Zaloguj
Reklama

Zdrowy dialog z lekarzem w 5 krokach

Autorzy: Informacja prasowa: PR Account Executive Kuźnia PR Sp. z o.o.
Badanie gardła u pediatry
Fot. ojoimages
Badanie gardła u pediatry
(0)

W ramach II edycji kampanii edukacyjnej „Zdrowy Dialog” lek. med. Sławomir Połubianko trener komunikacji interpersonalnej, specjalista programu „Zdrowy Dialog” radzi, jak w pięciu krokach przygotować się do wizyty i rozmawiać z lekarzem.

Reklama

Odpowiednia komunikacja z lekarzem jest nie tylko podstawą przeprowadzenia dobrego wywiadu lekarskiego, ale również pozytywnego efektu leczenia. Dlatego niezależnie od tego, czy w trakcie wizyty jesteśmy nadawcą komunikatu, czy jego odbiorcą, musimy wziąć na siebie część odpowiedzialności: zarówno za sukces, jakim będzie pełne porozumienie się z lekarzem, jak i porażkę – częściowe zrozumienie lub jego brak.

Jak zatem prawidłowo prowadzić dialog z lekarzem i sprawić, aby był satysfakcjonujący dla obydwu stron – na to pytanie odpowiada II edycja projektu „Zdrowy Dialog”.

Krok 1 - Przygotuj się do wizyty

Jednym z najważniejszych elementów procesu diagnostycznego jest wywiad lekarski, czyli uzyskanie od pacjenta kluczowych informacji, które pomogą w prawidłowym postawieniu diagnozy.

Dlatego jeszcze w domu przygotuj się do rozmowy o:

-objawach, które są powodem Twojej wizyty u lekarza (np. jakie to objawy, od kiedy się pojawiają, kiedy się nasilają, czy w ich charakterze nastąpiła jakaś istotna zmiana),

- innych chorobach, które wcześniej u Ciebie zdiagnozowano,

- lekach, które aktualnie przyjmujesz (nie zapomnij o lekach dostępnych bez recepty), chorobach przewlekłych występujących w rodzinie.

Warto też zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań i konsultacji.

Krok 2 -  Mów szczerze

Nie kłam i nie ukrywaj ważnych informacji, nawet jeśli są dla Ciebie wstydliwe, np. o nadużywaniu alkoholu, niestosowaniu się do wcześniejszych zaleceń terapeutycznych, krępujących dolegliwościach, czy uczuleniach. Wszystko może mieć znaczenie dla postawienia trafnej diagnozy. Pamiętaj - mów o objawach, a nie o swoich przypuszczeniach.

 

Fot. ojoimages
 

Krok 3 - Rozmawiaj w sposób aktywny

Uważnie słuchaj, staraj się nie przerywać, nie zmieniaj nagle tematu rozmowy, utrzymuj kontakt wzrokowy, przytakuj, pokazuj, że słuchasz, następnie upewnij się, że we właściwy sposób zrozumiałeś to, co powiedział lekarz. Unikaj podważania opinii i kompetencji lekarza.

Reklama
(0)
Komentarze