol, trójglicerydy
Wątroba – nasz ważny organ
Wątroba jest drugim (po mózgu) najbardziej ukrwionym narządem. Jest także jednym z najważniejszych naszych organów. Przeczytaj, dlaczego.
Wątroba otrzymuje z ciała mnóstwo krwi różnego typu. W naszym organizmie krew krąży po to, żeby dotleniać inne tkanki, zabierać toksyny, a dostarczać związków odżywczych. W krwi znajdują się także komórki martwe – zabite wirusy, bakterie, grzyby. Ta krew („brudna” i „czysta”) trafia do wątroby i tam musi zostać odpowiednio zagospodarowana. Wątroba otrzymuje krew w ilości 1 litra na minutę. Od jej wydolności zależy, czy wszystkie procesy przeprowadzi prawidłowo.
Wątroba pełni ponad 500 funkcji. Podzielić je można na dwie grupy:
1. Jest najważniejszym organem, który prowadzi przemianę materii – od niej zależy metabolizm węglowodanów (cukrów), peptydów (białek) i lipidów (tłuszczy). Jest także magazynem żelaza i witamin A,B12,C,D,E. Jednocześnie przeprowadza szereg skomplikowanych procesów neutralizowania toksyn (które uzyskujemy z pożywienia, powietrza, infekcji pasożytów).
2. Jest najważniejszym organem wydzielniczym. Produkuje i wydziela żółć, enzymy trawienne, cholesterol, substancje uczestniczące w obronie organizmu. Dodatkowo wszystko, co jest bezużyteczne i niepotrzebne we wszelkich cyklach przekazuje jelitom i nerkom, by te usunęły bezwartościowe substancje wraz z moczem lub kałem.
Czy wątroba boli?
Nie. Wątroba jest narządem nieunerwionym, co oznacza, że nie można odczuć bólu.
Na ból jest jednak wrażliwa torebka, w której wątroba jest osadzona. Torebka zbudowana z tkanki łącznej ma za zadanie utrzymać narząd w prawidłowej pozycji oraz zabezpieczyć go przed uszkodzeniami. Kiedy zatem odczuwamy „ból wątroby”?
Gdy:
*** powiększona wątroba rozciąga włókna torebki. Dzieje się to zwykle, gdy narząd jest powiększony w wyniku stłuszczenia
*** mechanicznie dochodzi do uszkodzenia torebki – np. podczas biopsji
Stłuszczenie wątroby
Stłuszczenie wątroby to nagromadzenie się tłuszczu w komórkach wątrobowych. Z tego powodu narząd jest powiększony do tego stopnia, że uciska torebkę wątroby i pacjent odczuwa ból w nadbrzuszu, szczególnie podczas pochylania. Czasami jednak stłuszczenie wątroby przebiega bez objawów.
Stłuszczona wątroba nie jest samodzielnym schorzeniem. Najczęściej jest następstwem takich chorób jak: otyłość, cukrzyca, choroby wirusowe wątroby, zatrucie (również alkoholowe). Może być także wynikiem zespołu metabolicznego, czyli łączne występowanie cukrzycy typu 2, nadwagi i nadciśnienia tętniczego.
Jak odtłuścić wątrobę?
1. Stosować dietę bogatą w białko oraz ubogą w cukry i tłuszcze.
2. Przez czas trwania kuracji nie spożywać alkoholu.
3. Stosować naturalne produkty wspomagające zdrowie: Liver Aid – wysokiej klasy suplement poprawiający pracę wątroby + Triple Potency Lecithin – potrójny koncentrat lecytyny szybko i skutecznie rozkładający tłuszcze.
na wątrobę
Zapalenia wątroby
Termin hepatitis oznacza stan zapalny występujący w wątrobie, ale nie określa jego przyczyny. Jednak potocznie mówiąc hepatitis oznacza nic innego jak infekcyjne, wirusowe zapalenie wątroby.
Obecnie można wyróżnić 7 różnych form klasycznego wirusowego zapalenia wątroby: A, B, C, delta, E, GB, nie-A, nie-B. Poza klasycznym zapaleniem wątroby występują inne infekcje wirusowe, np. wirus Epsteina-Barr wywołujący mononukleozę zakaźną albo też wirus cytomegalii. Te dwa ostatnie zakażenia określane są mianem towarzyszących zapaleń wątroby.
WZW typu A
To epidemiczne wirusowe zapalenie wątroby. Najczęściej chorują dzieci i młodzi dorośli, którzy nabywają później odporności na ten typ zapalenia. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z wirusem – może być to zetknięcie się z zainfekowanym pokarmem (często wirusa zawierają małże) lub stolcem lub poprzez kontakt z wydzielinami chorego. WZW typu A to choroba silnie zakaźna, której objawami są: spadek witalności, osłabienie, senność, brak apetytu, żółtaczka, gorączka.
WZW typu B
Tak zwane surowicze wirusowe zapalenie wątroby. Do zakażenia dochodzi najczęściej po przetoczeniu krwi lub skaleczeniu igłami, które wcześniej używane były przez osoby chore. Poza drogą krwiopochodną przenosić się może również poprzez kontakt z wydzielinami chorego (ślina, nasienie). Objawy i przebieg choroby są podobne do epidemiologicznego zapalenia wątroby typu A.
WZW typu C
Do zapalenia dochodzi w wyniku kontaktu z krwią lub wydzielinami chorego, a objawami typowymi są żółtaczka i uczucie zmęczenia fizycznego. U 50% osób przewlekle chorych na ten typ wirusowego zapalenia wątroby rozwija się marskość tego narządu. Leczenie w takim przypadku jest wielopłaszczyznowe.
WZW typu delta
Na infekcję tym wirusem zapadają jedynie osoby, którzy aktualnie chorują też na WZW typu B. Rozpoznanie delty następuje, gdy dochodzi do ponownego rzutu choroby u pacjenta zainfekowanego wirusem B.
WZW typu E
Rzadki typ zachorowań. Ogniska zapalne występują w Azji i Ameryce Południowej, a zarazić się można poprzez kontakt z materiałem biologicznym i brak higieny. WZW typu E dotyka szczególnie mężczyzn pomiędzy 30 a 40 rokiem życia i na ten typ infekcji nie ma szczepionki. Raz przebyta choroba nie daje także trwałej odporności, czyli nie ma gwarancji, że nie zachoruje się na nią ponownie.
Wątroba a alkohol
Jak wiadomo wątroba zajmuje się utylizacją toksyn i trucizn. Do tego zalicza się również alkohol. W przypadku, gdy wypijamy kieliszek mocnego trunku, wszystkie procesy zachodzące w wątrobie (a jest ich kilkaset!) są „odkładane na później” i wątroba rozpoczyna najważniejsze swoje zadanie: detoksykację z alkoholu. Innymi słowy, gdy rozkładany jest alkohol, wszystkie pozostałe przemiany są pomijane – np. tłuszcz nie zostaje zemulgowany, a zaczyna odkładać się wokół ważnych narządów – powstaje stłuszczenie.
Stłuszczenie jest zwykle pierwszym objawem zatrucia alkoholowego. Nie ma się jednak czym martwić, o ile pacjent na dłuższy czas wyeliminuje alkohol ze swojej diety – wtedy wątroba wróci do swoich zadań i odłożony tłuszcz zostanie usunięty. Po przebytym stłuszczeniu wątroby, pacjent nie może pić alkoholu, poza symbolicznymi i niewielkimi ilościami. Niezastosowanie się do tego zalecenia może prowadzić do dalszego, o wiele silniejszego, uszkodzenia wątroby. Takie alkoholowe zapalenie wątroby może objawiać się żółtaczką i gorączką. - https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html#p538019https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html wątroba oczyszczanie
Wątroba a alkohol
Jak wiadomo wątroba zajmuje się utylizacją toksyn i trucizn. Do tego zalicza się również alkohol. W przypadku, gdy wypijamy kieliszek mocnego trunku, wszystkie procesy zachodzące w wątrobie (a jest ich kilkaset!) są „odkładane na później” i wątroba rozpoczyna najważniejsze swoje zadanie: detoksykację z alkoholu. Innymi słowy, gdy rozkładany jest alkohol, wszystkie pozostałe przemiany są pomijane – np. tłuszcz nie zostaje zemulgowany, a zaczyna odkładać się wokół ważnych narządów – powstaje stłuszczenie.
Stłuszczenie jest zwykle pierwszym objawem zatrucia alkoholowego. Nie ma się jednak czym martwić, o ile pacjent na dłuższy czas wyeliminuje alkohol ze swojej diety – wtedy wątroba wróci do swoich zadań i odłożony tłuszcz zostanie usunięty. Po przebytym stłuszczeniu wątroby, pacjent nie może pić alkoholu, poza symbolicznymi i niewielkimi ilościami. Niezastosowanie się do tego zalecenia może prowadzić do dalszego, o wiele silniejszego, uszkodzenia wątroby. Takie alkoholowe zapalenie wątroby może objawiać się żółtaczką i gorączką.
Ile mogę wypić ?
Mężczyźni nie powinni wypijać więcej niż 60-80 g czystego alkoholu na dobę.
60 g czystego alkoholu zawiera:
*** 2 litry piwa
*** 0,8 litra wina
*** 0,5 litra wermutu
*** 0,2 litra winiaku
*** 10 kieliszków wódki
Kobiety nie powinny wypijać więcej niż 20-40 g czystego alkoholu na dobę.
20 g czystego alkoholu zawiera:
*** 0,7 litra piwa
*** 0,3 litra wina
*** 0,2 litra wermutu
*** 0,07 litra winiaku
*** 3 kieliszki wódki - https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html#p538020https://www.fozik.pl/forum/watroba-oczyszczanie/watek/535994/1.html wątroba oczyszczanie
Najczęściej odwiedzane
*** Oczyszczanie wątroby
*** Zastosowanie diety
*** Zdrowa wątroba – kuracja
Wątroba i jej czynności
*** Wątroba – nasz ważny organ
*** Czy wątroba boli?
*** Stłuszczenie wątroby
*** Zapalenia wątroby
*** Wątroba a alkohol
*** Badanie krwi – interpretacja wyników
Drogi zółciowe, trzustka
*** Choroby dróg żółciowych
*** Dolegliwości związane z trzustką
*** Kuracja oczyszczająca Liver Aid
Nasze serwisy
*** Grzybica – kuracja Grzybica – kuracja
*** Menopauza bez tajemnic Menopauza bez tajemnic
*** Wszystko o stresie i depresji Wszystko o stresie i depresji
*** Wysoki cholesterol, trójglicerydy Wysoki cholesterol, trójglicerydy
Wątroba – nasz ważny organ
Wątroba jest drugim (po mózgu) najbardziej ukrwionym narządem. Jest także jednym z najważniejszych naszych organów. Przeczytaj, dlaczego.
Wątroba otrzymuje z ciała mnóstwo krwi różnego typu. W naszym organizmie krew krąży po to, żeby dotleniać inne tkanki, zabierać toksyny, a dostarczać związków odżywczych. W krwi znajdują się także komórki martwe – zabite wirusy, bakterie, grzyby. Ta krew („brudna” i „czysta”) trafia do wątroby i tam musi zostać odpowiednio zagospodarowana. Wątroba otrzymuje krew w ilości 1 litra na minutę. Od jej wydolności zależy, czy wszystkie procesy przeprowadzi prawidłowo.
Wątroba pełni ponad 500 funkcji. Podzielić je można na dwie grupy:
1. Jest najważniejszym organem, który prowadzi przemianę materii – od niej zależy metabolizm węglowodanów (cukrów), peptydów (białek) i lipidów (tłuszczy). Jest także magazynem żelaza i witamin A,B12,C,D,E. Jednocześnie przeprowadza szereg skomplikowanych procesów neutralizowania toksyn (które uzyskujemy z pożywienia, powietrza, infekcji pasożytów).
2. Jest najważniejszym organem wydzielniczym. Produkuje i wydziela żółć, enzymy trawienne, cholesterol, substancje uczestniczące w obronie organizmu. Dodatkowo wszystko, co jest bezużyteczne i niepotrzebne we wszelkich cyklach przekazuje jelitom i nerkom, by te usunęły bezwartościowe substancje wraz z moczem lub kałem.
Czy wątroba boli?
Nie. Wątroba jest narządem nieunerwionym, co oznacza, że nie można odczuć bólu.
Na ból jest jednak wrażliwa torebka, w której wątroba jest osadzona. Torebka zbudowana z tkanki łącznej ma za zadanie utrzymać narząd w prawidłowej pozycji oraz zabezpieczyć go przed uszkodzeniami. Kiedy zatem odczuwamy „ból wątroby”?
Gdy:
*** powiększona wątroba rozciąga włókna torebki. Dzieje się to zwykle, gdy narząd jest powiększony w wyniku stłuszczenia
*** mechanicznie dochodzi do uszkodzenia torebki – np. podczas biopsji
Stłuszczenie wątroby
Stłuszczenie wątroby to nagromadzenie się tłuszczu w komórkach wątrobowych. Z tego powodu narząd jest powiększony do tego stopnia, że uciska torebkę wątroby i pacjent odczuwa ból w nadbrzuszu, szczególnie podczas pochylania. Czasami jednak stłuszczenie wątroby przebiega bez objawów.
Stłuszczona wątroba nie jest samodzielnym schorzeniem. Najczęściej jest następstwem takich chorób jak: otyłość, cukrzyca, choroby wirusowe wątroby, zatrucie (również alkoholowe). Może być także wynikiem zespołu metabolicznego, czyli łączne występowanie cukrzycy typu 2, nadwagi i nadciśnienia tętniczego.
Jak odtłuścić wątrobę?
1. Stosować dietę bogatą w białko oraz ubogą w cukry i tłuszcze.
2. Przez czas trwania kuracji nie spożywać alkoholu.
3. Stosować naturalne produkty wspomagające zdrowie: Liver Aid – wysokiej klasy suplement poprawiający pracę wątroby + Triple Potency Lecithin – potrójny koncentrat lecytyny szybko i skutecznie rozkładający tłuszcze.
na wątrobę
Zapalenia wątroby
Termin hepatitis oznacza stan zapalny występujący w wątrobie, ale nie określa jego przyczyny. Jednak potocznie mówiąc hepatitis oznacza nic innego jak infekcyjne, wirusowe zapalenie wątroby.
Obecnie można wyróżnić 7 różnych form klasycznego wirusowego zapalenia wątroby: A, B, C, delta, E, GB, nie-A, nie-B. Poza klasycznym zapaleniem wątroby występują inne infekcje wirusowe, np. wirus Epsteina-Barr wywołujący mononukleozę zakaźną albo też wirus cytomegalii. Te dwa ostatnie zakażenia określane są mianem towarzyszących zapaleń wątroby.
WZW typu A
To epidemiczne wirusowe zapalenie wątroby. Najczęściej chorują dzieci i młodzi dorośli, którzy nabywają później odporności na ten typ zapalenia. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z wirusem – może być to zetknięcie się z zainfekowanym pokarmem (często wirusa zawierają małże) lub stolcem lub poprzez kontakt z wydzielinami chorego. WZW typu A to choroba silnie zakaźna, której objawami są: spadek witalności, osłabienie, senność, brak apetytu, żółtaczka, gorączka.
WZW typu B
Tak zwane surowicze wirusowe zapalenie wątroby. Do zakażenia dochodzi najczęściej po przetoczeniu krwi lub skaleczeniu igłami, które wcześniej używane były przez osoby chore. Poza drogą krwiopochodną przenosić się może również poprzez kontakt z wydzielinami chorego (ślina, nasienie). Objawy i przebieg choroby są podobne do epidemiologicznego zapalenia wątroby typu A.
WZW typu C
Do zapalenia dochodzi w wyniku kontaktu z krwią lub wydzielinami chorego, a objawami typowymi są żółtaczka i uczucie zmęczenia fizycznego. U 50% osób przewlekle chorych na ten typ wirusowego zapalenia wątroby rozwija się marskość tego narządu. Leczenie w takim przypadku jest wielopłaszczyznowe.
WZW typu delta
Na infekcję tym wirusem zapadają jedynie osoby, którzy aktualnie chorują też na WZW typu B. Rozpoznanie delty następuje, gdy dochodzi do ponownego rzutu choroby u pacjenta zainfekowanego wirusem B.
WZW typu E
Rzadki typ zachorowań. Ogniska zapalne występują w Azji i Ameryce Południowej, a zarazić się można poprzez kontakt z materiałem biologicznym i brak higieny. WZW typu E dotyka szczególnie mężczyzn pomiędzy 30 a 40 rokiem życia i na ten typ infekcji nie ma szczepionki. Raz przebyta choroba nie daje także trwałej odporności, czyli nie ma gwarancji, że nie zachoruje się na nią ponownie.
Wątroba a alkohol
Jak wiadomo wątroba zajmuje się utylizacją toksyn i trucizn. Do tego zalicza się również alkohol. W przypadku, gdy wypijamy kieliszek mocnego trunku, wszystkie procesy zachodzące w wątrobie (a jest ich kilkaset!) są „odkładane na później” i wątroba rozpoczyna najważniejsze swoje zadanie: detoksykację z alkoholu. Innymi słowy, gdy rozkładany jest alkohol, wszystkie pozostałe przemiany są pomijane – np. tłuszcz nie zostaje zemulgowany, a zaczyna odkładać się wokół ważnych narządów – powstaje stłuszczenie.
Stłuszczenie jest zwykle pierwszym objawem zatrucia alkoholowego. Nie ma się jednak czym martwić, o ile pacjent na dłuższy czas wyeliminuje alkohol ze swojej diety – wtedy wątroba wróci do swoich zadań i odłożony tłuszcz zostanie usunięty. Po przebytym stłuszczeniu wątroby, pacjent nie może pić alkoholu, poza symbolicznymi i niewielkimi ilościami. Niezastosowanie się do tego zalecenia może prowadzić do dalszego, o wiele silniejszego, uszkodzenia wątroby. Takie alkoholowe zapalenie wątroby może objawiać się żółtaczką i gorączką.
Ile mogę wypić ?
Mężczyźni nie powinni wypijać więcej niż 60-80 g czystego alkoholu na dobę.
60 g czystego alkoholu zawiera:
*** 2 litry piwa
*** 0,8 litra wina
*** 0,5 litra wermutu
*** 0,2 litra winiaku
*** 10 kieliszków wódki
Kobiety nie powinny wypijać więcej niż 20-40 g czystego alkoholu na dobę.
20 g czystego alkoholu zawiera:
*** 0,7 litra piwa
*** 0,3 litra wina
*** 0,2 litra wermutu
*** 0,07 litra winiaku
*** 3 kieliszki wódki
Badanie krwi – interpretacja wyników
Krew daje obraz stanu zdrowia organizmu – informuje o chorobach, infekcjach i zaburzeniach funkcjonowania. Jednak pojedyncze badanie nie jest w stanie dać jednostronnej opinii.
Badania krwi są pomocne w rozpoznawaniu chorób wątroby i dróg żółciowych, ale nie stanowią 100% diagnozy. Oto co można określić na podstawie tego badania:
*** ENZYMY WĄTROBOWE:
aminotransferaza asparaginianowa (AST lub AspAT)
NORMA kobiety NORMA mężczyźni
wynik podwyższony: zapalenie wątroby, żółtaczka, marskość, toksyczne uszkodzenie wątroby, nowotwór wątroby, zapalenie dróg żółciowych, niedrożność kanalików żółciowych, kamica, nowotwór trzustki, zwłóknienie przewodów żółciowych
aminotransferaza alaninowa (ALT lub AlAT)
NORMA kobiety NORMA mężczyźni
wynik podwyższony: przewlekłe lub ostre zapalenie wątroby, żółtaczka, marskość
gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP)
NORMA kobiety NORMA mężczyźni
wynik podwyższony: kamica żółciowa, zapalenie trzustki, choroba alkoholowa, niedrożność dróg żółciowych
*** BILIRUBINA (barwnik):
NORMA dorośli NORMA dzieci
wynik podwyższony: zapalenie dróg żółciowych, rak dróg żółciowych, kamica, alkoholowa choroba wątroby - Gość
- Sucha skora bez blaskuForum: Nasze zdrowie
- Różny odczyt poziomu glukozy
Witam, Może ktoś z Was miał taką samą sytuację z glokometrem. Mam...
- jak wzmocnić odporność??
Macie jakieś swoje patenty na to żeby się wzmocnić przed zimą? Dieta,...
Forum: Nasze zdrowie - Uciążliwa astma
Jestem astmatyczką, w okresie wiosennym wręcz boję się wychodzić z...
Forum: Nasze zdrowie