Artykuły z kategorii: Emocje
Czy Polacy kochają samych siebie?
Miłość do siebie - #selflove - to temat mocno podkreślany we współczesnym miłosnym dyskursie. Obdarzamy uczuciami partnerów, członków rodziny, przyjaciół, ale czy pamiętamy o tym, żeby przede wszystkim kochać samych siebie? Jak rozumiemy ten rodzaj uczucia?
Jesteś tym, co jesz, czyli jak dieta wpływa na samopoczucie
Jesteś tym, co jesz. To zdanie bardzo często słyszymy podczas kampanii promujących zdrowy tryb życia. W końcu to, jak wygląda nasza dieta, przekłada się na to, jak się czujemy. Po zjedzeniu fast fooda będziemy czuć się niezbyt dobrze, a gdy decydujemy się spożyć wartościowy posiłek, nasze samopoczucie się poprawia. Skąd to wynika i jak możemy zmienić na lepsze swoje nawyki żywieniowe? Odpowiedzi znajdziecie w dalszej części tego artykułu.
Zrozumieć introwertyka
Introwertyzm i ekstrawertyzm to nic innego, jak cechy osobowości. Jak odróżnić od siebie te dwa, skrajne zupełnie, typy temperamentu? Jeszcze kilkanaście lat temu, wraz z polonistą, dyskutowano o tym w szkolnych ławkach podczas omawiania lektury „Noce i dnie". Społeczeństwo niechętnie podnosi jednak temat introwertyzmu, ponieważ czasy, w których żyjemy, wymagają od nas działania, energii czy szybkości. Spójrzmy na świat z perspektywy tych mniej towarzyskich, pewnych i zdecydowanych. Postarajmy się zrozumieć introwertyków!
Zakupoholizm - przypadłość kobiet? Audycja radiowa o uzależnieniu od zakupów
- Zdałam sobie sprawę z tego, że poświęcam zakupom za dużo czasu i pieniędzy; że sięgam po nie jak po lekarstwo na stres, ból. Tych rzeczy, które kupowałam nie musiałam używać. Sam zakup dawał mi ulgę – opowiada Julia, uzależniona od zakupów. To już kolejna z audycji poświęconych uzależnieniom od czynności, realizowana w Polskim Radiu RDC przez Fundację Inspiratornia.
- Reklama
Gdy unikanie konfrontacji kosztuje zbyt wiele
Dlaczego tak boimy się konfrontacji? Czy najlepiej jest unikać konfrontacji, kiedy tylko jest to możliwe? Jaką cenę gotowi jesteśmy za to zapłacić?
Być lekarzem i przeżyć
Ilu pacjentów spotykają każdego dnia nieprzyjemności ze strony lekarzy? Chyba każdy zna je z własnego doświadczenia, z opowieści znajomych czy chociażby z doniesień medialnych. Brak empatii, przedmiotowe traktowanie, fatalna komunikacja – lista zarzutów jest długa. Na ile jednak znamy realia zawodu lekarza? Czy wiemy, z jakimi codziennymi poświęceniami wiąże się ta praca?
Cywilizacyjna choroba samotności
Jeden z największych paradoksów współczesnego świata. Choć mamy do dyspozycji tyle narzędzi służących komunikacji i możliwości poznawania nowych osób, coraz więcej z nas czuje się samotnie. Co możemy zrobić, aby uchronić się przed pułapką długotrwałego osamotnienia?
Wpływ emocji na nasze ciało
Ze wstydu nasze policzki robią się czerwone, ze stresu drżą nam ręce i może rozboleć brzuch. Po pełnym żartów i śmiechu spotkaniu z przyjaciółmi czujemy się rozluźnieni, a na najgorsze wieści możemy zareagować nawet omdleniem czy nawet przysłowiowym „zawałem serca”. Emocje są nierozerwalnie związane z naszym ciałem i mogą bardzo silnie wpływać na jego reakcje i ogólne funkcjonowanie, a tym samym mieć kompleksowy wpływ na ogólny stan zdrowia.
Stres w pracy - jak sobie z nim radzić?
Światowa Organizacja Zdrowia uznała stres za jedno z największych zagrożeń zdrowotnych XXI w. Czynniki związane z pracą należą do najbardziej znaczących stresorów. Reakcji stresowych nie możemy się całkowicie wyzbyć. Możemy się jednak nauczyć, jak nimi zarządzać.
Psychologiczne aspekty bólu
Na ból składa się wiele elementów. W dawnych czasach był on uważany za zjawisko mające podłoże psychiczne, czyli nie mające nic wspólnego z ciałem.
- Reklama
Między snem a jawą
Czy śniąc można popełnić morderstwo? Czy w trakcie snu można molestować drugą osobę? Czy usprawiedliwieniem przemocy może być fakt, że oprawca w tym czasie spał?
Niechciana płeć
Transseksualizm jest zaburzeniem związanym z seksualnością, a nie z zachowaniami seksualnymi.
Motywacja kluczem do sukcesu!
Po weekendzie, od jutra – od tego stwierdzenia najczęściej zaczynamy odchudzanie. Początek wydaje się banalnie prosty, ale wytrwać w tym postanowieniu jest bardzo ciężko. Dlaczego rozpoczynając kurację odchudzającą tak szybko się poddajemy i ulegamy pokusom? Na te pytanie znajdziesz odpowiedz w artykule poniżej.
Znamy geny odpowiedzialne za zdradę!
O tym, czy zdradzimy partnera czy nie, decydują geny – wynika z najnowszych badań. Oznacza to, że tak naprawdę nie mamy wpływu na to, czy będziemy wierni. Czy zdrada znalazła więc swoje wytłumaczenie, a oszukana osoba nie ma od dziś powodu, by mieć żal do niewiernego partnera?
Pokonaj stres dzięki technikom relaksacji - Dagmara Gmitrzak
Stres towarzyszy nam codziennie i nie jesteśmy w stanie się przed nim urchronić. Możemy jednak nauczyć sie jak nad nim zapanować i wykorzystac techniki relaksacji, by nie wpłynął negatywnie na naszą duszę i ciało.
Kocha? czy nie kocha?
Idealny związek, to taki na dobre i złe, w zdrowiu i chorobie, tak jak przysięgaliśmy to przed ołtarzem.
"Moja lista szaleństw" czyli historia pewnej kobiety po rozstaniu - recenzja książki Magdaleny Lewickiej
Marta ma prawie trzydzieści lat, gdy razem ze swoim facetem podejmują decyzję o rozstaniu. Czy na pewno słuszną? Po kilku tygodniach nie jest już tego pewna. Jak sobie poradzić z tęsknotą za byłym ukochanym, z lękiem przed staropanieństwem i samotnością?
Miłość od pierwszego wejrzenia - prawda czy mit?
„Oboje są przekonani, że połączyło ich uczucie nagłe. Piękna jest taka pewność, ale niepewność jest piękniejsza (…)”. To początek wiersza Wisławy Szymborskiej „Miłość od pierwszego wejrzenia”. Tylko, czy taka w ogóle istnieje?
Na nową drogę życia – mieszkania dla młodych
Przejście przez próg własnego mieszkania to dla wielu nowożeńców jeden z ważniejszych momentów na nowej drodze. Co roku ponad 200 tysięcy par rozpoczyna wspólne życie. Nie wszyscy od razu mają szansę na swoje „4 ściany”.
Świąteczne prezenty – psychologia zakupów
Święta tuż tuż, a my, jak zwykle zwlekamy z zakupem prezentów, gdyż nie mamy na to czasu. Usprawiedliwiamy się nadmiarem obowiązków w szkole lub w pracy, albo koniecznością wykonania innych pilniejszych rzeczy. Kupowanie prezentów na Święta Bożego Narodzenia, to niezwykła podróż do świata psychologii naszych umysłów. Nieświadomie, jesteśmy poddawani różnym chwytom marketingowym.