Porady specjalisty z kategorii: Styl życia
Przewlekła niewydolność oddechowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Oddychanie to jeden z najważniejszych procesów zachodzących w naszym organizmie. Dzięki temu, że oddychamy- żyjemy. Różnego rodzaju schorzenia, sytuacje silnie stresujące czy wypadki mogą doprowadzić do problemów z oddychaniem. O przewlekłej niewydolności oddechowej mówimy wtedy gdy dochodzi u pacjenta do narastającego pogorszenia funkcji oddechowej. Stanu takiego nigdy nie należy bagatelizować, jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci oraz osób starszych.Jest to stan w pełni odwracalny, który diagnozowany jest na podstawie badań gazometrycznych. Kluczową kwestię ogrywa także przebieg choroby, zwłaszcza wtedy gdy jest przewlekły. Chorób prowadzących do tego schorzenia jest bardzo dużo i obejmują one nie tylko płuca ale także układ krwionośny czy nerwowy. W celu uniknięcia tej choroby należy unikać palenia papierosów ale także kontaktu z różnego rodzaju szkodliwymi dla układu oddechowego substancjami czy gazami. Co wiemy o przewlekłej niewydolności płuc? Czy jest ona niebezpieczna dla życia i zdrowia pacjenta?
Skutki nadmiernego odchudzania się
W ostatnim czasie coraz więcej osób podejmuje próby szybkiego odchudzania. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Chcemy być piękni, szczupli, wyglądać młodo i dodatku zdrowo. Pamiętajmy o tym, że odchudzanie to skomplikowany proces, który wymaga czasu i poświęceń ale nie kosztem zdrowia. Odchudzenie nie polega na głodzeniu się!Jeśli nagle zaczniemy stosować bardzo rygorystyczne diety odchudzanie może stać się dla nas bardzo niebezpieczne. Niestety niewielka liczba osób zdaje sobie z tego sprawę. Zbyt duża utrata na wadze w ciągu tygodnia tj. powyżej 3kg czy więcej prowadzi do wielu poważnych następstw dla naszego organizmu, prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju.Jeśli planujemy się odchudzać najlepiej byśmy się udali do specjalisty- dietetyk, trener personalny. Prawidłowo ułożona dieta, uregulowane odżywianie się oraz aktywność fizyczna pozwolą nam z całą pewnością cieszyć się odpowiednią wagą oraz zdrowiem. Jakie są najczęstsze negatywne skutki nadmiernego odchudzania się? Do czego może doprowadzić zbyt duży spadek masy ciała?
Dieta a zaparcia
Wielu pacjentów zgłasza się do specjalisty z zapytaniem czym są wywołane zaparcia i co robić by ich nie mieć? Najważniejszą rolę w zwalczaniu zaparć odgrywa prawidłowa dieta. Nie jest ona ani kosztowna ani zbyt bardzo wymagająca. Ponieważ zaparcia są bardzo nieprzyjemną dolegliwością warto wprowadzić w swoim codziennym sposobie odżywiania kilka zmian po to by nasze jelita zaczęły pracować prawidłowo i sprawnie. O zaparciach mówimy wtedy gdy skurcze mięśni jelit są zbyt powolne i słabe by stolec przesuwał się przez jelito grube bądź gdy wchłaniają one zbyt dużą ilość wody. Konsekwencję tego jest to, że stolec staje się suchy oraz bardzo twardy a jego wydalenie nie jest łatwe. Problem zaparć dotyka nie tylko osoby dojrzałe ale także dzieci i osoby starsze. Zaparcia ustąpią same jeśli do odpowiedniej diety włączone zostaną ćwiczenia fizyczne (jazda na rowerze, spacery, joga, siłownia czy basen). Ważne by były one regularne. Jaką dietę stosować przy zaparciach? Jak długo należy ją utrzymywać by zaparcia nie wróciły?
Dieta na zdrowe oczy
Tylko niewielka liczba osób wie w jak sposób prawidłowo odżywiać oczy. Nie rozumiemy, że spożywane przez nas każdego dnia pokarmy mają kluczowy wpływ na jakość widzenia oraz stan naszych oczu. Każdy z nas chociaż raz odczuwał ból oczu, ich swędzenie, pieczenie, łzawienie czy zaczerwienienie. Wielu pacjentów skarży się także na tzw. piasek pod powiekami oraz uczucie zmęczenia oczu. Jest to konsekwencja wysuszenia śluzówki oka na skutek działania alergenów, dymu tytoniowego, czy promieni UV. Ból oczu pojawia się także na skutek długotrwałego czytania książek, oglądania telewizji, pracy przy komputerze czy używania niewłaściwych kosmetyków.Problem ten dotyka pacjentów w różnym wieku, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że objawy te mogą być przyczyną choroby oczu. Jeśli ulegają one nasileniu powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Jaka dieta jest najlepsza dla naszych oczu? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?
- Reklama
Sport a cukrzyca
Nie od dziś wiadomo jak ważny jest wysiłek fizyczny dla zdrowia każdego człowieka. Również osoby chorujące na cukrzycę należy zachęcać do najmniejszej choćby formy wysiłku. Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego u dorosłych i młodzieży z cukrzycą typu 1. Z kolei brak aktywności w tej grupie prowadzi do wzrostu insulinooporności, nadwagi i gorszej kontroli choroby.
Uzależnienie od urządzeń elektronicznych - telefonu komórkowego, tabletu, komputer, telewizora
Uzależnienie od urządzeń elektronicznych jest chorobą, która wymaga leczenia, podobnie jak inne uzależnienia. Różnego rodzaju urządzenia elektroniczne (komputery, ipady, telefony komórkowe, tablety, laptopy, odtwarzacze MP3) stanowią nieodzowny elementy życia człowieka. Jeśli korzystamy z nich w sposób rozsądny i nie mają one negatywnego wpływu na nasze zdrowie oraz życie codzienne, to dobrze. W przypadku gdy stajemy się od nich uzależnieni - potrzebujemy pomocy specjalisty.
Niestrawność żołądka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli wyeliminować dolegliwości gastryczne.
Rodzaje uzależnień - jak sobie z nimi radzić?
Uzależnienie to nieodparta konieczność wykonywania określonej czynności, zażywania konkretnych środków oraz wykonywania określonych czynności. Działanie osoby uzależnionej staje się przymusem. Każde uzależnienie jest chorobą. Choroba ta wymaga leczenia, które najczęściej jest długotrwałe.
Stres - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Admirał Nelson mawiał, że dla chorego żeglarza najwłaściwszym lekarstwem jest odpoczynek pod rozłożystym dębem. Nie wspominał jednak nigdy jak znaleźć drzewo na pełnym morzu. Dziś, dzięki wiedzy o technikach relaksacyjnych, okazuje się możliwe zastosowanie do rady admirała bez względu na miejsce, w jakim się znajdujemy.
Dieta wegetariańska w ciąży - czy jest niebezpieczna?
Niedostateczny poziom oraz konieczność suplementacji żelaza u kobiet stosujących dietę wegetariańska, szczególnie w przypadku obfitych miesiączek, ciąży oraz okresie karmienia piersią.
- Reklama
Witamina K - jakie są preparaty do podawania doustnego?
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Konsultanta Krajowego w dziedzinie Pediatrii, wszystkie niemowlęta karmione naturalnie w wieku od 2 tygodni do 3 miesięcy powinny otrzymywać dodatkowo witaminę K w postaci doustnej.
Prebiotyki w alergii
Nie ulegające trawieniu węglowodany, najczęściej frukto- i galaktooligosacharydy, których korzystne działanie biologiczne polega na stymulowaniu wzrostu określonych typów bakterii jelitowych, są nazywane prebiotykami.
Prebiotyki w diecie nastolatków i dorosłych
Prebiotyki są substancjami bardzo intensywnie badanymi w ostatnich latach ze względu na ich liczne korzystne działania na organizm człowieka. Prebiotykami nazywamy różne, nie ulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym węglowodany. Nie należy ich mylić z probiotykami, czyli z żywymi bakteriami mającymi mieć różnorodne działania biologiczne.
Dieta bezglutenowa i laktoza - czy konieczna jest dodatkowa eliminacja laktozy?
Istnieją dwa podstawowe wskazania do włączenia diety bezglutenowej: potwierdzona celiakia oraz potwierdzona alergia na gluten. W praktyce, oprócz zalecenia diety bezglutenowej, często spotyka się sugestie dodatkowego wyeliminowania z diety mleka, lub przynajmniej samej laktozy.
Dieta obniżająca poziom cholesterolu
Podwyższony poziom cholesterolu (hipercholesterolemia) jest istotnym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu.
Reakcja alergiczna na konserwanty - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
W krajach zachodnich przemysł spożywczy wykorzystuje jako dodatki do żywności co najmniej 1500 różnych substancji - zarówno syntetycznych, jak i pochodzenia naturalnego. Wiele z nich może powodować reakcje alergiczne lub pseudoalergiczne.
Niski wzrost u kobiet - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wzrost poniżej 150 cm. Najczęściej połączony z charakterystycznie zmienioną sylwetką ciała oraz wadami narządów wewnętrznych, może sugerować występowanie tzw. zespołu Turnera. Zespół Turnera jest to schorzenie polegające na defekcie gonad powstały w okresie płodowym.
Dieta bezglutenowa - na czym polega?
Dieta bezglutenowa to dieta z całkowitą eliminacją pokarmów zawierających przetwory czterech podstawowych zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Produkty te zastępuje się przetworami ze zbóż naturalnie bezglutenowych: ryżu, kukurydzy, gryki, prosa oraz pokarmami na mączce ziemniaczanej.