Artykuły z kategorii: Zdrowie
Jak rozpoznać, które produkty są naprawdę eko?
Konsumenci coraz częściej poszukują żywności mającej prosty i naturalny skład, przypominającej smaki zapamiętane z dzieciństwa oraz wytworzonej w sposób przyjazny dla środowiska[1]. Równie często dają się nabrać, wybierając produkty, na których znajdują się oznaczenia sugerujące, że daną żywność wyprodukowano w zgodzie z naturą, z zapewnieniem dobrostanu zwierząt i zachowaniem pierwotnych właściwości odżywczych.
W nowym roku zrób coś dla zdrowia! Postanowienia noworoczne dla serca
Czas Nowego Roku to okres podsumowań i kreowania planów na kolejny rok. Postanowienia noworoczne są bardzo różnorodne, często dotyczą zmiany codziennego odżywania, wprowadzenia aktywności fizycznej, utraty kilogramów, czyli zadbania o swoje zdrowie. Mają one na celu ulepszyć komfort naszego życia. O postanowieniach noworocznych, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie mówi doktor Wiesław Sikora, kardiolog.
Jak prawidłowo udzielić pomocy osobie poparzonej przez fajerwerki?
Sylwestrowa noc to czas zabawy i świętowania nadejścia Nowego Roku. Gdy jedni beztrosko się bawią, inni - ciężko pracują. W sylwestrową noc w tej drugiej grupie są z pewnością lekarze i pielęgniarki szpitali czy pomocy doraźnej. Z jakimi przypadkami spotykają się tam najczęściej i co mają do tego wystrzały fajerwerkowe? Odpowiedzi na te pytania udziela Magdalena Chrostowska, specjalista chirurgii ogólnej.
Dieta ketogeniczna – poznaj jej plusy i minusy!
Dieta ketogeniczna zmienia sposób odżywienia, zastępując węglowodany tłuszczami. Jakie są wady i zalety diety ketogenicznej? Czy ten rodzaj diety jest bezpieczny?
- Reklama
Jak radzić sobie z prezbiopią?
Prezbiopia jest powszechnym problemem w starzejącej się populacji na całym świecie. Według prognoz liczba osób zmagających się ze starczowzrocznością oraz ich udział w populacji będzie rósł. Przewiduje się, że w roku 2030 liczba osób z prezbiopią wzrośnie do 2,1 mld osób [1].
3 zasady pielęgnacji skóry suchej jesienią
Skóra sucha i atopowa „nie lubi” jesieni. Wrażliwa cera ze skłonnością do przesuszeń i podrażnień jak radar odbiera listopadowe zmiany pogody. Widoczne zaczerwienienia, nadwrażliwość i uczucie ściągnięcia to niechciany „dodatek” do pięknych, jesiennych dni. Poznaj 3 proste zasady, dzięki którym skutecznie zadbasz o kondycję skóry suchej lub atopowej i przygotujesz ją do zimowych wyzwań.
Światowy Dzień Wzroku – 7 szkodliwych mitów, które psują wzrok
Zwykle nie myślimy o naszych oczach tak często, jak powinniśmy. A przecież to zmysł wzroku dostarcza nam większości informacji o otaczającej nas rzeczywistości. Gdy ulega pogorszeniu, słabną możliwości poznawcze i istotnie spada jakość naszego życia. Światowy Dzień Wzroku, obchodzony co roku w drugi czwartek października, to dobry moment by w sposób szczególny uświadomić sobie jak ważny i potrzebny to zmysł oraz obalić szkodliwe mity, które nie pozwalają nam dbać o niego w sposób, na jaki zasługuje.
Niedobór i nadmiar testosteronu i jego konsekwencje
Problemy z testosteronem mogą dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Niedobór tego hormonu może być tak samo niebezpieczny jak nadmiar. Dlatego najlepiej w porę zadbać o jego prawidłowy poziom.
Test NIFTY – na czym polega to badanie? Jaka jest jego skuteczność?
Test NIFTY, czyli badanie, które korzysta z metody analizy wolnego płodowego DNA, można wykonać już po 10. tygodniu ciąży. Co wykrywa badanie NIFTY? Jaka jest jego skuteczność? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Czym są kolana zakonnicy?
Kaletki maziowe mają za zadanie chronić tkanki przed nadmiernym tarciem i ułatwiać ich ruch. Znajdują się przede wszystkim pomiędzy kośćmi a mięśniami, ścięgnami, skórą lub stawami. Co w sytuacji, gdy odczuwamy ból w okolicy umiejscowienia kaletek?
- Reklama
Kobieta – menadżerka zdrowia rodziny?
Temat zdrowia i promocji zdrowego trybu życia coraz częściej pojawia się w mediach, ale czy jest to tylko przejściowa moda? Zainteresowanie zdrowiem wśród Polaków wzrasta, jednak czy przekłada się to na długość i jakość naszego życia? Kto bardziej interesuje się i dba o zdrowie: mężczyźni czy kobiety?Instytut LB Medical wraz z Agencją Badań i Opinii SW Research sprawdzili „Jak Polacy dbają o swoje zdrowie?”. W badaniu porównano zachowania związane ze zdrowiem i to właśnie kobiety bardziej dbają o swoje zdrowie, ale także są gwarantami zdrowia swoich najbliższych.
Wołki zbożowe, karaluchy i mole – owady, które zagrażają Twojej żywności
Ciepło i wilgoć stwarzają idealne warunki do rozwoju szkodników, które zagrażają naszemu zdrowiu. Szkodniki chętnie legną się w produktach spożywczych, szybko się rozprzestrzeniają i tym samym mogą zakazić nam produkty spożywcze w całej spiżarni!
Alergik w wielkim mieście
Co roku przybywa alergików – szacuje się, że już 1/3 Polaków zmaga się z dolegliwościami alergicznymi [1], a wielu z nich mieszka w dużych miastach, z dala od łąk, pól, lasów, które są źródłem alergenów. Jednak lekarze są zgodni: alergia, jako choroba cywilizacyjna, zagraża także osobom żyjącym w zanieczyszczonym środowisku. Najnowsze badania potwierdzają tę tezę.
Włosy szybko przetłuszczają się i tracą świeżość? Dlaczego się tak dzieje i jak im pomóc?
Wzmożone przetłuszczanie się włosów to problem, który dotyka nas gdy już kilka godzin po ich umyciu są one wyraźnie nieświeże i wymagają ponownego mycia. Może to powodować poczucie dyskomfortu i utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Jakie mogą być przyczyny przetłuszczania się włosów? Jakie są sposoby radzenia sobie z tym nieprzyjemnym problemem?
Dlaczego warzywa i owoce są cenne dla zdrowia?
Regularne jedzenie warzyw i owoców, co najmniej 5 porcji dziennie, ma pozytywny wpływ na zdrowie. Wyniki badania pokazują jak dużo błędów żywieniowych popełniamy zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. W efekcie coraz powszechniejsze stają się choroby spowodowane złym odżywianiem, które skutkują zmniejszoną odpornością i mniejszą efektywnością.
Bezdech senny – czym jest?
Bezdech senny to stan, w którym górne drogi oddechowe człowieka zostają częściowo lub całkowicie zablokowane. W trakcie snu oddech wielokrotnie zatrzymuje się i rozpoczyna. Istnieje kilka potencjalnych przyczyn, a właściwe zdiagnozowanie przyczyny jest kluczem do znalezienia właściwej formy leczenia.
To alergia czy COVID-19?
Objawy zakażenia wariantem Omikron mogą być mylone z alergią wziewną. Katar, ból zatok, łzawiące oczy to symptomy charakterystyczne dla obu przypadłości. Jak zatem rozróżnić alergię od COVID-19?
Kontynuacja studiów medycznych dla osób z Ukrainy
Ustawa ma pomóc w podjęciu dalszych studiów medycznych dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie.
Przykazania zdrowego słodzenia
Każdy z nas ma czasami ochotę na coś słodkiego. Nasz mózg, kiedy receptory smakowe wyczują słodkość, nagradza nas dopaminą i endorfiną - tzw. hormonami szczęścia, wywołującymi u ludzi dobre samopoczucie. Nic więc dziwnego, że tak lubimy ciastka, batony czy czekoladę. Wtorek, 15 marca, to Dzień Piekarzy i Cukierników. To święto skupiające miłośników wypieków pod każdą postacią - ale również okazja by zastanowić się, jak w zdrowej diecie znaleźć miejsce na słodką przyjemność.
W jaki sposób dodać sobie energii zimą?
Zima nie daje za wygraną. Chłodne miesiące sprzyjają spadkowi formy, podatności na infekcje, szybszemu męczeniu się oraz apatii i pogorszeniu samopoczucia. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że energię odbiera nam… niedobór żelaza. Co zatem zrobić, by poczuć się lepiej?