Artykuły z kategorii: Styl życia
Matcha czyni cuda, czyli o fenomenie zielonej herbaty w proszku
Tajemniczy zielony proszek, który zyskał ostatnio bardzo na popularności, to matcha. Pije się latte, herbaty, koktajle, smoothie, shoty z matchą i dodaje się ją do różnych potraw. Czym właściwie jest i dlaczego warto jej spróbować? Odpowiedź, jak zwykle, poniżej.
Dlaczego warto ograniczyć spożycie mięsa? – część 2.
Żyjąc w dobie „mody na dietę roślinną” i skrajnie różnych opinii na temat wegetarianizmu i weganizmu, możemy się czuć zdezorientowani. Czy taka dieta jest faktycznie zdrowa i korzystna, czy wręcz przeciwnie? W tym artykule postanowię rozwiać wątpliwości i zgłębić temat „diety w”.
Dlaczego warto ograniczyć spożycie mięsa? – część 1.
Żyjąc w dobie „mody na dietę roślinną” i skrajnie różnych opinii na temat wegetarianizmu i weganizmu, możemy się czuć zdezorientowani. Czy taka dieta jest faktycznie zdrowa i korzystna, czy wręcz przeciwnie? W tym artykule postanowię rozwiać wątpliwości i zgłębić temat „diety w”.
Elektryczne hulajnogi - zmora czy potrzeba naszych czasów?
Hulajnogi elektryczne w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. W wielu miastach można wypożyczać te pojazdy za pośrednictwem aplikacji w telefonie, ponadto wiele osób decyduje się na ich zakup. Hulajnogi znalazły już wielu zwolenników jak i przeciwników. Czy jest to potrzeba naszych czasów, a może ich zmora?
- Reklama
Weganizm, wegetarianizm, laktoowowegetarianizm – czym się od siebie różnią?
Nie jem mięsa – takie deklaracje składa coraz więcej naszych rodaków. Jednak obok nas żyją nie tylko wegetarianie. Czym różnią się poszczególne diety? Co je łączy?
Odkleszczowe zapalenie mózgu – co powinnaś o nim wiedzieć?
Odkleszczowe zapalenie mózgu to groźna choroba będąca następstwem infekcji wirusowej (wirusy z rodziny Flavivirdae), które są przenoszone przez kleszcze. Jak się przed nim chronić? Co zrobić, jeśli zachorujemy?
Szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym – o czym pamiętać przed daleką podróżą?
Dalekie podróże stają się powoli naszą codziennością – wakacyjne wyprawy to nie tylko kraje sąsiednie, ale coraz częściej Daleki Wschód, Afryka czy Ameryka. O czym należy pamiętać, wybierając się w dalekie podróże?
Sok owocowy ma wysoki indeks glikemiczny: prawda czy fałsz?
Nie wszyscy specjaliści z dziedziny żywienia i zdrowia zalecają swoim pacjentom spożywanie soku owocowego m.in. ze względu na obawy dotyczące jego indeksu glikemicznego (IG). Zarówno wśród konsumentów, jak i specjalistów można spotkać się z poglądem, że soki owocowe mają wysoki indeks glikemiczny. A co na ten temat mówią wyniki badań?
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o e-zwolnieniach
Od momentu, w którym Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała o obligatoryjnym stosowaniu e-zwolnień, właśnie mija kwartał. Choć już wcześniej polska służba zdrowia miała możliwość korzystania z tej formy zwolnień lekarskich i – przynajmniej w części placówek – była ona stosowana, wycofanie z użycia ich papierowych odpowiedników wzbudziło wiele obaw. Jakie są najczęstsze pytania Polaków i co pokazała przeprowadzona kontrola? Przeczytaj koniecznie!
Zabiegi medycyny estetycznej dla Panów
Urodowych poradników dla kobiet stworzono już tysiące, najwyższy czas, by i mężczyźni mogli poznać intrygującą strefę beauty. Specjalnie dla nich przygotowałyśmy mini poradnik – przegląd najpopularniejszych i skutecznych zabiegów TYLKO dla mężczyzn. Czasy się zmieniają, to nie wstyd o siebie dbać!
- Reklama
Wiem co jem – czyli co etykiety mówią o składzie produktów?
Oznakowanie produktów spożywczych podlega regulacjom prawnym, które zapewniają bezpieczeństwo żywności i żywienia, a konsumentom jej świadomy wybór. Które informacje muszą znaleźć się na etykiecie obowiązkowo, a których umieszczać nie można? Co etykieta mówi o zawartości tłuszczu i czy może zawierać dane o izomerach trans? Na te pytania odpowiada ekspert kampanii „Poznaj się na tłuszczach” dr hab. n. farm. Hanna Mojska, z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ).
Wiosenne przebudzenie. 10 sposobów na dobre samopoczucie!
Czas obudzić się z zimowego snu i z energią przywitać wiosnę. Brak słońca, niedobór witamin w diecie oraz ograniczona aktywność fizyczna powodują, że brakuje nam energii i motywacji po zimie. Oto 10 sprytnych sposobów, dzięki którym łatwo poprawisz samopoczucie, dodasz sobie energii i wpłyniesz pozytywnie na zdrowie!
Wegańskie życie
Coraz większa popularność ekologicznego stylu życia oraz bycia fit rozpowszechnia ideę zdrowego odżywiania. Wraz z tą ideą podnosi się popularność diet, które przynoszą lepsze efekty zdrowotne. Jedną z takich idei jest weganizm, rozumiany nie tylko jako dieta pozbawiona produktów odzwierzęcych, ale również styl życia. Jak każda dieta weganizm, by był bezpieczny, musi być odpowiednio zbilansowany i dostosowany do potrzeb organizmu. Dotychczas nie stwierdzono przeciwskazań do stosowania tego typu diety, a wręcz wskazano na jej profilaktyczne działanie w niektórych schorzeniach.
Co nam daje coaching?
Coaching jako nowa metoda pracy nad kompetencjami, ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Bazuje ona przede wszystkim na aktywnej relacji między coachem, a osobą chcącą nabyć nowych umiejętności czy kompetencji. Sposób dochodzenia do praktycznych umiejętności różni się jednak od standardowego procesu edukacyjnego, gdyż zakłada, że cały proces dochodzenia do zamierzonego celu, zależy tylko i wyłącznie od samego zainteresowanego. Jest to więc metoda pracy, dzięki której możemy przebudować schematy radzenia sobie tak, by osiągnąć zamierzone cele.
Dane w "sieci"
Dane osobowe dostępne w sieci internetowej, stanowią niezwykle łakomy kąsek dla brokerów danych, którzy gromadząc je skrupulatnie, sprzedają ze znacznym zyskiem. Wiele z naszych danych, trafia „do obiegu” za pośrednictwem nas samych, poprzez zakupy internetowe, fora, portale czy choćby nieczytanie regulaminów stron, portali i aplikacji z jakich korzystamy. Istnieją oczywiście regulacje prawne stanowiące tarczę ochronną, jednak wiele z przepisów prawa jest obchodzonych przez globalne firmy.
Być najlepszym - czyli co wiemy o dopingu?
Doping w sporcie jest zjawiskiem znanym od wieków, pomimo tego, iż już w starożytnej Grecji wszelkie oszustwa na Igrzyskach były surowo karane. Dzisiejsza medycyna, wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi z różnymi schorzeniami, poddaje różne pomysły sportowcom, by podnieść swoją wydolność, wytrzymałość i siłę w drodze po zwycięstwo. Światowa Agencja Antydopingowa jest autorem regulacji prawnych, które w jasny sposób określają, jakie substancje farmakologiczne, są zabronione, by rywalizacja sportowa była „czysta”.
Korzyści płynące z lenistwa
Tak zwane „lenistwo” ma raczej pejoratywny wydźwięk. Często kojarzyć się może z miałkością, bylejakością, zaniedbaniem, brakiem kompetencji, pasożytnictwem… Zasadniczo odbierane jest jako cecha negatywna, choć bez wątpienia chwile bezczynności zdarzają się każdemu, przynajmniej zdecydowanej większości z nas. Ale czy rzeczywiście należy potępiać każdy pojedynczy akt odpuszczenia sobie codziennych obowiązków? Oczywiście nie chodzi o to, aby spędzić całe życie siedząc na kanapie, ale… przerwa czy zwolnienie codziennego tempa może przynieść bardzo pozytywne efekty.
Zmiany w stylu życia Polaków
Na styl życia człowieka, czyli na jego zachowania i motywacje, wpływa wiele różnych aspektów. Kultura, w jakiej jesteśmy wychowywani, tradycja, jaka jest nam przekazywana, zmiany, jakie dokonują się w świecie mają wpływ na to, w jaki sposób modyfikuje się nasz styl życia w lokalnej społeczności. Wiele czynników ma charakter stały, inne zmienny i to właśnie zdolności asymilacyjne często definiują zmiany, jakie zachodzą w naszym stylu życia i naszej codzienności.
Wpływ zmiany stylu życia na zdrowie fizyczne i psychiczne
Wiele osób jest przekonanych, że zdrowie jest kwestią zewnętrzną, niezależną od nas, zupełnie jakby kwestią przypadku było to, że jedni chorują, a inni nie. Często podświadomie nie chcemy łączyć stanu swojego zdrowia z tym, w jaki sposób żyjemy, ponieważ świadomość taka wiązałaby się z koniecznością wprowadzenia uciążliwych i niewygodnych zmian. Warto jednak uwierzyć, że jest się odpowiedzialnym za stan własnego organizmu i każda, nawet najmniejsza zmiana, zaczyna się w naszej głowie.
5 najczęściej powtarzanych mitów o sokach
Mamy świadomość, że soki, jako produkty powstające z warzyw i owoców zawierają pochodzące z nich witaminy oraz inne, cenne składniki odżywcze. Jednocześnie na temat soków wciąż krąży wiele fałszywych przekonań. Wynikają one przede wszystkim z nieznajomości przepisów prawa, jakimi objęta jest produkcja soków, a także z nieznajomości samego procesu ich powstawania.