Emocje
Jesteś tym, co jesz, czyli jak dieta wpływa na samopoczucie
Jesteś tym, co jesz. To zdanie bardzo często słyszymy podczas kampanii promujących zdrowy tryb życia. W końcu to, jak wygląda nasza dieta, przekłada się na to, jak się czujemy. Po zjedzeniu fast fooda będziemy czuć się niezbyt dobrze, a gdy decydujemy się spożyć wartościowy posiłek, nasze samopoczucie się poprawia. Skąd to wynika i jak możemy zmienić na lepsze swoje nawyki żywieniowe? Odpowiedzi znajdziecie w dalszej części tego artykułu.
Jak rozmawiać z kimś, kto zmaga się z depresją?
Depresja. Choroba, z którą zmagają się miliony, jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Bardzo prawdopodobne że znasz kogoś, kto na nią cierpi. Rozmowa z taką osobą jest zazwyczaj niełatwa. Niezwykle istotne jest, aby dobrze dobierać słowa. Niemniej jednak wsparcie i kontakt z innymi osobami są bardzo ważne dla osób chorych na depresję. Przypomina to im, że nie są sami. Jak więc prowadzić rozmowę? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Zrozumieć introwertyka
Introwertyzm i ekstrawertyzm to nic innego, jak cechy osobowości. Jak odróżnić od siebie te dwa, skrajne zupełnie, typy temperamentu? Jeszcze kilkanaście lat temu, wraz z polonistą, dyskutowano o tym w szkolnych ławkach podczas omawiania lektury „Noce i dnie". Społeczeństwo niechętnie podnosi jednak temat introwertyzmu, ponieważ czasy, w których żyjemy, wymagają od nas działania, energii czy szybkości. Spójrzmy na świat z perspektywy tych mniej towarzyskich, pewnych i zdecydowanych. Postarajmy się zrozumieć introwertyków!
Czy zwierzęta tak naprawdę kochają ludzi?
Czy nasze zwierzęta nas kochają? Społeczność naukowa nie do końca zgadza się z tym, że zwierzęta okazują takie emocje wobec ludzi. Według badań przeprowadzonych w Japonii i Wielkiej Brytanii psy i koty, podobnie jak ludzie, wydzielają oksytocynę, która nazywana jest hormonem miłości i zaufania.
- Reklama
Cena miłości
Mówi się, że miłość nie ma ceny. Jednak – jak wynika z badań – każdy, kto chce zdobyć i utrzymać miłość, musi liczyć się z wydatkami, które pomagają osiągnąć wymarzony cel – kochania i bycia kochanym.
14 kwietnia – Dzień Ludzi Bezdomnych
14 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych. Pierwsza edycja Dnia Ludzi Bezdomnych odbyła się w 1996 roku. Podczas tego święta organizowanych jest wiele rozmaitych akcji służących pomocy ludziom bezdomnym. Dzień ten ma również zwrócić uwagę całego społeczeństwa na problemy ludzi bezdomnych.
Zakupoholizm - przypadłość kobiet? Audycja radiowa o uzależnieniu od zakupów
- Zdałam sobie sprawę z tego, że poświęcam zakupom za dużo czasu i pieniędzy; że sięgam po nie jak po lekarstwo na stres, ból. Tych rzeczy, które kupowałam nie musiałam używać. Sam zakup dawał mi ulgę – opowiada Julia, uzależniona od zakupów. To już kolejna z audycji poświęconych uzależnieniom od czynności, realizowana w Polskim Radiu RDC przez Fundację Inspiratornia.
Gdy unikanie konfrontacji kosztuje zbyt wiele
Dlaczego tak boimy się konfrontacji? Czy najlepiej jest unikać konfrontacji, kiedy tylko jest to możliwe? Jaką cenę gotowi jesteśmy za to zapłacić?
Chcesz być zdrowa? Wyjdź za szczęśliwego mężczyznę!
Posiadanie szczęśliwego małżonka z pewnością pozytywnie wpływa na pożycie małżeńskie na poziomie ogólnym – dość oczywisty wydaje się fakt, że przebywanie ze szczęśliwymi ludźmi wpływa na nasze samopoczucie. Okazuje się jednak, że wpływ uczucia szczęścia na osoby w najbliższym otoczeniu jest o wiele bardziej kompleksową kwestią, pozostawiająca niebagatelny wpływ na zdrowie. Jeżeli chcesz przez wiele lat pozostać w dobrym zdrowiu, koniecznie weź ten czynnik pod uwagę.
Być lekarzem i przeżyć
Ilu pacjentów spotykają każdego dnia nieprzyjemności ze strony lekarzy? Chyba każdy zna je z własnego doświadczenia, z opowieści znajomych czy chociażby z doniesień medialnych. Brak empatii, przedmiotowe traktowanie, fatalna komunikacja – lista zarzutów jest długa. Na ile jednak znamy realia zawodu lekarza? Czy wiemy, z jakimi codziennymi poświęceniami wiąże się ta praca?
- Reklama
Cywilizacyjna choroba samotności
Jeden z największych paradoksów współczesnego świata. Choć mamy do dyspozycji tyle narzędzi służących komunikacji i możliwości poznawania nowych osób, coraz więcej z nas czuje się samotnie. Co możemy zrobić, aby uchronić się przed pułapką długotrwałego osamotnienia?
Wpływ emocji na nasze ciało
Ze wstydu nasze policzki robią się czerwone, ze stresu drżą nam ręce i może rozboleć brzuch. Po pełnym żartów i śmiechu spotkaniu z przyjaciółmi czujemy się rozluźnieni, a na najgorsze wieści możemy zareagować nawet omdleniem czy nawet przysłowiowym „zawałem serca”. Emocje są nierozerwalnie związane z naszym ciałem i mogą bardzo silnie wpływać na jego reakcje i ogólne funkcjonowanie, a tym samym mieć kompleksowy wpływ na ogólny stan zdrowia.
Dlaczego kłótnie bolą?
Podczas kłótni wymiana zdań może doprowadzić do sytuacji, w której obie strony czują się atakowane. Implikuje to zmianę zachowań, które stają się bardziej agresywne i pretensjonalne, a co za tym idzie, bardziej dotkliwe dla oponentów.
Zielona herbata i jej nowe właściwości
Wiadomo jest że zielona herbata ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Stosowana jest przez wiele osób nie tylko jako środek leczniczy ale także w czasie odchudzania się czy przejścia na dietę (być może będzie stosowana do walki z otyłością).
Czy to prawda, że picie mleka sprawia, że jesteśmy mądrzejsi?
Wielu z nas słyszało w dzieciństwie „pij mleko będzie wielki”. W chwili obecnej coraz częściej mówi się o tym, że picie mleka sprawia, iż będziemy mądrzejsi. Jak pokazują najnowsze badania, picie mleka ma mieć bardzo korzystny wpływ na możliwości naszego mózgu.
Stres w pracy - jak sobie z nim radzić?
Światowa Organizacja Zdrowia uznała stres za jedno z największych zagrożeń zdrowotnych XXI w. Czynniki związane z pracą należą do najbardziej znaczących stresorów. Reakcji stresowych nie możemy się całkowicie wyzbyć. Możemy się jednak nauczyć, jak nimi zarządzać.
Emocjonujący gniew
Większość ludzi ma za sobą doświadczenia, które wzbudzały silny gniew. Gniew jest emocją, która nie jest poddawana racjonalnej analizie.
Choroba w życiu człowieka - reakcje i zachowania
Choroba jest dla człowieka nową sytuacją, która niejednokrotnie zmienia wiele w życiu.[1]
Jesienne zmiany nastroju
Jesień to okres w którym zły nastrój zaczyna przeważać nad dobrym.
Psychologiczne aspekty bólu
Na ból składa się wiele elementów. W dawnych czasach był on uważany za zjawisko mające podłoże psychiczne, czyli nie mające nic wspólnego z ciałem.