Artykuły z kategorii: Kobieta
Rozejście mięśnia prostego brzucha po porodzie
Etap ciąży to duże wyzwanie dla organizmu kobiety. Wraz z rozwojem dziecka, macica ulega znacznemu powiększeniu, co wpływa również na inne narządy i tkanki. Wiele kobiet po porodzie doświadcza rozejścia się mięśnia prostego brzucha.
5 potencjalnych przyczyn kobiecych problemów z włosami
Piękne, zdrowe włosy to atrybut kobiecości, dlatego wiele z nas gdy zauważy, że fryzura traci objętość a kosmyki witalność zaczyna panikować. Sięgamy wówczas bezkrytycznie po różne, reklamowane produkty wierząc bezgranicznie w ich skuteczność zamiast poszukać źródła naszych problemów z włosami i zgłosić się po pomoc do specjalisty. Oto 5 z wielu przyczyn, które mogą mieć znaczący wpływ na osłabienie i wypadanie włosów u kobiet.
Czym jest feminizm?
Artykuł ten powinien zaczynać się od definicji słowa feminizm. Aczkolwiek feminizm zdefiniować jest bardzo trudno. Encyklopedia PWN mówi, że jest to „nazwa bardzo szerokiego ruchu o charakterze politycznym, społecznym, kulturowym i intelektualnym, którego różne orientacje, szkoły, teorie i badania łączy wspólne przekonanie, że kobiety były i są przedmiotem dyskryminacji”.
Dramatyczny wzrost liczby ofiar przemocy domowej – rozwiązaniem kosmetyki naturalne?
Przemoc domowa to temat, o którym w natłoku spraw związanych z obecną sytuacją niestety często zapominamy. Tymczasem liczba ofiar tego rodzaju przemocy drastycznie się zwiększyła od rozpoczęcia kwarantanny – mówi się o wzroście nawet o 40%. Jest to problem, na który nie można przymknąć oka, trzeba zacząć działać. Na jeden z fenomenalnych pomysłów na to, jak można pomóc ofiarom, wpadła 17-letnia Krysia.
- Reklama
Leki nasenne – o czym należy pamiętać, gdy je zażywamy?
Kłopoty ze snem często są skutkiem stresu, nerwowego trybu życia czy niejednokrotnie schorzeń, których objawem są zaburzenia w rytmie dobowym. Sięganie po leki nasenne ma pomóc zapewnić spokojny, regenerujący sen. O czym należy pamiętać, gdy stosujemy leki nasenne?
Nutrigenetyka i nutrigenomika, czyli innowacyjne rozwiązania w żywieniu człowieka
Każdy człowiek ma osobniczy genom, czyli określony dla siebie układ genów. Badania dotyczące żywienia człowieka dzięki rozwojowi techniki molekularnej pozwoliły na rozwój takich dziedzin, jak nutrigenetyka i nutrigenomika, nauki badające zależności pomiędzy składnikami diety a ich oddziaływaniem na dany organizm i jego funkcjonowanie. Daje to w perspektywie możliwość doboru diety indywidualnie na podstawie badań genetycznych.
Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Recenzja książki Anny Dziewit-Meller
Heńka Pustowójtówna, Świętosława, Jadwiga Andegaweńska, Zofia Stryjeńska to jedne z wielu ciekawych, kobiecych postaci, które przedstawia Anna Dziewit-Meller w książce „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy.”
Bądź świadomą mamą! Jedząc zdrowo dbasz o zdrowie swoje i swojego dziecka
Właściwe żywienie w ciąży ma zbawienny wpływ na zdrowie matki i rozwijającego się w jej łonie dziecka. Dieta bogata w odpowiednie substancje odżywcze, mikro- i makroelementy, pozwoli przyszłej mamie cieszyć się nie tylko dobrym samopoczuciem i zdrowiem, lecz także prawidłowym rozwojem jej dziecka. Będzie też wsparciem w budowaniu odporności i ochroną przed infekcjami.
Czynniki wpływające na atrakcyjność seksualną
Istnieją osoby po prostu atrakcyjne. Niektórzy ludzie emanują „tym czymś” i niekoniecznie ma to związek z wyglądem zewnętrznym, nienaganną figurą czy idealną cerą. Oczywiście istnieje szereg zachowań zwiększających naszą atrakcyjność seksualną, niebagatelną rolę odgrywa tutaj psychologia i mowa ciała. Istnieją jednak pewne czynniki zaprogramowane ewolucyjnie, z których nie do końca zdajemy sobie sprawę - wydarzają się bowiem na poziomie naszej podświadomości, ale mają niebagatelny wpływ na postrzeganie potencjalnych partnerów.
Czy Polki czują się spełnione w swoich rolach społecznych?
Być partnerką, żoną, przyjaciółką, koleżanką, matką, siostrą, córką, pracownikiem, gospodynią domową, a jednocześnie pozostać kobietą. Odpowiadać na potrzeby innych, ale znajdować czas dla siebie – na odpoczynek, pielęgnację urody, rozwój zawodowy i osobisty. Czy nam się to udaje?
- Reklama
Kobiety nauki oczami Europejczyków
Zmiany społeczne i polityczne przełomu XX i XXI wieku sprawiły, że udział kobiet w obszarze nauki z roku na rok jest coraz większy. Jednak mimo poprawiającej się sytuacji zarówno w Polsce, jak i Europie, mamy do czynienia z problemem sporych rozbieżności między reprezentacją kobiet a mężczyzn w działalności badawczej i naukowej. Zwraca na to uwagę Komisja Europejska, która monitoruje zmiany w poszczególnych krajach. Niepokój budzi również fakt, że od 1990 roku do 2010 roku odsetek kobiet-badaczek wzrósł jedynie o 3 procent (z 26 proc. do 29 proc.).
Badania przyczyn poronienia – odpowiedź w genach
Genetyczna wada zarodka jest najczęstszą przyczyną poronienia. Uniemożliwia dziecku właściwy rozwój, a rodzice nie mają na to wpływu – najczęściej wada powstaje w wyniku przypadku. Zdarza się jednak, że wpływ na to ma DNA rodziców. Dlatego też, aby odzyskać spokój i nadzieję na szczęśliwy przebieg kolejnej ciąży, warto wykonać badania genetyczne.
Jak poradzić sobie z problemami żołądkowymi po obfitym łakomstwie?
Długie spotkania przy rodzinnym gronie zachęcają na do kosztowania kolejnych potraw. Niestety, kilkudniowe łakomstwo, często kończy się problemami żołądkowymi.
Poznaj przyczynę poronienia dzięki sekwencjonowaniu nowej generacji
Do niedawna w badaniach przyczyn poronień posługiwano się klasycznymi metodami sekwencjonowania. Pozwalały na analizę jedynie krótkich fragmentów DNA - były więc mniej precyzyjne. Sekwencjonowanie nowej generacji, inaczej sekwencjonowanie następnej generacji (ang. Next - Generation Sequencing, NGS), wprowadza nową, wyższą jakość do badań genetycznych. Od teraz specjaliści mogą już badać całe ludzkie genomy, a nie tylko wybrane części. Czym właściwie jest NGS i dlaczego znalazło zastosowanie w badaniach przyczyn poronień?
Odchudzanie a hCG - o co chodzi w tej diecie?
Gonadotropina kosmówkowa - hCG, jest hormonem intensywnie wydzielanym w ciąży. To właśnie podwyższone stężenie hCG w moczu wykrywane jest przez testy ciążowe, dając magiczne „dwie kreski”. Okazuje się jednak, że hormon gonadotropiny kosmówkowej, stał się popularnym środkiem….. wspomagającym odchudzanie.
Anoreksja, bulimia i...ortoreksja. Nowy, cichy zabójca
O anoreksji i bulimii, czyli dwóch poważnych zaburzeniach odżywiania media informują na bieżąco. Co jakiś czas pojawiają się informacje dotyczące akcji zwalczających problematykę anoreksji, słychać o ruchach walczących z pro-ana. Mało jednak kto zdaje sobie sprawę, że obecnie pojawiła się kolejna zdradliwa choroba - ortoreksja.
Wypluwanie jedzenia - nowa, groźna choroba
Zaczyna się niewinnie. Na początek- marzenie zgubienia kilku zbędnych kilogramów, utraty kilku centymetrów w talii czy udach. Nieco mniejsze porcje obiadowe, brak kolacji, liczenie kalorii. Tak często zaczyna objawiać się anoreksja lub bulimia. Okazuje się, że te dwie podstępne i wyniszczające choroby mają konkurencję w postaci OES - żucia i wypluwania jedzenia.
Zakupoholizm – jak rozsądnie korzystać z wyprzedaży?
Każdy lubi czasami poszaleć na zakupach. Zwłaszcza w okresie wyprzedaży sklepy zachęcają licznymi obniżkami. Kompulsywne kupowanie może jednak przerodzić się w nałóg.
Mowa ciała – dlaczego kobiety dostrzegają więcej?
O znaczeniu komunikacji niewerbalnej powiedziano już wiele. Przekazuje znacznie więcej informacji niż to, co mówimy. Opanowanie sztuki odczytywania gestów może pomóc oraz dać przewagę w wielu sytuacjach. Kobiety są w tej dziedzinie dużo bardziej utalentowane.
Z cyklu „Kobieta za kółkiem”- rozpowszechnianie bezpieczeństwa
Kampanie społeczne, dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, organizowane są na całym świecie, by uświadomić kierowcom, jakie mogą być konsekwencje łamania zasada bezpieczeństwa w ruchu drogowym.