Zaloguj
Reklama

Zaburzenia seksualne u kobiet z cukrzycą

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Współżycie z związku
Fot. Shutterstock
Współżycie z związku
(5)

Cukrzyca wiąże się z wielorakimi powikłaniami, w tym w sferze seksualnej. Problem może występować u około 27% kobiet i u 22% mężczyzn chorych na cukrzycę.

Reklama

Na temat zaburzeń występujących u mężczyzn opublikowanych jest dużo prac. Zazwyczaj chorzy borykają się z problemami z erekcją i wczesną ejakulacją. Na ryzyko wystąpienia zaburzeń wpływają czas trwania cukrzycy, niedostateczna kontrola metaboliczna oraz współistnieje innych chorób przewlekłych.,

Niestety, mniej uwagi poświęca się problemom występującym u kobiet. Najczęściej u kobiet występuje oziębłość płciowa, bolesne stosunki płciowa oraz pochwica. Zaburzenia te występują u 27% chorych i u 15% zdrowych kobiet. Występowanie zaburzeń nie jest zależne od stopnia metabolicznej kontroli cukrzycy. Wykazano natomiast związek między obecnością objawów depresji i oceną jakości związku małżeńskiego a zaburzeniami seksualnymi.

Kobiety zgłaszające zaburzenia mają negatywne nastawienie do choroby, często są niezadowolone z terapii oraz uważają, że leczenie ma negatywny wpływ na ich życie codzienne. W przeciwieństwie do mężczyzn, u których zaburzenia są spowodowane czynnikami somatycznymi jak i psychogennymi, u kobiet zaburzenia mają podłoże przede wszystkim psychogenne. Warto wziąć pod uwagę ewentualny lęk przed niechcianą ciążą lub obniżenie poczucia własnej wartości w związku z chorobą.

fot. pantherstock

Poza przyczynami psychogennymi, zaburzenia mogą być wywołane upośledzeniem wydzielania śluzu bądź występowaniem bolesności podczas stosunku w związku ze zapaleniem dróg rodnych lub atonią pęcherza i jego przepełnieniem.

W ostatnich latach leczenie cukrzycy typu I, jak i II znacznie się poprawiło. Dużą uwagę przywiązuje się do prewencji i leczenia ostrych i przewlekłych powikłań tego schorzenia, warto do tych starań dołączyć leczenie i zapobieganie występowania zaburzeń seksualnych. Mimo, że od 2000 roku systematycznie spada liczba zaburzeń seksualnych u chorych kobiet to sytuacja nadal wymaga poprawy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Zaburzenia seksualne u kobiet chorych na cukrzycę. M. Benduch, E. Otto Buczkowska. Ginekologia praktyczna

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze