Macie jakieś swoje patenty na to żeby się wzmocnić przed zimą? Dieta,...
Forum: Diabetologia - grupa dla osób leczących się na cukrzycę i jej powikłania
Temat: Jak glukoza dostaje się do krwiobiegu (1)
- https://www.fozik.pl/forum/jak-glukoza-dostaje-sie-do-krwiobiegu/watek/585112/1.html#p585112https://www.fozik.pl/forum/jak-glukoza-dostaje-sie-do-krwiobiegu/watek/585112/1.html Jak glukoza dostaje się do krwiobiegu GośćZalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.- Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
- Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
- Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
- Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
- Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
- VIP - więcej niż 6001 postów
Glukoza we krwi pochodzi z węglowodanów zawartych w spożytym jedzeniu. Do węglowodanów należą cukier oraz produkty zawierające skrobię, takie jak pieczywo, makaron czy ryż. Spożyte węglowodany przechodzą z żołądka do jelita cienkiego. Tam rozkładane są na cząsteczki glukozy. Twój organizm przetwarza część glukozy na substancję chemiczną zwaną glikogenem, którą magazynuje w mięśniach i wątrobie. Pozostała glukoza jest transportowana wraz z krwiobiegiem do komórek całego ciała, aby zasilić je w energię. To właśnie stężenie tej glukozy mierzysz, sprawdzając glikemię (poziom glukozy we krwi). Mózg oraz komórki całego ciała potrzebują energii z glukozy, aby funkcjonować, dlatego tak ważny jest prawidłowy poziom glukozy we krwi.
Podczas posiłku i przez dwie do trzech godzin po nim węglowodany ze spożytych potraw będą wykorzystywane do zasilania komórek ciała w energię. Następnie, kiedy węglowodany z posiłku zostaną już zużyte, poziom glukozy we krwi powoli spada. Wątroba zaczyna wówczas zamieniać zmagazynowany glikogen z powrotem na cząsteczki glukozy i przekazuje je do krwiobiegu. Jeśli od ostatniego posiłku minęło dużo czasu i zapasy glikogenu już się wyczerpały, organizm przetwarza na glukozę zmagazynowane cząsteczki białka i tłuszczu. Jest to proces zwany glukoneogenezą.
Istnieją zatem trzy sposoby, dzięki którym glukoza dostaje się do krwiobiegu:
Głównym źródłem glukozy są węglowodany pochodzące ze spożywanych potraw.
Część glukozy ze spożytych węglowodanów przetwarzana jest na związek chemiczny zwany glikogenem, który jest magazynowany w wątrobie. Jeśli poziom glukozy we krwi jest zbyt niski, wątroba zamienia glikogen z powrotem na glukozę i przesyła ją do krwiobiegu. Dzięki temu poziom glukozy we krwi ponownie wzrasta.
Jeśli zasoby węglowodanów ze spożytych potraw i ze zmagazynowanego glikogenu wyczerpały się, glikemia zaczyna spadać. Organizm przetwarza wówczas na glukozę zmagazynowane w ciele cząsteczki białka i tłuszczu w procesie zwanym glukoneogenezą.
www.lifescan.pl/knowledge/article/background/glucose - Gość
- jak wzmocnić odporność??Forum: Nasze zdrowie
- Menstruacja a magnetronik
Mam pytanie. Podczas zabiegów magnetronikiem dostałam okres i dalej je...
Forum: Nasze zdrowie - stan zapalny
Witam.Zgłaszam się z prośba o poradę . 14 lutego byłam na wizycie...
Forum: Co warto wiedzieć o masażu - Długie siedzenie za biurkiem i ciężkie nogi
Witam, Od pewnego czasu mam prbelm z moimi nogami, do tej pory ratowałam się...
Forum: Nasze zdrowie
- Tematy:
- cukrzyca
- leczenie
- diabetologia