Zaloguj
Reklama

Z cyklu „Kobieta za kółkiem”- ofiary wypadków drogowych

Kłótnia w samochodzie
Fot. ojoimages
Kłótnia w samochodzie
(5)

Wypadki drogowe corocznie pochłaniają mnóstwo ofiar. W wypadkach giną, kierowcy, pasażerowie oraz piesi (w przypadku potrąceń). I choć przyczyn wypadków drogowych jest całe mnóstwo w zależności od miejsca zdarzenia i pory dnia czy roku, maja one tragiczne skutki.

Reklama

Wśród ofiar wypadków drogowych znajdują się niemal wszyscy użytkownicy ruchu drogowego, kierujący i pasażerowie samochodów osobowych, rowerów, motocykli, motorowerów, samochodów ciężarowych, ciągników, autobusów, tramwajów.
W 2010 roku, najwięcej ofiar śmiertelnych znalazło się w przedziale wiekowym między 40 a 59 rokiem życia. Najwięcej rannych to osoby w wieku 25-39 lat.

Jakie są główne przyczyny wypadków?
Policja wyodrębniła określone miejsca drogowe i wskazała najczęstsze przyczyny wypadków. Na odcinkach prostych, najczęstszymi błędami są: niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nie udzielenie pierwszeństwa, niewłaściwe zachowanie się wobec pieszego, nieprawidłowe wyprzedzanie, brak zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami.
W przypadku skrzyżowań z pierwszeństwem przejazdu, kierowcy najczęściej nie udzielali pierwszeństwa, nieprawidłowo zachowali się wobec pieszego oraz niedostosowali prędkości do warunków ruchu. Zakręty to kolejne obszary częstych błędów takich jak niedostosowanie prędkości, jazda po niewłaściwej stronie drogi, nieprawidłowe wymijanie czy wyprzedzanie.[1]
 

fot. ojoimages


Niestety liczba osób poszkodowanych w wypadkach drogowych jest duża, stąd należy wziąć pod uwagę koszty jakie są związane z udzielaniem pomocy czy ratowaniem poszkodowanych. Koszt to nakład przeznaczony na dany cel by osiągnąć określony rezultat. Koszty ratowania ofiar wypadków drogowych, możemy podzielić na koszty osobowe oraz koszt osobokaretek. Koszty osobowe (w ciągu doby) czyli koszty utrzymania personelu medycznego, w 2005 roku wyniosły 1556, 26 zł. Koszty osobokaretek, czyli koszty świadczonych usług w przeliczeniu na jednego poszkodowanego w 2005 roku wynosiły 1937,47 zł. Średni koszt ratowania ofiar wypadku drogowego wyniósł 3493,23 zł w przeliczeniu na jednego poszkodowanego bez uwzględnienia kosztów eksploatacji karetek oraz kosztów materiałów medycznych. Niestety tendencje są wzrostowe.[2]

Biorąc pod uwagę zarówno wiek poszkodowanych jak ich ilość, należy uświadomić sobie jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jako państwo ponosimy ogromne starty osobowe oraz materialne; wydajemy duże pieniądze na pomoc osobom, które staną się ofiarami wypadków drogowych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] Raport „Wypadki drogowe w 2010 roku”, dane na dzień 21.04.2011
    [2] „Szacowanie kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych w Polsce”, A. Maciąg, VII Międzynarodowe Seminarium GAMBIT, Gdańsk 23-25 kwietnia 2008

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze