Dziecko
Mieszanki elementarne - mieszanki mlekozastępcze u dziecka z alergią
Mieszankami elementarnymi nazywamy preparaty mlekozastępcze nie zawierające praktycznie żadnych śladów białka mleka krowiego, ponieważ jego składnikiem białkowym są jedynie wolne aminokwasy.
Opóźnione ząbkowanie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Pierwsze zęby mleczne powinny pojawić się do 12 miesiąca życia dziecka. Drugie ząbkowanie – dotyczące już zębów stałych – zaczyna się około 6 roku życia i trwa aż do czasu wyrznięcia się ostatnich trzonowców tzw. zębów mądrości, aż do 17-30 roku życia.
Choroba lokomocyjna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Chorobą lokomocyjną nazywamy nasilone dolegliwości pod postacią zawrotów głowy, nudności oraz wymiotów, występujące w czasie jazdy samochodem, podróży statkiem lub samolotem.
Wysypka po szczepieniu na odrę - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Szczepienie przeciwko odrze jest wykonywane szczepionką żywą, zawierającą osłabionego wirusa szczepionkowego. Aktualnie w Polsce stosuje się głównie szczepionkę potrójną MMR, zawierającą wirusy odry, świnki i różyczki.
- Reklama
Dziecko nie chce spać - co zrobić?
Bezsenność to przewlekłe problemy z zasypianiem i/lub utrzymaniem prawidłowego snu.
Zaburzenia snu u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Lęki nocne to zaburzenie emocjonalne występujące w pierwszej 1/3 części nocy (stosunkowo krótko po zaśnięciu), trwające zwykle od 1 do 10 minut. Zaburzenie to polega na:silnym napadzie przerażenia z krzykiem,spoceniem,przyspieszeniem akcji serca i oddechu, ale bez świadomości.Dziecko nawet jeżeli daje się wybudzić, to jest zagubione, nie pamięta całego epizodu ani żadnego snu, który mógł spowodować lęk. Następnego dnia rano jest zwykle wypoczęte i nic nie pamięta.
Palatolalia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Termin palatolalia stosowany jest do określenia sprzężonych zaburzeń mowy czyli dyslalii złożonej oraz rynolalii (nosowania), występującej w przypadkach rozszczepów podniebienia (łac palatoschisis – palatum – podniebienie, schisis – rozszczep). To zaburzenie może dotyczyć nie tylko rozszczepu podniebienia, lecz również wargi i wyrostka zębodołowego.
Popuszczanie stolca u dzieci starszych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Popuszczanie stolca jest fizjologiczne u dzieci młodszych. Niekiedy zdarza się u dzieci w wieku powyżej 4 lat, ale wtedy powinno to być nazwane stanem chorobowym.
Ssanie kciuka u dziecka - co powinniśmy o tym wiedzieć?
Ssanie kciuka to sposób rozładowywania napięcia przez dzieci. Pierwsze oznaki możemy zaobserwować już w 3-4 miesiącu życia dziecka. Następnie nasilają się one a potem występują na zmianę z mniejszą lub większą częstotliwością. U 9 na 10 dzieci nawyk ten samoistnie ustępuje.
Dyslalia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Dyslalia to ogólnie pojecie stosowane przy opisywaniu różnych wad wymowy. Określa się nią nieprawidłowość w realizacji jednej głoski, wielu głosek a nawet wszystkich głosek (jest to postać krańcowa zwana bełkotem).
- Reklama
Dieta u dziecka z kamicą moczową
Kamica moczowa jest stanem chorobowym, w przebiegu którego w nerce lub w drogach moczowych tworzą się złogi różnych substancji chemicznych. Najczęstsze są złogi wapniowo-szczawianowo-fosforanowe. Rzadziej występują kamienie moczanowe i struwitowe.