Zaloguj
Reklama

Zmiany chorobowe organizmu widoczne na paznokciach

Autorzy: Marta Wiśniewska
Malowanie paznokci
Fot. ojoimages
Malowanie paznokci
(5)

Paznokcie są uważane za istotny element naszego wyglądu. Szczególnie o paznokcie dbają kobiety.

Reklama

Czasami na paznokciach pojawiają się zmiany - niektóre kobiety próbują zakryć je lakierem. Takie bagatelizowanie sprawy może się bardzo źle skończyć, ponieważ problemy z paznokciami mogą świadczyć nie tylko o chorobie płytki, lecz także o schorzeniach mających poważniejsze podłoże.

  • Kształt "łyżeczkowaty", o wklęsłej płytce po środku, może sygnalizować niedobór żelaza, anemię, czy zaburzenia hormonalne.
  • Pałeczkowatość dobosza - jest objawem chorobowym charakteryzującym się zaokrągloną płytką, w kształcie tarczy zegara. Przyczyną ich występowania może być m.in. rozstrzenie oskrzeli, międzybłoniak opłucnej, sinicze wady serca czy marskość wątroby.
  • Szponowatość - płytka jest znacznie pogrubiona i zmienia zabarwienie na żółte lub sine. Może występować przy zaburzeniach krążenia obwodowego.
  • Dosyć często pojawiające się białe plamy na paznokciach, mogą być przyczyną niedoboru cynku, białka lub wapnia, jednak możliwe jest także w tej sytuacji zapalenie wątroby.
  • Paznokcie o odcieniu szaroniebieskim. Są niezwykle rzadkim objawem, ale jeśli już zauważymy je u siebie to prawdopodobnie w naszym organizmie doszło do zatrucia. Taki kolor towarzyszy również osobom cierpiącym na zaburzenia metabolizmu miedzi.
  • Kolorem brązowym odznaczają się najczęściej paznokcie palaczy, jednak może być to również skutek problemów z tarczycą.
  • Czarne zabarwienie pojawia się zwykle po uderzeniu płytki ciężkim przedmiotem. Jeśli mamy do czynienia z krwiakiem, to wraz ze wzrostem paznokcia ten kolor powinien znikać, jeżeli tak się nie dzieje, bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia z czerniakiem. Powoduje to również deformację, czy nawet odpadanie paznokcia.
     fot. pantherstock

Różne schorzenia paznokci mogą być przyczyną nieodpowiednio zbilansowanej diety. Kiedy jednak pomimo wprowadzenia zmian do jadłospisu, zauważamy, iż nasz problem z paznokciami nie znika, wtedy najlepiej udać się do specjalisty.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze