Zaloguj
Reklama

Życie i praca - Jak znaleźć czas na wszystko. David Allen

Autorzy: Monika Mierzwa, okładka: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Życie i praca
Fot. wyd. GWP
Życie i praca
(5)

Jak znaleźć czas na wszystko, kiedy na głowie tyle obowiązków i wokół tyle do zrobienia. Z jednej strony praca, nauka, studia, a z drugiej dzieci i dom.

Reklama

Przeglądając pozycje na półkach księgarni czy strony w internecie można znaleźć coraz więcej pozycji pod tytułem: "Jak być mistrzem w swoim życiu?"; "Jak być dobrze zoorganizowanym?";  "Jak być szefem swojego życia ?" itp. Trafiłam na jedną z takich pozycji autorstwa Davida Allena Życie i praca, Jak znaleźć czas na wszystko.

Na pierwszy rzut oka jeden z wielu proponowanych poradników na rynku, jednakże wczytując się stronę po stronie zauważyłam, że nie jest to zwykły poradnik, który w punktach opisuje "rób to i to", a osiągniesz sukces.

David Allen, autor Życie i praca - to amerykański specjalista zajmujący się rozwojem osobowości człowieka oraz rozwojem zawodowym. Jest twórcą między innymi metody zarządzania czasem 'Getting Things Done (GTD)'. Ponadto jest jednym z najlepiej ocenianych coachów w Stanach Zjednoczonych wg rankingu "Forbes".

Życie i praca to książka, która mnie wciągnęła od samego początku. Autor wprowadza czytelnika w swój sposób postrzegania świata oraz pomaga mu zrozumieć na czym polega mechanizm czasu, w którym tak często nie potrafimy sie odnaleźć.

Problem polega na tym, że śpieszymy się ze wszystkim, aby zdążyć na czas. Wydaje nam się, że nad wszystkim panujemy ale często jest to złudne odczucie, gdyż w rzeczywistości nad niczym nie panujemy, tracimy kontrolę. Utrata kontroli, jak pisze autor, to cena, jaką płacimy za swoją kreatywność i produktywność. Cała sztuka polega na tym, by jak najszybciej wrócić na właściwy tor. By jednak to uczynić musimy poznać mechanizm GTD, który jest doskonale opisany w tej książce. David Allen uważa, że metoda ta na nowo uporządkuje wszystkie obszary naszego życia, dzięki której przejmiemy nad nim kontrolę. Zniknie wówczas dylemat braku równowagi między pracą a życiem osobistym.

Allen poza czystym opisem, który daje czytelnikom ogromną wiedzę na temat metody GTD zaprezentował tę metodę używając życiowych przykładów, rozrysowanych schematów organizacyjnych, tabeli wzorców czy też przykładów bizensplanów życiowych oraz zawodowych.  Zdecydowanie ta forma poradnika mi odpowiada, ze względu na przejrzystość treści, jasność terminów  dostosowanych do każdego odbiorcy.

Po przeczytaniu tej książki – a dokładniej poradnika, zdecydowanie mogę stwierdzić, że przedstawiona forma jest rodzajem planu na codzienne zadania i prace do wykonania. Życie jest przecież pracą, czasem trudną do zniesienia, a praca jak wiadomo jest częścią życia.

Gdybym miała w kilku słowach określić jaka jest ta książka, na pewno powiedziałabym, że jest zdecydowanie dla mnie ze względu na możliwość organizacji mojego czasu, którego często mi brakuje. Potraktowałam ją jak rodzaj zadania, które muszę przepracować w swoim życiu. Polecam ją wszystkim kobietom, szczególnie matkom, które często muszą same pogodzić obowiązki domowe, wychowanie dzieci, pracę zawodową i całą masę innych zadań.

Tak naprawdę to książka dla każdego, kto poszukuje swego rodzaju instrukcji, jak pokierować swoim życiem tak aby było efektywne i kreatywne, aby praca stała się  przyjemnością a życie codzienne nie przetłoczone ilością zaległych spraw do nadrobienia, lecz pełnym sukcesów przesięwzięciem.

Reklama
(5)
Komentarze