Zaloguj
Reklama

Wirus Zika - czy zagraża Polsce?

Komar
Fot. ojoimages
Komar
(0)

Coraz więcej informacji w prasie i telewizji dotyczy pojawiających się epidemii różnych wirusów - świńskiej grypy, ptasiej grypy a obecnie - wirusa Zika. Czy my, Polacy naprawdę mamy czego się bać?

Reklama

Czym jest wirus Zika?

Wirus Zika zaliczany jest do wirusów RNA, co oznacza, że materiał genetyczny wirusa zbudowany jest przez kwas rybonukleinowy (RNA, przyp.red.).Dla porównania, ludzkie komórki zbudowane są z kwasu DNA.  Według informacji podawanych przez WHO, Zika ulega zniszczeniu po półgodzinnej inkubacji w 580C lub piętnastu minutach w 600C. Wirus może zostać zniszczony również poprzez podziałanie na niego silnym roztworem nadmanganianu potasu. Wirus Zika, zaliczany jest do rodziny flawowirusów. Jak do tej pory zidentyfikowano kilka jego szczepów - Wirus Zika z Senegalu zaliczany do rodziny wschodnioafrykańskiej, szczep wyizolowany z Ugandy linię Afryki Zachodniej,  zaś Azja Południowo-Wschodnia stała się miejscem, skąd wywodzi się wirus wyizolowany w czasie epidemii, jaka szalała w 2007 roku.

 

Pierwsze wzmianki o wirusie Zika

Pierwsze informacje na temat wirusa Zika pojawiły się już w 1947 roku w Ugandzie, gdzie wyizolowano  go od makaków królewskich. Pierwsze doniesienia dotyczące zarażania człowieka, odnotowano w 1952 roku. W 1954 odnotowano  trzy przypadki zachorowania w Nigerii,  w 1964 pojawiło się kolejne doniesienie o zarażeniu człowieka podane przez Simpsona. Zespół profesora Moore’a w 1975 roku jako pierwszy wyizolował wirus laboratoryjnie.

 

Jak przenosi się wirus Zika?

Żywicielem ostatecznym wirusa Zika jest człowiek. Wirus przenoszony jest przez komary wraz z ich śliną dostaje się więc do krwioobiegu człowieka, gdzie się namnaża.  Proces chorobowy przebiga początkowo bezobjawowo. Początkowe objawy, które pojawiają się po kilku dniach są zazwyczaj łagodne (pojawiają się najczęściej po ok. 9 dniach, czyli terminie „wylęgania”).  Objawy z czasem nabierają na sile, objawiając się plamisto grudkowatą wysypką, łagodnymi bólami głowy, gorączki i bólu pleców.  Na chwilę obecną w leczeniu najskuteczniejsza wydaje się terapia tetracykliną.

fot. pantherstock

 

Wirus Zika w Europie - SOS dla Europy

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia)  ostrzega kraje europejskie, że wiosną wirus Zika może zagrozić całej Europie! Wiosną i latem wirus Zika będą przenosić komary. Kraje europejskie powinny rozpocząć przygotowania do walki z wirusem nie tylko poprzez niszczenie komarów, ale również przez zabezpieczenie przed wystąpieniem ewentualnej pandemii. Zalecane jest informowanie ludności o objawach choroby i jej ew. skutkach. 

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • European Centre for Disease Prevention and Control: Zika virus epidemic in the Americas: potential association with microcephaly and Guillain-Barré syndrome

    Moore DL, Causey OR, Carey DE, Reddy S, Cooke AR, Akinkugbe FM, David-West TS, Kemp GE. Arthropod-borne viral infections of man in Nigeria. „Annals of Tropical Medicine

    F.N MacNamara. Zika virus : A report on three cases of human infection during an epidemic of jaundice in Nigeria. „Transactions of the Royal Society of Tropical Medicine and Hygiene”. 48, s. 139-145, 1954. Elsevier. DOI: 10.1016/0035-9203(54)90006-1

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze