Zdrowie
Jak rozpoznać, które produkty są naprawdę eko?
Konsumenci coraz częściej poszukują żywności mającej prosty i naturalny skład, przypominającej smaki zapamiętane z dzieciństwa oraz wytworzonej w sposób przyjazny dla środowiska[1]. Równie często dają się nabrać, wybierając produkty, na których znajdują się oznaczenia sugerujące, że daną żywność wyprodukowano w zgodzie z naturą, z zapewnieniem dobrostanu zwierząt i zachowaniem pierwotnych właściwości odżywczych.
Jak zdrowe są polskie miasta?
Opole jest liderem w kategorii Zdrowie – tak wynika z Indeksu Zdrowych Miast, czyli największego badania oceniającego kondycję 66 polskich miast na prawach powiatu. W jaki sposób zostało to zmierzone? Naukowcy tworzący Indeks, oparli się przede wszystkim na podejściu samorządów do realizowania programów profilaktyki zdrowotnej. Jak się okazuje, w roku 2020 Warszawa wprowadziła ich aż 359. Podczas gdy średnia wśród badanych miast wyniosła 42. Jednak najwięcej na zdrowie w przeliczeniu na mieszkańca wydały władze Opola i Chorzowa.
W nowym roku zrób coś dla zdrowia! Postanowienia noworoczne dla serca
Czas Nowego Roku to okres podsumowań i kreowania planów na kolejny rok. Postanowienia noworoczne są bardzo różnorodne, często dotyczą zmiany codziennego odżywania, wprowadzenia aktywności fizycznej, utraty kilogramów, czyli zadbania o swoje zdrowie. Mają one na celu ulepszyć komfort naszego życia. O postanowieniach noworocznych, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie mówi doktor Wiesław Sikora, kardiolog.
Jak prawidłowo udzielić pomocy osobie poparzonej przez fajerwerki?
Sylwestrowa noc to czas zabawy i świętowania nadejścia Nowego Roku. Gdy jedni beztrosko się bawią, inni - ciężko pracują. W sylwestrową noc w tej drugiej grupie są z pewnością lekarze i pielęgniarki szpitali czy pomocy doraźnej. Z jakimi przypadkami spotykają się tam najczęściej i co mają do tego wystrzały fajerwerkowe? Odpowiedzi na te pytania udziela Magdalena Chrostowska, specjalista chirurgii ogólnej.
- Reklama
Dieta ketogeniczna – poznaj jej plusy i minusy!
Dieta ketogeniczna zmienia sposób odżywienia, zastępując węglowodany tłuszczami. Jakie są wady i zalety diety ketogenicznej? Czy ten rodzaj diety jest bezpieczny?
Warzywa korzeniowe i ich wykorzystanie w diecie cukrzycowej
Cukrzyca typu 2 jest poważną chorobą przewlekłą wymagającą właściwego leczenia ustalonego przez lekarza diabetologa. Dieta cukrzycowa zakłada wypełnianie wszelkich zasad zdrowego żywienia. Dodatkowo promuje produkty o niskim indeksie glikemicznym. Indeks ten tłumacząc skrótowo, określa jak szybko po spożyciu różnych produktów żywnościowych następuje wzrost stężenia glukozy we krwi. Informacje o wartości indeksu glikemicznego dla poszczególnych produktów dostępne są w formie tabel.
3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, podczas którego zwracamy uwagę na wyzwania towarzyszące codzienności ponad 1,3 miliarda osób na całym świecie. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby z niepełnosprawnościami żyjące w krajach o niskim i średnim dochodzie, oraz na obszarach konfliktów zbrojnych.
Jak radzić sobie z prezbiopią?
Prezbiopia jest powszechnym problemem w starzejącej się populacji na całym świecie. Według prognoz liczba osób zmagających się ze starczowzrocznością oraz ich udział w populacji będzie rósł. Przewiduje się, że w roku 2030 liczba osób z prezbiopią wzrośnie do 2,1 mld osób [1].
14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy
Systematyczne pomiary poziomu cukru we krwi to jeden z najważniejszych elementów walki z nieuleczalną chorobą, jaką jest cukrzyca. To prawdziwa epidemia XXI wieku, z którą zmaga się ok. 3 mln Polaków, a kolejne 1,5 -2 mln osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że na nią cierpi. Jednak stosowanie się do zaleceń lekarzy, samokontrola, zdrowa dieta i aktywność fizyczna to elementy, dzięki którym można zapanować nad chorobą i prowadzić satysfakcjonujące życie.
Monotonia, przejadanie się, nieprawidłowa masa ciała to problemy polskich pracowników
Polscy pracownicy oceniają swój jadłospis jako monotonny. Do przejadania się przyznaje się 41% pracowników. Często zbyt duże posiłki zjada 36% przebadanych kobiet i niemal co drugi mężczyzna.
- Reklama
3 zasady pielęgnacji skóry suchej jesienią
Skóra sucha i atopowa „nie lubi” jesieni. Wrażliwa cera ze skłonnością do przesuszeń i podrażnień jak radar odbiera listopadowe zmiany pogody. Widoczne zaczerwienienia, nadwrażliwość i uczucie ściągnięcia to niechciany „dodatek” do pięknych, jesiennych dni. Poznaj 3 proste zasady, dzięki którym skutecznie zadbasz o kondycję skóry suchej lub atopowej i przygotujesz ją do zimowych wyzwań.
Grzechy żywieniowe polskich szpitali
Niedożywienie szpitalne to zjawisko, które rozwija się podczas pobytu w szpitalu. Według danych Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) problem ten dotyka ponad 30% chorych, z kolei aż 80% pacjentów nie otrzymuje zalecanej terapii żywieniowej. Powszechnym jest, że szpitale bagatelizują tę metodę terapii, przyczyniając się w ten sposób do wydłużania się listy zaniedbań względem refundowanego leczenia żywieniowego.
Zaszczep się przeciw grypie, unikniesz problemów
Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia (MZ) w tym sezonie odnotowano już prawie 700 tys. zachorowań na grypę. Specjaliści obawiają się, że nadchodzi typowy po pandemii sezon wyrównawczy i zalecają, by się do niego przygotować. Zobacz jak.
Nasz wzrok się pogarsza – jak o niego zadbać?
Badania pokazują, że niemal 15% Polaków nigdy nie odwiedziło ani okulisty, ani optometrysty. To bardzo niepokojący wynik, bowiem nieleczone zaburzenia wzroku wpływają na cały organizm. A występują one bardzo często – jeszcze w 2019 roku WHO ostrzegało, że ponad 2 mld osób ma zaburzenia wzroku [1]. Przez pandemię nasz kontakt z ekranami zdecydowanie się wydłużył, co nie pozostało bez wpływu na nasze oczy. Dlatego o wzrok należy dbać codziennie. Na szczęście obecnie pomaga nam w tym… technologia!
Światowy Dzień Wzroku – 7 szkodliwych mitów, które psują wzrok
Zwykle nie myślimy o naszych oczach tak często, jak powinniśmy. A przecież to zmysł wzroku dostarcza nam większości informacji o otaczającej nas rzeczywistości. Gdy ulega pogorszeniu, słabną możliwości poznawcze i istotnie spada jakość naszego życia. Światowy Dzień Wzroku, obchodzony co roku w drugi czwartek października, to dobry moment by w sposób szczególny uświadomić sobie jak ważny i potrzebny to zmysł oraz obalić szkodliwe mity, które nie pozwalają nam dbać o niego w sposób, na jaki zasługuje.
Kilka słonecznych miesięcy w roku nie rozwiąże powszechnego niedoboru witaminy D
Dziewięćdziesiąt procent – aż tylu Polaków cierpi na niedobór witaminy D, wynikający z obniżonej syntezy skórnej związanej z szerokością geograficzną naszego kraju, stylem życia, używaniem filtrów UVB czy procesami starzenia. Eksperci alarmują, że nadchodząca jesień oznacza wyczerpanie letnich zapasów witaminy w organizmie, co może wiązać się z szeregiem groźnych chorób i gorszym samopoczuciem.
Niedobór i nadmiar testosteronu i jego konsekwencje
Problemy z testosteronem mogą dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Niedobór tego hormonu może być tak samo niebezpieczny jak nadmiar. Dlatego najlepiej w porę zadbać o jego prawidłowy poziom.
Jedzenie ma znaczenie - 10 produktów które pokochają Twoje oczy
Zgubienie nadprogramowych kilogramów, regulowanie ciśnienia tętniczego, wzmacnianie zdrowia naszych oczu – wszystkie wymienione cele zdrowotne mają jeden mianownik – zbilansowaną dietę. Podczas gdy stosunkowo dużo wiemy o wpływie odżywiania na sylwetkę czy minimalizowanie ryzyka chorób cywilizacyjnych, większe trudności może przynieść określenie zależności między tym co jemy a jakością widzenia. Które produkty warto dołączyć do naszej diety z korzyścią dla naszych oczu? Odpowiada dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.
Chcesz zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze? Jak to zrobić podpowiada dietetyk
Każdy moment w życiu jest dobry, aby zacząć dbać o zdrowe odżywianie i dzięki niemu pozytywnie wpływać na kondycję fizyczną i psychiczną naszego organizmu. Od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze? O wskazówki zapytaliśmy dietetyka.
Jak zadbać o zdrowe serce za pomocą diety?
Serce jest jednym z najważniejszych organów naszego ciała, można je wspomagać na wiele sposobów. Na jego zły stan wpływa głównie zła dieta, brak ruchu i używki. Osoby aktywne fizycznie są dwa razy mniej narażone na choroby układu krążenia. Dietetyk podpowiada jakie zmiany należy wprowadzić w diecie, aby cieszyć się dobrą kondycją przez długie lata.