Artykuły z kategorii: Podróże
5 skutecznych sposobów na jet lag
Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej.
Jak bezpiecznie spędzić ferie na nartach?
Ferie to dla wielu z nas czas zimowego szaleństwa na nartach czy snowboardzie. Sympatycy tych sportów z niecierpliwością wyczekują swoich zaplanowanych wyjazdów w polskie góry lub za granicę. Biały puch i zimowa atmosfera to skojarzenia wyłącznie przyjemne, do czasu, gdy nie skończą się groźnym upadkiem. Dr n. med. Przemysław Krakowski, ortopeda przedstawia zasady, o których trzeba pamiętać, by upragniony wyjazd przebiegał bezpiecznie i nie wymagał wizyty u lekarza.
Smak wakacji – jakie desery wybierają Polacy latem?
Letnie miesiące to czas spotkań z przyjaciółmi, relaksu i beztroskiego odpoczynku. Najczęściej także w kwestii żywieniowej. Bo któż odmówi sobie słodkiej przekąski, szczególnie gdy sezon na lody, gofry, orzeźwiające napoje i koktajle owocowe trwa w najlepsze? Niekwestionowanym ulubieńcem wśród letnich deserów według Polaków są oczywiście lody. Jakie jeszcze smakołyki wybierają Polacy i jak mądrze korzystać ze słodkiego dobrodziejstwa lata?
Oczy pełne blasku i słońca – pielęgnacja okolic oczu latem
Gdy robi się coraz cieplej, tematem przewodnim w mediach staje się ochrona przeciwsłoneczna. I słusznie, ponieważ promieniowanie UV, oprócz opalenizny, przysparza skórze wiele problemów: wysusza ją, może powodować poparzenia i odbarwienia oraz przyspiesza proces starzenia. Przedwczesne zmarszczki wyglądają tym bardziej nieestetycznie, im cieńsza jest skóra.
- Reklama
Gorączka po powrocie z tropików
Wakacje kojarzą nam się ze słońcem, odpoczynkiem i „ładowaniem baterii” na kolejne, długie miesiące pracy. Tymczasem czas po powrocie może nie być najmilszym okresem, ale związanym z ciężką chorobą, niejednokrotnie wymagającą hospitalizacji. Jakie objawy powinny nas kierować pod drzwi gabinetu lekarskiego? Jak należy przygotować się do wyjazdu w tropiki? Co należy wiedzieć o najczęstszych chorobach tropikalnych? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Bóle brzucha i żołądka w krajach tropikalnych
Podczas planowania podróży za granicę należy pamiętać o lekach. Niestety nie wszystkie farmaceutyki zadziałają, gdy poczujemy się gorzej. W tym tekście chciałam przybliżyć krótko informacje związane z przygotowaniem się do wyjazdu w kraje tropikalne pod względem ochrony żołądka.
Wpływ nauki języków na ludzki mózg
Znajomość języka obcego otwiera nas na całe mnóstwo nowych doznań, doświadczeń, możliwości pracy oraz poznawania ludzi. Swobodne porozumiewanie się w innym języku niż ojczysty może stać się źródłem ogromnej satysfakcji, choć od wielu z nas osiągnięcie poziomu swobody językowej wymaga dużego nakładu pracy i znacznej systematyczności. Badania pokazują jednak, że znajomość drugiego i kolejnych języków może w sensie dosłownym zmienić strukturę mózgu i zwiększyć percepcję, niezależnie od tego w jakim wieku rozpoczynamy naszą edukację.
Przeprowadzka za granicę - etapy i emocje
Świat zmalał, a podróżowanie i przemieszczanie się nigdy nie było łatwiejsze. Złożyło się na to wiele czynników, choć jednym z bardziej podstawowych może być wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i idące za tym umowy międzynarodowe, zwiększające szansę na zdobycie pracy za granicą czy wyjazd na studia. Wielu z nas zapragnęło wykorzystać szansę… tylko co się z tym wiąże? Zdaje się, że wszystkie tego typu wyjazdy można podzielić na pewne podobne do siebie etapy.
Bezpieczeństwo na drodze okiem Polaka
Bezpieczeństwo jest stanem, w którym nie istnieje żadne zagrożenie. Tak w najprostszy sposób można zdefiniować to słowo, które odnosi się do każdej dziedziny życia człowieka, w tym do sytuacji drogowych, których uczestnikami jesteśmy na co dzień. Istnieje wiele zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wyrażających się zarówno w nakazach, zasadach postępowania czy regułach. W świadomości Polaków, wiele z tych zasad ma swoją zasadność. Bezpieczeństwo ruchu drogowego nie jest nam obojętne i w wielu aspektach jednoznacznie negatywnie odnosimy się do jego zachwiania.
Andrzej Bargiel pokonał Śnieżną Panterę. Polak pobił dotychczasowy rekord świata!
14 sierpnia o godzinie 8:35 rano czasu polskiego Andrzej Bargiel stanął na szczycie Pobiedy, ostatnim z pięciu wierzchołków Śnieżnej Pantery. Tym samym pobił dotychczasowy rekord w szybkości zdobycia tego prestiżowego wyróżnienia, zdobywając je w czasie poniżej 30 dni. Całej wyprawie towarzyszyła ekipa filmowa głównego partnera wyprawy – kanału CANAL+ DISCOVERY. Już jesienią na antenie stacji będzie można obejrzeć serię dokumentalną „Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera”, prezentującą blisko miesięczne zmagania polskiego skialpinisty.
- Reklama
Medycyna podróży. Kompendium - Krzysztof Korzeniewski - Wydawnictwo PZWL
Książka wydana przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL zawiera ogrom wiedzy dla tych, którzy wybierają się w dalekie podróże i chcą zadbać o podstawowe i obowiązkowe szczepienia, ale przede wszystkim dowiedzieć się jakie choroby w danych krajach mogą im zagrażać. Przed wyjazdem należy zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Planowanie podróży powinniśmy rozpocząć od wyszukania informacji czy obszar na jaki się wybieramy jest objęty obowiązkowymi szczepieniami.
Przygotowanie do podroży pod względem zdrowotnym cz. 2
Przed wyjazdem w podróż zagraniczną, szczególnie w tropikalne zakątki świata warto przygotować się, aby zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych. Jedną z form ochrony sa szczepienia. Oprócz tego nalezy przestrzegac pewnych zasad, m.in. dotyczących odzywiania się czy unikania wysokich temperatur.
Przygotowanie do podroży pod względem zdrowotnym cz. 1
Przed wyjazdem w podróż zagraniczną, szczególnie w tropikalne zakątki świata warto przygotować się, aby zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych. W pewnych krajach istnieje zwiększone ryzyko chorób zakaźnych, również złe warunki sanitarne, a także opieka medyczna na niskim poziomie sprzyjają rozprzestrzenianiu się zakażeń. Najlepszą forma ochorny są szczepienia.
Podróżuj bezpiecznie, czyli dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ
Wakacje w pełni. W wirze przedwyjazdowych przygotowań często zapominamy o niezwykle ważnej rzeczy - ubezpieczeniu zdrowotnym.
Jak przygotować się do urlopu?
Choć praca cały czas wre, wysokie temperatury i piękne słońce sprawiają, że myślami jesteśmy już na urlopie. Aby wyjazd był udany, a my w pełni zrelaksowani, warto się do niego przygotować, najlepiej odpowiednio wcześniej. Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie nerwów i jednocześnie wyglądać zjawiskowo, musimy zapomnieć o pakowaniu na ostatnią chwilę. Co zrobić przed upragnionym wyjazdem i czego nie pominąć, podpowiadamy poniżej.
Jak nie odchorować urlopu
Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy i długo wyczekiwane wakacje od pracy i szkoły. Powinien być to przyjemnie spędzony czas, wolny od problemów, takich jak na przykład choroba. Niektórych zdarzeń nie da rady przewidzieć, ale przed wieloma można się zabezpieczyć.
Obcokrajowca czar
Dlaczego mężczyźni z innych krajów są dla Polek tak łakomym kąskiem? Wbrew temu, co mówią zazdrośni Polacy, wcale nie chodzi o motywy prozaiczne. Na wyobraźnię polskich kobiet działa ich fantazja, lekkość i otwartość, której niektórym naszym panom brakuje...
Osoba niepełnosprawna na wakacjach
Wakacje to czas beztroski i odpoczynku. Zdarza się jednak, że właśnie w tym okresie pojawia się wiele zmartwień, na przykład dotyczących planowania urlopu.
Pakujemy wakacyjną walizkę
Zaplanowany przez nas wypoczynek chcemy spędzić miło i bezstresowo. Jednakże, aby tak było nie możemy o niczym zapomnieć, co może nam się przydać. Pakowanie walizki to jeden z rytuałów, który również musimy wcześniej zaplanować i zorganizować.
Kobieta na wakacjach
Sezon urlopowy w pełni. Pogoda nie szczędzi nam okazji do weekendowych wypadów za miasto a biura podróży przyciągają atrakcyjnymi ofertami wyjazdów. Niestety często piękne, wakacyjne chwile przerywają przykre infekcje. Jak zatem uchronić się przed dolegliwościami układu moczowo-płciowego, szczególnie narażonego na infekcje podczas letnich wypraw?