Dziecko
Migrena u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Bóle głowy są jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się rodziców z dzieckiem do pediatry. Kiedy są napadowe, towarzyszy im światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, smaki, nudności, wymioty - należy myśleć o migrenie. Jest to dość częsta choroba u dzieci i młodzieży – w naszym kraju dotyczy ok. 4,4%, zdarza się rzadziej niż u dorosłych (10-15%) dlatego często się o niej zapomina.
Migrena u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Migrena to dość częsta przyczyna napadowych bólów głowy u dzieci i młodzieży – w Polsce dotyczy ok. 4,4% dzieci. Bóle są napadowe, zwykle obustronne, towarzyszy im najczęściej światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, smaki, nudności, wymioty.
Dopalacze - jak rozpoznać czy dziecko zażyło
Dopalacze definiowane są jako różnego rodzaju substancje psychoaktywne, które wywołują szereg zmian w prawidłowym zachowaniu człowieka, jego reakcjach na różne sytuacje, postrzeganie rzeczywistości oraz innych osób.
Poznaj tajemnice mocnych kości - wapń i witamina D
Prawidłowe funkcjonowanie naszego układu kostnego zależy od wielu czynników, m.in. od aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety. W tym kontekście ważnymi składnikami codziennych posiłków są wapń i witamina D, które pomagają w utrzymaniu silnych i zdrowych kości.
- Reklama
Dysgrafia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Dysgrafia, inaczej agrafia to zaburzenie związane z całkowitą bądź częściową utratą zdolności posługiwania się pismem (pisania). Może mieć podłoże genetyczne bądź neurologiczne. Może pojawić się w bardzo młodym wieku u dziecka, w szkole podstawowej, u młodzieży bądź w wieku starszym.Wyróżniamy trzy rodzaje opisanej dysgrafii (motoryczna, dyslektyczna oraz przestrzenna). Z czasem rodzice dzieci bądź sami pacjenci uświadamiają sobie, iż mają problem z pisaniem. Jest ono nieczytelne, nieestetyczne, napisanie nawet jednego zdania wiąże się z ogromnym wysiłkiem, literki są zbyt małe lub zbyt duże i itp. Nie można osób dotkniętych tym zaburzeniem traktować jako mało inteligentne, leniwe, niechluje, źle czytające i słyszące, gdyż jest na odwrót.Dyslektyk wymaga konsultacji i diagnozy specjalisty a następnie spokojnej, regularnej i konsekwentnej pracy.
Skutki picia alkoholu w młodym wieku
Zjawisko picia wśród nieletnich jest szeroko rozpowszechnionym problemem. Wiele nastolatków zaczyna pić bardzo wcześnie w sporych ilościach.
Zabawy z dziećmi zimą – bezpieczeństwo na stoku i podczas zabaw na śniegu
Zimowa pora to doskonały czas na zabawę z dziećmi. Śnieg, niesamowite widoki górskich szczytów to tylko niektóre z uroków zimy, które sprawiają, że często zapominamy swoim bezpieczeństwie.
Jąkanie - przyczyny i leczenie
Jąkanie jest zaburzeniem mowy, które występuje u 1% populacji osób dorosłych i 4% dzieci. Częściej jąkają się chłopcy niż dziewczynki. Jąkanie definiowane jest jako choroba lub jej objaw oraz jako nerwica albo jej syndrom.
Niekochane dzieci - problem i sytuacja dzieci z domu dziecka
Niektórzy zapewne pamiętają, jak w dzieciństwie rodzice straszyli słowami „ jak będziesz niegrzeczny, to pójdziesz do domu dziecka”. Groźba była tylko groźbą, ale czy faktycznie to z winy dziecka oddaje się go do placówki opiekuńczo-wychowawczej?
Szczepionka przeciw krztuścowi nie jest dość skuteczna, aby zahamować epidemię
Podawanie dorosłym i nastolatkom wspomagającej dawki szczepionki przeciwko kokluszowi stanowi ochronę przed tą chorobą jedynie w pewnym stopniu!Działanie to nie jest dość skuteczne, aby zapobiec wybuchowi epidemii - wynika z najnowszego badania Vaccine Study Center przy Kaiser Permanente w USA, które opublikowano w BMJ.
- Reklama
Książka "Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy" Harweya Karpa
Książkę pt. Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy Harweya Karpa wzięłam do rąk z pewną dozą niedowierzania, ale także nadziei, że jest to książka, która pomoże mi świeżo upieczonej mamie lepiej uporać się z obowiązkami rodzicielskimi i w opiece nad moim maleńkim noworodkiem.
Polskie dzieci bez próchnicy? Tylko jeśli zmienią nawyki
Jak wynika z raportu Ministerstwa Zdrowia „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2010-2012” opublikowanego ostatnio przez resort – polskie 6-latki pod względem intensywności i występowania próchnicy są na szarym końcu rankingu. Sytuacja wygląda lepiej nawet w takich krajach jak: Uganda, Republika Południowej Afryki, czy Bośnia i Hercegowina. Najlepiej z kolei w zestawieniu wypada Dania i Francja.
Wakacje z dzieckiem w domu - jak zorganizować dziecku czas?
Ponad 60% dzieci każdego dnia spędza kilka godzin przed telewizorem, a niemal wszystkie oglądają telewizję codziennie. Za taki stan rzeczy najczęściej odpowiedzialni są rodzice, którzy nie mają pomysłu, jak inaczej spędzić z dziećmi czas wolny. Tymczasem wystarczy odrobina zaangażowania, aby szczególnie w okresie wakacyjnym zainspirować nasze pociechy do ciekawych gier i zabaw.
Kolorowy i atrakcyjny posiłek dla dziecka
Butelki, smoczki, talerzyki, sztućce – sposobów na to, aby codzienny posiłek naszego malucha był kolorowy i atrakcyjny, jest mnóstwo. O czym jednak przede wszystkim należy pamiętać podczas karmienia? Czy faktycznie najważniejsza jest różnobarwna zastawa ?
Dieta dla najmłodszych
Zamiast brać przykład ze społeczeństwa amerykańskiego, którego obywatele już od najmłodszych lat są przyzwyczajani do spożywania większej ilości jedzenia, niż potrzebują, warto zrobić wszystko, by nasze dzieci cieszyły się zdrowiem i dobrą kondycją.
Kiedy dziecku "ucieka" oko...
W większości przypadków choroba pojawia się między pierwszym, a piątym rokiem życia. Zez może jednak dotyczyć także starszych dzieci – narażone są na jego wystąpienie do ósmego roku życia, czyli do czasu całkowitego wykształcenia się zdolności prawidłowego widzenia obuocznego. Zez może być również wadą wrodzoną – obecną zaraz po urodzeniu dziecka lub pojawiającą się niedługo potem. Warto jednak pamiętać, że nie musi oznaczać faktycznego schorzenia.
Pierwsze kąpiele niemowlaka
Przez dziewięć pierwszych miesięcy naturalnym środowiskiem dziecka w brzuchu mamy jest woda. Nic zatem dziwnego, że wszystkie noworodki uwielbiają kąpiel i jest ona jednym z najprzyjemniejszych codziennych rytuałów, jakim rodzice poddają swoje nowo narodzone pociechy.
Dieta małego alergika
Co robić, gdy okazuje się, że nasze dziecko jest alergikiem? Diagnoza lekarska może brzmieć groźnie, nie warto jednak wpadać w panikę i sugerować się opowieściami znajomych czy niesprawdzonymi informacjami, które nierzadko straszą nas skomplikowanymi dietami i groźnymi wysypkami. Jedyna sprawdzona recepta to zachowanie zdrowego rozsądku i postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Kuchnia bezpieczna dla dziecka
Równoczesne przygotowywanie obiadu i opieka nad dzieckiem to zadanie niełatwe. Wystarczy chwila nieuwagi, by ciekawskie małe rączki zawędrowały do rozgrzanego piekarnika albo zaczęły manipulować pokrętłami od kuchenki. Wybierając sprzęt AGD warto więc zwracać uwagę na rozwiązania pozwalające zminimalizować kuchenne zagrożenia czyhające na małych odkrywców.
Jak przekonać dziecko do aparatu na zęby?
Niedawno byłaś z dzieckiem u ortodonty. Lekarz stwierdził konieczność założenia stałego aparatu na zęby dla Twojej pociechy. Ty cieszysz się, że gdy dorośnie będzie miało piękny uśmiech, a dziecko na samą myśl noszenia aparatu ma mdłości.