Dziecko
Parę słów o noszeniu dziecka w chuście
Parę lat temu noszenie dzieci w chustach w ogóle nie kojarzyło się z krajami Europejskimi. Dziś na ulicach zarówno dużych jak i małych miast, coraz częściej możemy spotkać mamy, które noszą swoje dziecko w chustach. Nie tak dawno, pojawiało się mnóstwo informacji jakoby potocznie zwane chustowanie przynosiło więcej szkody niż pożytku. Dziś, coraz więcej mam decyduje się na naukę noszenia dzieci w chuście, a korzyści jest zdecydowanie mnóstwo! Uwaga! Chustomania ogarnia Polskę!
Kolorowy nalot na języku - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Biały, żółty, zielonkawy a nawet…czarny. Mowa o nalocie na języku. Okazuje się, że nalot może świadczyć nie tylko o nie wystarczającej higienie jamy ustnej, ale również o toczącej się poważnej infekcji. Narastanie nalotu, nazywane jest w literaturze fachowej „obłożonym językiem”.Wiele schorzeń, może dawać o sobie znać właśnie poprzez wysyłanie "sygnałów" w postaci nalotu na języku. Poniżej, przekrój przez najczęściej występujące osady na języku,w zależności od barwy jaką przybiera osad.
Sposoby diagnozowania celiakii
Diagnozowanie celiakii u dzieci najlepiej jest rozpocząć od testów genetycznych. Są one rekomendowane nawet przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia (czyli ESPGHAN). Powód jest bardzo prosty – to bardzo skuteczna metoda rozpoznawania celiakii. Poza tym, badania genetyczne pozwalają uniknąć konieczności wykonania biopsji jelita cienkiego, która zwykle budzi wiele obaw zarówno wśród dzieci, jak i rodziców.
Adrenoleukodystrofia
Adrenoleukodystrofia to śmiertelna choroba, która częściej dotyka mężczyzn. Występuje bardzo rzadko.
- Reklama
Czym jest toksokaroza?
Toksokaroza zalicza jest do chorób odzwierzęcych. Tylko niewielka ilość osób jest świadoma tego, że jest to groźna choroba pasożytnicza.
O kształtowaniu zdolności do nauki- czyli jak wychować geniusza
Rodzice marzą o tym, aby wychować grzeczne, mądre nie sprawiające problemów dzieci. Marzeniem wielu rodziców, jest aby ich pociecha chętnie się uczyła. Czy można więc wychować….geniusza?
Szczepienia sezonowe dzieci
Jesień to czas na podjęcie decyzji o tym czy powinniśmy szczepić nasze dziecko przeciwko grypie czy nie. Jakie argumenty przemawiają za szczepieniem dzieci?
Inteligencja dziecka wypijana z mlekiem matki - prawda czy mit?
Najnowsze badania naukowe pokazują, że picie mleka z piersi matki przez dziecko sprawia iz rozwija się ono o wiele liepiej niż dzieci pijące mleko w proszku.
Zatkanie kanalika łzowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Niedrożność kanalika łzowego zaliczana jest do dolegliwości, które dość często występują u niemowląt. Dzieje się tak na skutek nieprawidłowego wykształcenia przewodu nosowo-łzowego w życiu płodowym, który po narodzinach dziecka cały czas pozostaje zamknięty/niedrożny.
Choroba Pompego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Glikogenoza typu II, nazywana jest inaczej chorobą Pompego (ang. Pompe's disease). Zaliczana jest ona do rzadkich chorób genetycznych (lizosomalnych chorób spichrzeniowych) i dziedziczona jest w sposób autosomalnie recesywny. Opisana została w 1932 roku przez Joannesa Pompego. Wyróżnia się trzy postacie tej choroby: dziecięca, młodzieńcza oraz spotykana tylko u dorosłych. Występuję także podział ze względu na czas ujawnienia się tej choroby tj. o wczesnym (niemowlęcym) oraz późnym (młodzieńczym) początku. W chorobie tej organizm człowieka nie jest zdolny do rozkładania glikogenu w związku z powyższym gromadzi się on w mięśniu sercowym oraz mięśniach szkieletowych. Może gromadzić się także w innych narządach. Prowadzi to do ich stopniowego zanikania a w konsekwencji i śmierci. Choroba Pompego wymaga specjalistycznego leczenia a pacjent pozostaje przez cały czas pod opieką lekarską.
- Reklama
Kiedy badać słuch dziecka?
Narodziny dziecka to wielka radość dla rodziców. Każdy pragnie by jego pociecha była zdrowa i pełna energii. Dlatego należy pamiętać o regularnych badaniach i wizytach u lekarza.
Dziecko z alergią i astmą może mieć trudniej w szkole
Przewlekłe choroby, jakimi są astma i alergiczny nieżyt nosa wymagają stałego (lub co najmniej sezonowego) leczenia, a to może wpływać na funkcjonowanie dziecka w szkole i wśród rówieśników.
Choroby metaboliczne - galaktoza
Pokarm kobiecy oraz mleko zwierzęce i jego produkty są głównym źródłem galaktozy.
Obsesyjna chęć posiadania dziecka
Coraz więcej kobiet, wykazuje obsesyjną chęć posiadania dziecka. Wszelkiego rodzaju obsesje myśli, uczuć czy zachowania utrudniają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, relacje z rodzina oraz znajomymi a także z samym sobą.
Czy można bezpiecznie podawać fast-food dzieciom?
Dzieci uwielbiają jedzenie z popularnych barów szybkiej obsługi. Fast-food kusi smakiem, aromatem, kolorowym pudełkiem lub zabawką dołączaną do zestawu. Ulegając namowom malucha na kolejne wyjście do restauracji na hamburgera, tak naprawdę uczymy go nie tylko niezdrowych nawyków żywieniowych, ale szkodzimy też jego zdrowiu. Z drugiej strony, im bardziej zabraniamy dzieciom jedzenia frytek i hot-dogów, tym zakazany owoc będzie im bardziej smakował. „Terror spożywczy” nie jest wskazany. Czy istnieje rozsądniejsze wyjście?
Skutki działania dymu tytoniowego na dzieci
Jak powszechnie wiadomo tytoń szkodzi zdrowiu. Podczas palenia powstają dwa dymy: główny i boczny.
Przemoc w stosunku do dziecka może być przyczyną zaburzeń osobowości
Zaburzenia osobowości to problem niezwykle trudny do zdiagnozowania.
Zwierzak w domu
Czego dziecko może się nauczyć w kontaktach ze zwierzęciem? Badania naukowe mówią o rozwoju emocji, empatii, tolerancji, odpowiedzialności oraz panowania nad sobą.
Na co najczęściej chorują małe dzieci?
Problemy zdrowotne małych dzieci i niemowląt skupiają się w kręgu trzech pozycji.
Migrena u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Bóle głowy są jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się rodziców z dzieckiem do pediatry. Kiedy są napadowe, towarzyszy im światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, smaki, nudności, wymioty - należy myśleć o migrenie. Jest to dość częsta choroba u dzieci i młodzieży – w naszym kraju dotyczy ok. 4,4%, zdarza się rzadziej niż u dorosłych (10-15%) dlatego często się o niej zapomina.