Zaloguj
Reklama

Zrozumieć introwertyka

Odpoczynek na łonie natury
Fot. pantherstock
Odpoczynek na łonie natury
(0)

Introwertyzm i ekstrawertyzm to nic innego, jak cechy osobowości. Jak odróżnić od siebie te dwa, skrajne zupełnie, typy temperamentu? Jeszcze kilkanaście lat temu, wraz z polonistą, dyskutowano o tym w szkolnych ławkach podczas omawiania lektury „Noce i dnie". Społeczeństwo niechętnie podnosi jednak temat introwertyzmu, ponieważ czasy, w których żyjemy, wymagają od nas działania, energii czy szybkości. Spójrzmy na świat z perspektywy tych mniej towarzyskich, pewnych i zdecydowanych. Postarajmy się zrozumieć introwertyków!

Reklama

Słownikowa definicja introwertyzmu mówi o temperamencie osoby, która skupia się na własnych przeżyciach wewnętrznych, a to, co wokół niej – czyli świat zewnętrzny – nie budzi już tak dużego zainteresowania. Aby lepiej zobrazować osobowości, można przyrównać je do akumulatorów i baterii słonecznych. Introwertycy są oszczędni, a zbyt duża ilość bodźców zewnętrznych sprawia, że są „przeładowani” i czują wówczas zniecierpliwienie oraz apatię. Ekstrawertycy z kolei to osoby, które ładują swoje baterie bodźcami świata zewnętrznego. Dłuższe przebywanie w domowym zaciszu, w samotności i z dala od innych sprawia, że czują się nieswojo.

Ładowanie akumulatorów

Pomimo powszechnej opinii, że introwertycy to milczące czy zamknięte w sobie osoby, może okazać się to zupełną nieprawdą. Oni po prostu zwracają mniejszą uwagę na świat zewnętrzny, a koncentrują się na ich wnętrzu. Odzyskują energię w spokojnym miejscu, w którym nie muszą odrywać się od błogiego spokoju. Wyrażenie „spotkanie z przyjaciółmi było doskonałe, ale dobrze, że już jestem w domu” doskonale ukazuje ich osobowość i to, co jest im potrzebne do tego, żeby naładować swoje akumulatory.

Bodźce zewnętrzne

Różnica pomiędzy ekstrawertykami a introwertykami jest taka, że ci pierwsi czerpią przyjemność z doświadczania, drudzy z kolei z wiedzy, czego doświadczają. Osoby o tym typie osobowości bardzo lubią wyzwania i trudne zadania, jednak pod warunkiem, że mogą skupiać się na jednej, dwóch dziedzinach. Kiedy znajdują się w sytuacji, w której zmuszeni są zajmowaniem się większą ilością spraw, zaczynają odczuwać dyskomfort i czują się przytłoczeni.

Głębokie podejście?

Co oznacza to enigmatyczne wyrażenie głębokie podejście? Opisuje, jakie introwertycy mają podejście do różnego rodzaju zagadnień. Wolą doświadczać mniej, ale głęboko. Dla lepszego wyjaśnienia tego, o czym mowa, najlepsze będzie użycie kontrastu. Kiedy podczas przyjęcia zaczniemy obserwować ekstrawertyka, zauważymy, że wszędzie jest go pełno. Z każdym chce porozmawiać, krąży między ludźmi. On zbiera doświadczenia. Lubi zatem szerokie podejście. Introwertyk z kolei woli ograniczyć ilość przeżyć. Często bywa tak, że ma mało przyjaciół, ale ich relacje są bardzo bliskie. Oni nie szukają ilości – wolą jakość.

Być introwertykiem

Introwertycy są doskonałymi analitykami. Dzięki temu, że skupiają się na mniejszej ilości spraw, znacznie poszerzają swoją wiedzę w danej dziedzinie. Ich umysł, jeszcze długo po tym, jak zdobędą biegłość w danym temacie, przetrawia przyswojone informacje i je analizuje.

Zarówno introwertyzm, jak i ekstrawertyzm to dwa, skrajne zupełnie typy osobowości. Warto zagłębić się w charakterystykę tych temperamentów i – w zależności od tego, jakim typem jesteśmy – nauczyć się żyć zgodnie, a nie wbrew niemu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Laney M. O.: Kto to jest Introwertyk? Czy nim jesteś? W: Introwertyzm to zaleta. Poznań 2018, s. 25-30.

Reklama
(0)
Komentarze