Zaloguj
Reklama

Wspinaczka dla początkujących

Autorzy: Natalia Heczko
Ścianka wspinaczkowa
Fot. ojoimages
Ścianka wspinaczkowa
(5)

Jak podają naukowe źródła, wspinaczka to nic innego jak przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że trzeba użyć rąk do utrzymania równowagi. Wspinaczka jako sport, który można uprawiać praktycznie w każdym wieku, cieszy się coraz większą popularnością w Polsce.

Reklama

"Kto pyta nie błądzi..."

O radę warto zapytać kogoś doświadczonego, kto wie jak wybrać buty wygodne i bezpieczne, a jednocześnie nie przepłacić.

Następnie trzeba rozejrzeć się za odpowiednim miejscem na wspinanie. Na początek najlepiej wybrać się na ściankę wspinaczkową. Nie musimy się wtedy martwić o sprzęt i bezpieczeństwo, a przeszkolony instruktor nauczy nas podstaw asekuracji.

Gdzie się wybrać ?

Jak już opanujemy podstawy z pewnością przyjdzie nam ochota powspinać się w ciekawszej scenerii. I tu możliwości jest bez liku. Wyprawa za miasto, skały na łonie natury, Jura Krakowsko-Częstochowska, okolice Krakowa, Tatry, Kotlina Kłodzka oraz region jeleniogórski. Nie można zapomnieć o obiektach architektonicznych, które zostały zaadaptowane do celów wspinaczkowych. Jednym z nich jest dawna wieża ciśnień o charakterystycznym kształcie czyli tzw. „kielich” w Lubinie (woj. dolnośląskie). Jest to najwyższa sztuczna ściana wspinaczkowa w Polsce i ma aż 34 metry wysokości!

Przed pierwszą wspinaczką warto poczytać co nieco na jej temat. Polecamy również kursy - wybór jest tak ogromny - że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeśli interesuje Cię wspinanie już dziś rozejrzyj się za ścianką wspinaczkową w Twoim mieście.

I uważaj – wspinaczka wciąga.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Fozik.pl, zdjęcia: ojoimages

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze