Zaloguj
Reklama

Wszystko o prolaktynie

Autorzy: Ann Piotrowska
Źródło: Bodawska-Kozakiewicz A.M., Biologiczna rola prolaktyny; Przegląd Menopauzalny 2012;4, 305-308.
Próbówki
Fot. ojoimages
Próbówki
(4)

Do jednych z najważniejszych hormonów kobiecych zalicza się prolaktynę. Jej niewłaściwy poziom może przyczynić się do wielu poważnych problemów zdrowotnych.

Reklama

Prolaktyna nazywana też hormonem laktogennym. W publikacjach międzynarodowych wykorzystywany jest skrót PRL. Wydzielana jest przez komórki przysadki mózgowej. Podstawowym zadaniem tego hormonu jest w okresie dojrzewania wzrost gruczołów sutkowych a po porodzie wywołanie laktacji. Jest również hormonem stresu. Mówi się, iż pobudza też instynkt macierzyński.

Prolaktyna w trakcie laktacji hamuje wydzielanie hormonów gonadotropowych zatrzymując owulację, a tym samym miesiączkę. Niedobór prolaktyny powoduje brak laktacji i świadczy o chorobach tarczycy.

Hiperprolaktynemia - to zaburzenie działania osi podwzgórze - przysadka. Polega na stałym lub okresowym wzmożonym wydzielaniem się PRL. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Z częstością 0,4% wśród osób zdrowych i 9-17% wśród kobiet z zaburzeniami płodności. Hiperprolaktynemia doprowadza do zmniejszenia przedowulacyjnego wyrzutu luteiny oraz zmniejszenia stężenia estradiolu.

Spowodowana jest przez czynniki fizjologiczne, farmakologiczne i patologiczne. Zwiększone PRL obserwuje się przy wysiłku fizycznym, aktywności seksualnej, spożywaniu posiłków bogatych w tłuszcze i białka.

 

fot. ojoimages

 

Wyróżnia się samoistną i czynnościową hiperprolaktynemię.,

Czynnościowa spowodowana jest przez niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, wątroby, guz przysadki mózgowej. Leki, które powodują hiperprolaktynemię to leki przeciwdepresyjne, przeciwwymiotne, obniżające ciśnienie krwi. Również długotrwałe przyjmowanie kokainy oraz palenie tytoniu z dużą zawartością nikotyny powoduje zwiększenie prolaktyny.

U kobiet zwiększona ilość prolaktyny objawia się przede wszystkim:

  • zaburzeniami cyklu miesiączkowania;
  • wyciekiem mleka;
  • nadmiernym owłosieniem;
  • spadkiem libido;
  • trądzikiem;
  • problemem w zajście w ciąże;
  • huśtawką nastrojów.

U mężczyzn obniżeniem libido, zaburzeniami erekcji. Rola i obszar działania PRL w rozwoju raka piersi u kobiet do dziś nie jest wyjaśnioa. Udział PRL w powstaniu raka nie jest do końca poznany.

Reklama
(4)
Komentarze