Dziecko
Przewlekłe zakażenie HCV u dzieci
Przewlekłe zapalenie wątroby typu C (zakażenie wirusem HCV) jest poważnym problemem zdrowotnym. W niniejszym opracowaniu zawarto podstawowe wiadomości na temat możliwych źródeł zakażenia, najczęstszych objawów, metod diagnostycznych i możliwości leczenia przewlekłego zakażenia HCV.
Nadmierna podaż żelaza w żywieniu niemowląt
Nadmierne spożycie żelaza przez dziecko może być tak samo szkodliwe jak jego niedobór. Zagrożenie to jest paradoksalnie szczególnie duże u dzieci z krajów wysoko rozwiniętych.
Podróż samolotem małego dziecka
Samolot jest coraz popularniejszym środkiem lokomocji. Często podróżują nim nawet małe niemowlęta.
Woda mineralna dla dziecka
Woda mineralna lub źródlana jest zdrowym napojem dla dziecka. Wielu rodziców przygotowuje dziecku posiłki i napoje wyłącznie na bazie wody zakupionej w sklepie. Istnieją jednak różne rodzaje wody mineralnej; nie wszystkie odpowiadają składem potrzebom dziecka.
- Reklama
Zapotrzebowanie na wodę u dzieci
Woda jest niezbędnym do życia składnikiem codziennego żywienia. Pokarmy podawane dziecku powinny zaspokajać codzienne podstawowe zapotrzebowanie oraz uwzględniać ewentualne dodatkowe straty wody, np. w trakcie upałów.
Herbatki instant dla niemowląt i małych dzieci
Jeżeli niemowlę lub małe dziecko wymaga dodatkowego dopajania (poza wypijanymi standardowymi posiłkami mlecznymi), zaleca się zwykle tzw. herbatki instant.
Astma oskrzelowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
W przebiegu astmy u dzieci mogą występować ciężkie zaostrzenia, będące niekiedy stanem zagrożenia życia. Zaostrzenia mogą występować w sposób nieoczekiwany i rozwijać się bardzo szybko.
Alergia u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Alergia jest stanem w dużym stopniu uwarunkowanym genetycznie. W szczególności dotyczy to tak zwanego I typu reakcji alergicznej, związanego z wytwarzaniem specyficznych przeciwciał IgE (atopia).
Mleko modyfikowane typu 2 (mleko następne)
Mlekiem następnym nazywamy mieszankę mleczną modyfikowaną przeznaczoną do żywienia dzieci powyżej 4 miesiąca życia.
Mleko modyfikowane typu 1 (mleko początkowe)
Mlekiem początkowym nazywamy mieszankę mleczną modyfikowaną przeznaczoną do żywienia dzieci w pierwszych 4 miesiącach życia. Prawidłowe karmienie w tym okresie jest szczególnie ważne, ponieważ w pierwszych 4 miesiącach życia mleko stanowi jedyne źródło pożywienia dziecka.
- Reklama
Pocenie się główki dziecka
Wyraźnie wzmożona potliwość skóry u niemowlaka jest zwykle najbardziej widoczna na główce dziecka. Takie zjawisko często wzbudza niepokój rodziców.
Mieszanki elementarne - mieszanki mlekozastępcze u dziecka z alergią
Mieszankami elementarnymi nazywamy preparaty mlekozastępcze nie zawierające praktycznie żadnych śladów białka mleka krowiego, ponieważ jego składnikiem białkowym są jedynie wolne aminokwasy.
Opóźnione ząbkowanie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Pierwsze zęby mleczne powinny pojawić się do 12 miesiąca życia dziecka. Drugie ząbkowanie – dotyczące już zębów stałych – zaczyna się około 6 roku życia i trwa aż do czasu wyrznięcia się ostatnich trzonowców tzw. zębów mądrości, aż do 17-30 roku życia.
Choroba lokomocyjna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Chorobą lokomocyjną nazywamy nasilone dolegliwości pod postacią zawrotów głowy, nudności oraz wymiotów, występujące w czasie jazdy samochodem, podróży statkiem lub samolotem.
Wysypka po szczepieniu na odrę - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Szczepienie przeciwko odrze jest wykonywane szczepionką żywą, zawierającą osłabionego wirusa szczepionkowego. Aktualnie w Polsce stosuje się głównie szczepionkę potrójną MMR, zawierającą wirusy odry, świnki i różyczki.
Palatolalia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Termin palatolalia stosowany jest do określenia sprzężonych zaburzeń mowy czyli dyslalii złożonej oraz rynolalii (nosowania), występującej w przypadkach rozszczepów podniebienia (łac palatoschisis – palatum – podniebienie, schisis – rozszczep). To zaburzenie może dotyczyć nie tylko rozszczepu podniebienia, lecz również wargi i wyrostka zębodołowego.
Popuszczanie stolca u dzieci starszych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Popuszczanie stolca jest fizjologiczne u dzieci młodszych. Niekiedy zdarza się u dzieci w wieku powyżej 4 lat, ale wtedy powinno to być nazwane stanem chorobowym.
Ssanie kciuka u dziecka - co powinniśmy o tym wiedzieć?
Ssanie kciuka to sposób rozładowywania napięcia przez dzieci. Pierwsze oznaki możemy zaobserwować już w 3-4 miesiącu życia dziecka. Następnie nasilają się one a potem występują na zmianę z mniejszą lub większą częstotliwością. U 9 na 10 dzieci nawyk ten samoistnie ustępuje.
Dieta u dziecka z kamicą moczową
Kamica moczowa jest stanem chorobowym, w przebiegu którego w nerce lub w drogach moczowych tworzą się złogi różnych substancji chemicznych. Najczęstsze są złogi wapniowo-szczawianowo-fosforanowe. Rzadziej występują kamienie moczanowe i struwitowe.