Zaloguj
Reklama

Zakażenia przewodu pokarmowego cz. 2

Autorzy: Edyta Bańcyr
Podróż
Fot. medforum
Podróż
(0)

Poza bakteriami, które wywołują uciążliwe aczkolwiek krótkotrwałe problemy z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego, żywność może stać się źródłem bakterii wywołujących choroby, mogące doprowadzić do śmierci.

Reklama

Najgroźniejszymi, opisanymi do tej pory bakteriami, mogącymi prowadzić do licznych powikłań a nawet śmierci, są Helicobacter pylori, Vibrio cholerae, Shigella ], Salmonella thypi i parathypi, Clostridium difficile.

Dur brzuszny- groźny i skryty
Dur brzuszny ( z łac. typus abdominalis) to choroba, wywoływana przez bakterie Salmonella typhi. Dur brzuszny występuje przede wszystkim w krajach słabo rozwiniętych, jednak zachorowania zdarzają się również w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie status epidemiologiczno-sanitarny jest wysoki.
Źródłami, zawierającymi bakterie są przede wszystkim zanieczyszczona fekaliami woda, zakażane produkty spożywcze jak lody, sałatki, mleko. Bardzo groźna rolę pełnią muchy, które przenoszą bakterie na inne produkty. Pałeczki duru brzusznego atakują głównie jelito kręte, które uznawane jest za ich główne siedlisko.  Bakterie, przenikają nabłonek jelit i w krwioobiegu zaczynają się namnażać. Z prądem krwi bakterie docierają do wątroby, gdzie intensywnie się namnażają i zaczynają wydzielać enterotoksyny.
Główne objawy:  Do najważniejszych objawów zachorowania na dur brzuszny zalicza się silne bóle głowy, gorączkę dochodzącą do 400C, wzdęcia brzucha, bóle brzucha, zaparcia. Choroby nie należy bagatelizować, gdyż powikłana mogą prowadzić do zapalenia płuc, nerek czy opon mózgowych.


Dur rzekomy
Dur rzekomy wywoływany jest przez bakterie Salmonella Parathypi.  Dur rzekomy charakteryzuje się znacznie łagodniejszymi przebiegiem, niż dur brzuszny. Wywoływane jest przez trzy paratopy bakteri, nazywane A,B,C.  paratopy A i B, atakują główne ludzi. Paratop C atakuje przede wszystkim ptaki. Dur rzekomy wywołuje przede wszystkim wzdęcia, wymioty, silne osłabienie organizmu, nieżyt żołądkowo-jelitowy. Dur rzekomy jest mniej groźny,niż dur brzuszny, jednak objawów nie należy bagatelizować.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Wojtatowicz M., Stempniewicz R., Żarowska B. Mikrobiologia żywności. Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław 2009
    Szewczyk E.M. Diagnostyka bakteriologiczna PWN 2011

Reklama
(0)
Komentarze