Zaloguj
Reklama

Wypluwanie jedzenia - nowa, groźna choroba

Autorzy: Edyta Bańcyr
Posiłek przygotowany z warzyw
Fot. medforum
Posiłek przygotowany z warzyw
(4)

Zaczyna się niewinnie. Na początek- marzenie zgubienia kilku zbędnych kilogramów, utraty kilku centymetrów w talii czy udach. Nieco mniejsze porcje obiadowe, brak kolacji, liczenie kalorii. Tak często zaczyna objawiać się anoreksja lub bulimia. Okazuje się, że te dwie podstępne i wyniszczające choroby mają konkurencję w postaci OES - żucia i wypluwania jedzenia.

Reklama

Czym jest OES?

OES (ang. Oral Explusion Syndrome) to tzw. Syndrom żucia i wypluwania jedzenia, bez jego połykania.  Zaburzenie OES zaczyna być klasyfikowane jako jedno z silnych zaburzeń odżywiania, o podłożu psychicznym. 

OES często dotyka osoby, które miały problemy z innymi zaburzeniami odżywiania, jak bulimia czy początki anoreksji. Osoby, cierpiące na OES zazwyczaj żują i wypluwają te produkty, które charakteryzują się wysoką kalorycznością i są eliminowane w dietach odchudzających (fast food, czekolada, produkty smażone, ciastka itp.). Przyjmowanie produktów i ich przeżuwanie, oszukuje ośrodek głodu i sytości, sprawiając wrażenie, ze organizm przyjął produkt, choć tak naprawdę nie dostał się on do żołądka.

Zgubne złego początki

Okazuje się, że OES może przybrać formę nałogu. Nałogowe wypluwanie jedzenia, może prowadzić do wielu schorzeń, jak ostrej glikemii, podrażnień śluzówki jamy ustnej, wzmożonej próchnicy, infekcji w obrębie języka i jamy ustnej, pojawiających się aft, spowolnienia metabolizmu.

Osoby dotknięte syndromem OES powinny zasięgnąć porady specjalisty. Niekontrolowane wypluwanie jedzenia, może powodować powrót do innych form zaburzenia odżywiania, jak anoreksja czy bulimia.  Należy pamiętać, że taka forma nie jest metodą odchudzania a jedynie punktem wyjścia, do kolejnych, groźniejszych zaburzeń.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze