Zaloguj
Reklama

Zdrowe opalanie latem

Autorzy: Daria Lipowska
Krem z filtrem
Fot. ojoimages
Krem z filtrem
(5)

W okresie letnim wiele z nas pragnie, aby skóra była opalona. Aby uzyskać piękną, a nade wszystko zdrową opaleniznę musimy opalać się stopniowo. Wtedy uzyskamy równomierny koloryt skóry.

Reklama

Przygotowanie do opalania

Przed pierwszym opalaniem można skorzystać z kilku wizyt w solarium, co przygotuje skórę na działanie promieni słonecznych. Pamiętając, aby dobierać długość opalania stosownie do typu karnacji. Zbyt długie może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych.

Około 20-30 minut przed skorzystaniem z kąpieli słonecznych należy w skórę wetrzeć krem ochronny, który stworzy barierę dla promieniowania UV. Zawiera on filtry fizyczne jak i chemiczne, które chronią naszą skórę. Filtry fizyczne – barwnikowe i mineralne odbijają i rozpraszają promieniowanie UV. Do filtrów chemicznych zaliczymy związki organiczne, które absorbują i rozpraszają promieniowanie UV głownie UV B.

Jak działają kremy ochronne?

Balsamy do opalania nie tylko chronią skórę, ale także nawilżają. Mają działanie przeciwzmarszczkowe (chronią przed fotostarzeniem się skóry), regenerują, a także i ujędrniają. Każdy krem posiada wskaźnik SPF (Sun Protection Factor) – współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Najczęściej określa on stopień protekcji przed promieniowaniem UV B, które jest groźniejsze dla naszej skóry niż UV A.

Preparaty do opalania powinny być wodoodporne, łatwo się wchłaniać, mieć szerokie spektrum działania. Nie powinny pozostawiać tłustej warstwy. Balsamy zawierają w swoim składzie witaminy A, E, C, przeciwutleniające wyciągi roślinne, a także środki promieniochronne jak kwas PABA.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Fozik.pl, zdjęcia: ojoimages

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze