Reklama:

Zespół wypalenia zawodowego

Maciej Stroński

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Zespół wypalenia zawodowego

Panthermedia

Stres

Dosyć często można spotkać się pojęciem wypalenia zawodowego. Pojęcie to wiąże się z brakiem satysfakcji z wykonywanej pracy, zwłaszcza pracy z innymi osobami. Zatem najbardziej na wypalenie zawodowe narażeni będą lekarze, pielęgniarki, personel medyczny, psycholodzy. Będą to te grupy zawodowe, których praca polega na pomocy innym, ale po pewnym czasie nie przynosi zadowolenia i satysfakcji, pojawia się bezradność i niemożność pełnego zaangażowania się w wykonywaną pracę. Badania opisujące to zjawisko pokazują, że wynika to głównie z ograniczeń pomocy innym ludziom, ale także z nieumiejętnego radzenia sobie z obciążeniami, które wpisane są w pracę z pacjentami (np. stres).

Reklama:

Istotna jest świadomość, że wypalenie zawodowe dotyka osoby mające określone predyspozycje osobowościowe. Świadomość objawów i sygnałów pojawiającego się zespołu wypalenia pomaga we wczesnym identyfikowaniu niepokojących sygnałów. Podczas gdy pojawiają się owe sygnały należy przyjrzeć się swojemu funkcjonowaniu w pracy i domu, przeanalizować możliwość zmian, spróbować zaakceptować fakt, że czasem należy mniej pracować, robić tylko tyle ile musi być zrobione i nie popadać z tego powodu w poczucie winy. Nieraz może być tak, że potrzebne jest czasowe odizolowanie się od pracy, długotrwały wypoczynek, a czasem nawet zmiana miejsca pracy czy nawet w najtrudniejszych przypadkach zmiana zawodu. Środkami, które mogą chronić przed wystąpieniem wypalenia są: dbanie o równowagę pomiędzy poszczególnymi sferami życia (praca – dom), zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy pracą i odpoczynkiem, zapewnienie sobie odpowiedniego efektywnego wypoczynku, dbanie o utrzymywanie więzi z rodziną i bliskimi. Ważne jest, aby starać się wychodząc z pracy zostawić swoje życie zawodowe, tam gdzie jest jego miejsce, nie wynosić pracy poza pracę. Może być to dość trudne, bo często jest tak, że w domu personel medyczny myśli o swoich pacjentach i podjętych decyzjach czy zastosowanej terapii.

Jak zapobiec wypaleniu zawodwym?

Bardzo ważne dla zdrowia psychicznego każdej osoby jest dbanie o nie każdego dnia, bycie dla siebie łagodnym i wyrozumiałym, koncentrowanie się na jakości swojego życia tu i teraz. Bycie dla siebie wyrozumiałym to dawanie sobie prawa do popełnienia błędu, do gorszego dnia, do tego, że czegoś się nie wie, do tego, że czasem trzeba odpocząć. Dobrze jest skupić się na rzeczach i czynnościach sprawiających nam przyjemność (sport, zainteresowania, hobby), myśleć o sobie samym pozytywnie, wyszukiwać pozytywnych aspektów życia, nawet tych najmniejszych. Codzienna dbałość o higienę życia psychicznego uodparnia przed skutkami nadmiernego stresu, sprawia, że różne trudności przyjmujemy spokojniej i inaczej do nich podchodzimy.

Profilaktyka

Profilaktyka wypalenia zawodowego polega także na dokonywaniu autodiagnozy, która pomoże nam zidentyfikować aktualne źródła przeciążenia – czy wynika to z naszych cech osobistych czy ze stosunku do pracy, czy też może z powodu jej organizacji. Warto przeanalizować możliwość zmian w trzech istotnych sferach. Przyjrzeć się swojemu stylowi życia i zadbać o przystosowanie nawyków życiowych do aktualnych potrzeb. Istotna jest analiza swoich zasobów, możliwości i ograniczeń. W końcu zaakceptować fakt, że czasami trzeba pracować mniej.

fot. panthermedia

Pracę taką można wykonać samodzielnie, ale można także skorzystać z pomocy psychologa. Rozmowa z psychologiem może być dobrym sposobem na odreagowanie dla samego lekarza po spotkaniach z chorymi. Nie chodzi tu o wyszukane techniki psychologiczne, ale o wyrzucenie z siebie emocji, rozwianie swoich wątpliwości czy wyeliminowanie pojawiającego się czasem poczucia winy. Psycholog może podpowiedzieć, co można zrobić z tymi emocjami, jak na przyszłość lepiej się przygotować, co w danej chwili zrobić dla siebie, żeby trudności związane z pracą nie miały głębszego wpływu na życie. Ważne jest, aby szukać swoich własnych sposobów radzenia sobie i odreagowania, bo każdy zna siebie najlepiej i najlepsze rozwiązania naszych problemów zawsze wypływają od nas samych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Emocje

gość
własny salon fryzjerski jaki sprzęt?
W końcu zdecydowałam się na otworzenie salonu fryzjerskiego, troche mnie przerażają kwestie formalne, pewnie na to najwięcej zejdzie, ile mniej więcej u was to trwało? Wiiekszośc umeblowania odkupię...
Problem z rankami na penisie
Witam, Ponad rok temu na penisie mojego męża po stosunku zaczęły pojawiać się takie małe piekące ranki. Poszedł do lekarza ten przypisał mu i mnie antybiotyk. Ranki się zagoiły ale po miesiącu znowu ...
Reklama:
Reklama: